Вибрати якісний і недорогий газовий котел для обігріву будинку та отримання гарячої води непросто. Основну складність становить вибір теплообмінника, від якого залежить робота всього агрегату. На ринку представлені моделі з роздільним та бітермічним теплообмінником, кожен з яких має як переваги, так і недоліки.
Що краще — купити газовий котел Рода з роздільним теплообмінником для обігріву та водопостачання чи модель іншого виробника з бітермічним контуром? Який котел коштує дешевше, а який прослужить довше? Про це й поговоримо далі.
Газові котли з роздільним теплообмінником
Такий агрегат працює за допомогою циркуляційного насоса, який постійно «ганяє» теплоносій через основний контур, що нагрівається від газового пальника. Для отримання гарячої води задіюється другий контур, не пов'язаний із першим. Після отримання сигналу спеціальний датчик запускає триходовий клапан, і теплоносій направляється з першого теплообмінника в другий.
Настінні котли з бітермічним теплообмінником
Цей теплообмінник виконує два різні завдання всередині однієї конструкції за принципом «труба в трубі». Всередині головної труби міститься ще одна, що зовні нагадує кривий ромб, кінці якого припаяні до внутрішніх стінок основного контуру. Ромбоподібна труба використовується для транспортування гарячої води до кранів. По прозорах між зовнішніми стінками ромба та основною трубою переміщається теплоносій, що використовується для опалення.
Якщо гаряча вода не потрібна, внутрішній контур залишається закритим, і пальник нагріває зовнішній, який відповідає за опалення. При відкритті крана ГВП зовнішній контур закривається. У рух приходить теплоносій, поміщений всередині ромбоподібної труби. Після закриття крана система повертається у вихідне положення.
Що вибрати та чому
На це питання важко відповісти однозначно — все залежить від умов експлуатації, фінансових можливостей та переваг господарів.
Котли з бітермічним теплообмінником:
- надійні та довговічні через відсутність рухомих механізмів;
- більш компактні та підходять для розміщення в невеликій кухні;
- коштують дешевше завдяки меншій кількості комплектуючих.
Однак такі котли дуже чутливі до якості води. Відкладення великої кількості накипу всередині теплообмінника виводить котел із ладу буквально за 2–3 опалювальні сезони. Заміна теплообмінника коштуватиме половину вартості котла, тож про встановлення потужних фільтрів для води краще подбати заздалегідь.
Перші порції гарячої води, що виходять з такого теплообмінника зазвичай мають температуру близько 70–80 °C, тож варто бути обережними, щоб не обпектися.
Котли з двома теплообмінниками:
- забезпечують гарячою водою відразу після відкриття крана завдяки постійному нагріванню теплообмінника ГВП;
- простіші в ремонті та дешевші в обслуговуванні — пластинчастий теплообмінник легко знімається для промивання;
- не такі вимогливі до якості води — завдяки простій конфігурації їх легко прочистити.
Такі моделі коштують трохи дорожче й відрізняються великими розмірами, тому місце для їх встановлення доведеться пошукати.