Стабільне енергопостачання необхідна для нормального функціонування будь-якого підприємства. Тому перед укладанням договору із постачальником електроенергії керівник бізнесу звертає увагу на тарифи. Зараз вони в Україні формуються за ринковими принципами, тобто, як і для будь-якого товару, має значення баланс попиту та пропозиції за певний проміжок часу.
Після ухвалення закону «Про ринок електричної енергії» інструмент реалізації електрики в Україні кардинально змінився. До 2019 року тарифи визначалися урядом, а саме Національною комісією. Такий механізм виявився недосконалим, тому згодом його змінили, адже була потреба у врахуванні балансу попиту й пропозиції.
Від чого залежить вартість електричної енергії для підприємств
Тариф більше не є однаковим для всіх, і тепер він не визначається державою. Під час розрахунку ціни для юридичних осіб враховують багато індивідуальних показників. Має значення платіжна дисципліна конкретного підприємства. Беруть до уваги також обсяги споживання. За посиланням https://ascania.energy/tarifi-na-elektroenergiyu/ вказана докладна інформація щодо тарифів та варіантів розрахунку за електрику.
Вартість електричної енергії для підприємств формується за такими складовими:
- собівартість, встановлена на біржі. Вона утворюється за ринковими правилами, а саме: згідно з балансом попиту й пропозиції. Щоб дізнатися її, варто зайти на офіційний сайт біржі РДН (Ринок на добу вперед);
- тариф для оператора системи передачі. Функції останнього виконує компанія, яка здійснює перенаправлення електричної енергії до споживача через мережі. Цей тариф є єдиним по Україні, його встановлює НКРЕКП;
- вартість розподілу. Для кожного оператора визначається окремо. Одним із таких є, наприклад, Обленерго.
Щоб сплачувати за електрику на вигідних умовах, варто обрати відповідального постачальника. «Асканія Енерджі» входить до великого холдингу, тому гарантує стабільне постачання та прозоре ціноутворення.
Як може змінюватися вартість електричної енергії для підприємств
Будь-яка компанія має можливість регулювати обсяги споживання електрики, щоб платити менше.
Для економії варто перейти на погодинний облік використаного ресурсу за допомогою спеціальних систем. Такі споживачі належать до категорії «А», як такі, що користуються електрикою за схемою АСКОЕ або ЛУЗОД. Коли споживання фіксується погодинно, вночі за нього сплачують менше. Така система підходить для компаній, які працюють цілодобово та користуються електричною енергією вночі. Для них вводиться в дію нічний тариф, тоді ресурс коштує приблизно наполовину дешевше.
Усі інші компанії належать до категорії «Б», які купують у постачальника електрику за денним тарифом, тобто за найвищою ціною.