Правила участі у тендері: що потрібно знати?

Що таке тендер

Тендер – це узагальнене поняття великої конкурентної закупівлі. Тендером називають спосіб закупівлі товарів чи послуг, побудований за принципом відкритої конкуренції.

Зазвичай, тендери проводять великі установи або організації, коли хочуть закупити щось на велику суму. Компанія-замовник оголошує тендер та запрошує на участь у ньому кілька учасників (постачальників чи виконавців). Тендер проводиться у строго призначений час, і в цей час усі його учасники пропонують свої ціни та умови.

Пропозиції учасників можуть бути відкриті для всіх, щоб учасники могли поторгуватися, або можуть бути закриті, тоді кожен учасник має лише один шанс дати кращу ціну замовнику. Спосіб пропозиції цін залежить від виду тендеру. Це може бути аукціон, запит котирувань, конкурс і т.д. За підсумками торгів замовник укладає контракт із тим учасником, який зміг запропонувати найкращі умови для нього.

Як брати участь у тендері

Щоб розпочати участь у тендерах, потрібно виконати кілька кроків:

  • Отримати електронний підпис для роботи на електронних торгових майданчиках в акредитованому центрі, що посвідчує такі.
  • Пройти реєстрацію у єдиному реєстрі постачальників.
  • Відкрити спеціальний рахунок учасника закупівлі. З нього ви вносите забезпечення заявки.

Що таке забезпечення виконання договору?

Це запорука, яку вносить переможець у закупівельну процедуру на рахунок замовника. Вона страхує замовника від недобросовісного виконання умов контракту, і навіть відмовитися від виконання контракту переможцем закупівельної процедури. Іншими словами, якщо переможець поставив не ті товари або виконав роботи неякісно або не в строк, то замовник розриває з ним контракт, не оплачує йому роботи, а сума забезпечення виконання контракту залишається у замовника, щоб покрити збитки або тимчасові втрати. Теж стосується й ситуації з повною відмовою переможця від надання послуг чи постачання товарів.

  • Знайти цікаву закупівлю.
  • Уважно вивчити умови закупівлі та умови контракту та подати заявку на участь у обраних торгах. 

Як перемогти у тендері

На жаль, жодного надійного алгоритму чи методики перемоги у тендерах не існує. Ваша перемога завжди залежатиме від чотирьох факторів:

  1. Ваша конкурентоспроможність (наскільки сильно Ви готові знижуватися за ціною);
  2. правильність подання заявки (дуже часто учасників відхиляють за некоректно складену заявку);
  3. вміння знаходити тендери, на яких буде завідомо мало учасників-конкурентів або взагалі не буде;
  4. конкурентне середовище у регіоні, у якому ви берете участь.

А якщо я виграю контракт, але не зможу його виконати?

Якщо Ви порушуєте умови контракту не систематично, і ці умови принципово не впливають на його виконання, то у Вас завжди є можливість домовитись із замовником та виправити ситуацію.

Якщо Ви грубо порушуєте умови контракту, наприклад, постачаєте товар, що не відповідає умовам договору, або взагалі не можете надати заявлену послугу, то це спричинить розірвання договору в односторонньому порядку та внесення Вашої організації та її засновників до Реєстру недобросовісних постачальників.

Ще більше інформації на https://e-tender.ua/prozoro-market

Хочу почати брати участь у тендерах

Щоб брати участь у тендерах без ризиків та штрафів, необхідно знати всі нюанси законодавства у сфері закупівель з урахуванням постійних оновлень. Це не просте завдання для нового учасника. Якщо у Вас немає часу розбиратися в цьому самостійно, зверніться за допомогою тендерних фахівців.