Рішення перевести бізнес в онлайн допоможе зберегти свою справу навіть у складній економічній ситуації. Тому багато підприємців розглядають таку альтернативу як дуже вигідну. Додатково Інтернет допоможе розширити сферу діяльності, щоб залучити клієнтів із нових міст та країн.

Вибір каналу та методу просування

Від вибору каналу та способу просування залежить те, скільки грошей потрібно виділити на розвиток бізнесу на онлайн-майданчику. Можна виділити такі популярні варіанти:

  1. SMM. Це комплекс заходів, спрямованих на просування бізнесу в соціальних мережах та на різних платформах — блогах, форумах тощо. Цей варіант підходить тим, хто займається продажем одягу чи товарів для дому, прикрас ручної роботи. Тобто цільова аудиторія підприємця має любити проводити час у соціальних мережах, звертати увагу на бренд. Перші результати можна отримати дуже швидко, при цьому великих вкладень не потрібно. Загалом сторінка в соціальних мережах не буде зайвою для будь-якої компанії.

  2. Лендінг. Це односторінковий сайт, який пропонує купити товар чи послугу. Хороший варіант для тих, хто має невеликий асортимент — до п'яти позицій. Клієнту не потрібно буде близько знайомитися з компанією. Цільова аудиторія віддає перевагу імпульсивним покупкам в один клік. Також лендинги рекомендуються підприємцям, які не мають достатньої кількості часу на групи в соціальних мережах або багатосторінкові сайти.

  3. Email-розсилка. Продаж відбувається безпосередньо через спілкування з цільовою аудиторією. Дозволяє зацікавити клієнтів. Підходить для підприємців з обмеженим бюджетом, практикується стратегія з великою кількістю знижок та акцій. Найчастіше цей метод використовують як додатковий.

  4. Контекстна реклама. Допомагає привести трафік на сайт разом із SEO-просуванням. Це гарна можливість миттєво отримати нових клієнтів для швидкої окупності проєктів. Жодних жорстких обмежень щодо бюджету в цьому випадку немає, але бажано робити вагомі вкладення коштів.

  5. SEO. Метод потребує багато часу — у середньому до півроку. У потенційного покупця має скластися довіра до бренду. В SEO потрібно вкладати багато коштів та поєднувати спосіб із контекстною рекламою. Тоді сайт швидко вийде у топ.

При виборі конкретного методу потрібно також періодично відстежувати результати та вносити корективи. Універсального способу перевірки немає, його необхідно підбирати індивідуально.

Який потрібен бюджет

Кожен метод потребує вкладання окремого бюджету. Конкретних цифр, звичайно, назвати неможливо, все залежить від ситуації, але приблизні витрати підрахувати все ж таки реально. Послуги спеціаліста з SMM коштують приблизно 450 доларів за місяць супроводу. Грамотний фахівець зможе швидко просунути бізнес та залучити нову цільову аудиторію.

Створення лендінгу у приватника коштує близько 150 доларів. Якщо звернутися до агентств, наприклад, Червоного Хамелеона, послуги вийдуть дорожче, але з гарантією якості. Також можна замовити сайт на Laravel: це рішення найбільш вигідне для просування бізнесу.

Вартість email-розсилки — від 15 доларів, хоча можна знайти і дешевше. Якщо говорити про мінімальний бюджет на контекстну рекламу, на це потрібно мінімум 800 доларів, а краще — більше. Приблизно стільки ж піде на SEO. До речі, вибирати краще не один метод, а одразу декілька.

Крім того, до бюджету необхідно вкласти підключення онлайн-каси. Це близько 400 доларів. У деяких ситуаціях потрібна і доставка, яка оплачується окремо, залежно від майданчика.

Таким чином, у переведення бізнесу в онлайн-формат потрібно вкласти щонайменше 1500 доларів. Ці кошти підуть на просування та розвиток бренду, а також на додаткові витрати.