В 2019 році Національній банк України почав контролювати діяльність мікрофінансових організацій. З цього часу МФО стали більше приділяти уваги безпеці обслуговування і якості надання кредитних та фінансових послуг, тому оформити цілодобові кредити онлайн стало не тільки зручно і безпечно.
Проте для багатьох потенційних позичальників залишається відкритими питання стосовно кредитування. Де вигідніше брати позики? Як краще отримувати кредит: на карту або готівкою? Наш портал допоможе розібратися та поділиться інформацією про те, коли звертатися в ту чи іншу кредитну організацію.
Мікропозики та мікрокредити в МФО
Мікрофінансова організація (МФО) займає нішу швидкого кредитування населення. В цих установах видають позики відносно невеликими сумами на короткі терміни. Мінімальна сума складає 100-500 гривень, максимальна – 20 000 гривень. Терміни користування позикою не перевищують 3-4 тижня.
Специфіка цього кредитного продукту робить його оформлення доречним для разового, нечастого використання грошей. Для тих позичальників, які планують користуватися кредитними грошима постійно кращим рішенням буде банківська кредитна карта.
На сьогодні МФО пропонують дві можливості отримати швидку позику: онлайн та у відділенні. Список документів мінімальній – лише паспорт і ИНН. Процедура оформлення не займає більше 20-30 хвилин.
Головна перевага МФО – це їх лояльність до більшості клієнтів. Серед позичальників пенсіонери, студенти, малозабезпечені, фрілансери, люди без постійного працевлаштування та інші категорії, яким зазвичай відмовляють банки. Але і МФО не можуть гарантувати 100 відсотковий кредит онлайн, якщо у позичальника сумнівна кредитна історія.
В противагу цьому плюсу мікропозики від МФО мають високі відсоткові ставки. Розрахунок ведеться кожен день, за який в середньому нараховується 2%, а це 720% відсотків на рік.
Враховуючи такі характеристики мікропозик, в МФО слід звертатися, якщо:
- потрібно отримати невелику суму;
- є можливість оплатити заборгованість не пізніше ніж через місяць після отримання позики;
- гроші потрібні терміново і не має змоги чекати рішення банку щодо оформлення карти або споживчого кредиту;
- є проблемі з кредитною історією;
- відмовили в банку;
- немає можливості надати документі на підтвердження платоспроможності (наприклад, довідки про розмір заробітної плати чи пенсії).
Банківський споживчий кредит
Ринок споживчого банківського кредитування дуже різноманітний. Позичальникам доступні кредитні карті, розстрочка, кредит на різні суми, кредитування з забезпеченням.
Проте головна перевага кредитування в банку – це більш вигідні умови в порівнянні з МФО. Мінімальна ставка від 1,5% в місяць. Однак, на відміну від МФО, банк може запросити окрім паспорта і ІНН ще довідки про доходи, інформацію про наявність майна у власності позичальника, а іноді і заставу або поручителя.
Оформлення кредиту в банку може бути в день звернення, проте по таким програмам високі процентні ставки і нижчі суми. Якщо позичальник хоче отримати вигідні умови і більшу суму, то йому доведеться надати документи, які б підтверджували його платоспроможність, надійність. Кредитна історія має бути хорошою, без прострочок. Також перевіряється фінансове навантаження, тобто чи зможе клієнт виплачувати кредит з урахуванням його доходу і розходів. Деякі кредити надаються лише з оформленням застави або з залученням поручителя. Перевірка документів, клієнта потребує часу, тому оформлення кредиту може зайняти від 1 до 7 робочих днів.
До банку за кредитом слід звертатися якщо:
- потрібна велика сума грошей;
- потрібен цільовий кредит на покупку авто, ремонт, навчання та інше;
- сформована хороша кредитна історія.
Вибір між МФО та банком залежить від індивідуальної ситуації кожного позичальника. Потрібно враховувати всі нюанси кредитування: порядок оформлення, умови, особисті потреби.