Обробка та зберігання цифрових даних – це невід'ємна частина роботи будь-якого сучасного бізнесу, зокрема, малих та середніх підприємств. Співробітникам необхідно вести фінансовий облік, створювати базу товарів/послуг, вести кореспонденцію та виконувати ще багато дій, які потребують суворого впорядкування. Для цієї мети ідеально підходить окремий сервер, який забезпечує широкі можливості для управління та зберігання даних.
Але його використання пов'язане з деякими нюансами. Одним з них є складність з підбором типу та конфігурації сервера. У більшості випадків власники вибирають між орендою віртуального сервера та покупкою фізичного сервера з розміщенням у власному в офісі.
Обидва варіанти ефективні, але між ними є низка відмінностей. Спробуємо розібратися, у чому вони полягають та що краще вибрати.
Навіщо бізнесу потрібен сервер?
На початкових етапах у багатьох підприємців може скластися враження, що можна уникнути додаткових витрат і обійтися звичайним робочим комп’ютером. Але, коли бізнес починає розвиватися, необхідність більш потужного устаткування стає очевидною.
Це зумовлено появою більшої кількості інформації, для обробки якої потрібно чимало ресурсів. Їх може надати сервер, куплений або взятий в оренду. Він допомагає вирішити одразу кілька важливих завдань:
- Встановлення «важкого» програмного забезпечення для автоматизації бізнес-процесів та його функціонування в умовах підвищеного навантаження — CRM, IP-телефонія, бухгалтерські програми, управління логістикою та складами тощо.
- Розміщення корпоративного сайту або інтернет-магазину з високим трафіком відвідувачів. Це особливо важливо, якщо робота бізнесу залежить від сайту і потребує надійної та безперебійної роботи.
- Оптимізація роботи працівників. Є можливість налаштувати віддалений доступ до програм та інформації, які зберігаються на єдиному носії. Це дозволяє співробітникам працювати у спільному просторі, навіть якщо вони знаходяться за межами офісу.
- Швидке та легке підключення нових користувачів або ПК. Функція важлива для підприємств, що стрімко розвиваються та регулярно стикаються з необхідністю додавати нові апаратні одиниці.
Крім цього, купівля або оренда сервера дозволяє вирішити задачу, пов'язану зі збільшенням потужності. Власник отримує достатньо дискового простору для зберігання всього масиву інформації, можливість створювати віртуальний офіс, працювати зі специфічним та ресурсоємним ПЗ.
Який же із двох варіантів кращий — купівля власного сервера чи оренда у провайдера?
Особливості офісного сервера
Оцінивши широкий спектр можливостей власного устаткування, багато хто вирішує купити повноцінну фізичну машину для офісу. Цей варіант є досить ефективним, але має низку істотних недоліків. Та для початку варто розглянути переваги. Серед них виділяють:
- Економію у довгостроковій перспективі. Якщо компанія має облаштоване приміщення, то вигідніше купити окрему машину. Власнику потрібно внести оплату один раз, а після цього залишається лише планувати витрати на амортизацію. Проте, економія буде відчутною у разі тривалої експлуатації обладнання (від 6 років і більше).
- Повний контроль за обладнанням. У разі купівлі повноцінного сервера ніхто інший не матиме доступу до нього. Функції управління та контролю будуть входити до компетенції фахівця підприємства.
Крім переваг є низка вагомих недоліків. Головним з них є необхідність у спеціальному приміщенні, обладнаному відповідно до вимог експлуатації серверів. У ньому мають бути створені умови для нормального функціонування та стабільної роботи — вентиляція, резервні джерела електроживлення, широкий інтернет-канал. В іншому випадку можна отримати низку незручностей та проблемних ситуацій.
Варто також згадати про високу вартість. Хоча власнику потрібно заплатити один раз, але витрати будуть достатньо великими. Далеко не кожен підприємець готовий одразу виділити таку суму для придбання ресурсів. Тим більше, що існує альтернатива — віртуальний сервер (VPS) або виділений сервер, який можна взяти в оренду.
Оренда сервера у провайдера
Замість стаціонарної машини власники можуть вибрати оренду VPS, який здебільшого відповідає параметрам стандартних офісних серверів. Це рішення повністю виключає необхідність купівлі повноцінного обладнання, адже працювати на орендованій машині можна роками.
Варто звернути увагу, що іноді можна зіткнутися з іншою назвою віртуального сервера — VDS. Хоча в інтернеті часто можна зустріти пояснення, чим відрізняються ці два типи, насправді ж це скоріше міф. VDS і VPS — це синоніми, просто перший більше використовується у країнах колишнього СНГ, а другий на заході. В Україні можна побачити обидві назви, але хай вони вас не плутають.
Віртуальний сервер є частиною фізичної машини, відділеною за допомогою програм віртуалізації. Власник отримує права Root, що означає можливість роботи із системними файлами, зміну налаштувань та інші важливі функції.
Сучасні провайдери пропонують віртуальні сервери великої потужності, але навіть якщо її не вистачить — можна взяти в оренду цілу фізичну машину.
Рівень ефективності такого рішення не поступається потужності стаціонарної техніки. Але це не єдина перевага. Орендований сервер також обирають з інших причин:
- Можливість легкого та швидкого масштабування віртуальних машин у разі розширення бізнесу.
- Відсутність зношування (у випадку з фізичним обладнанням не вдасться уникнути регулярного обслуговування).
- Економія для початку роботи — ви орендуєте сервер на місяць, півроку чи рік, сплачуючи невелику суму, і одразу можете працювати. Це хороший вихід для малого та середнього бізнесу, який не може дозволити собі відразу купувати сервер, організовувати серверне приміщення та наймати в штат спеціалістів для обслуговування.
- Відпадає необхідність технічного супроводу — цим займаються працівники провайдера, де орендується сервер. Клієнт здійснює тільки програмне адміністрування.
Який варіант найкращий для цілей вашого бізнесу?
Початкуючим підприємствам невеликого масштабу, а також інформаційним порталам, що розвиваються, краще орендувати сервер VPS. На перших етапах це допоможе уникнути великих разових витрат, що важливо для стартапів. Якщо бізнес уже «виріс» за межі VPS, можна перейти до більш розширеної версії, оренди фізичного сервера.
Про власні сервери варто задуматися в разі, якщо таке рішення рентабельне та необхідне в довготривалій перспективі. Через кілька років експлуатації наявність власної технічної бази стане активом бізнесу, дозволить працювати незалежно від постачальників хостингових послуг та самостійно керувати своїми серверами.