Бесплатные иллюстрации Психического здоровьяШизофренія – це синдром. Вона може включати у себе цілий ряд різноманітних порушень зі схожими симптомами, але різними причинами. Найчастіше шизофренія проявляється після 20 років або у підлітковому віці після гострого психозу (у чоловіків) і до 30 років (у жінок). Діагностикою та лікуванням шизофренії у підлітків та дорослих займається лікар-психіатр.

У різних хворих перші ознаки хвороби завжди трохи відрізняються, а найбільша небезпека полягає у тому, що початок розвитку шизофренічного стану легко не помітити. До розповсюджених симптомів початку розвитку синдрому належать:

  • зміна поведінки;
  • роздратованість;
  • нав’язливі думки.

Під час психозу у людини найчастіше фіксується:

  • паранойя;
  • маячня;
  • галюцинації;
  • когнітивні зміни. 

Як розвивається хвороба

Для пацієнтів, що страждають на шизофренію, характерні такі риси:

  • відсутність мотивації;
  • небажання розмовляти та виражати емоції;
  • складність у прийнятті рішень;
  • неможливість запам’ятати інформацію;
  • низька здатність до концентрації на певних діях.

Зазвичай до психіатра по допомогу звертаються родичі людей, які проявляють шизофренічні симптоми чи поведінку.

Взагалі, рідні відіграють значну роль у лікуванні. Так, Ю.О. Фільц – відомий психіатр у Львові, засновник клініки IQMED, один з принципів свого підходу визначає так: «Інформуй як пацієнта так і родину для успіху у лікуванні».

Які методи лікування шизофренії застосовує лікар

Психіатр львівської клініки контролює стан пацієнта та знімає симптоми, застосовуючи комплекс заходів, а саме – медичні препарати у поєднанні з когнітивно-поведінковою терапією, сімейною терапією та іншими методами лікування. У залежності від стану пацієнта та його віку, лікар визначає індивідуальну лікувальну стратегію. 

Чому своєчасна діагностика шизофренії така важлива

Ризик спадковості шизофренії дуже великий: серед дітей або братів та сестер людей, хворих на шизофренію, шанс розвитку хвороби підвищується у 10 разів! А якщо на шизофренію хворіє один з однояйцевих близнюків, другий захворіє у 2 випадках з 5! Трапляються випадки, коли у найближчих родичів хворих присутні такі ж самі симптоми, але у більш легкій формі, тобто, не порушують звичний ритм життя і непокоять час від часу. Саме тому важливо вчасно діагностувати хворобу та вжити заходів по її попередженню. 

До теперішнього часу вченим світу не вдалося з’ясувати, які саме гени та у якій кількості відповідають за розвиток шизофренії у людини. Достеменно відомо, що несприятливі зовнішні фактори, у тому числі хімічні речовини, наркотики можуть сприяти розвитку хвороби у людей, які перебувають у групі ризику (мали випадки шизофренії у дідусів, бабусь, батьків, сестер або братів). 

Сучасна психотерапія зарекомендувала себе як найбільш ефективний спосіб попередження розвитку шизофренії. Вчасно отримана допомога дає змогу пацієнтам та їх сім’ям жити повноцінним життям, а також уникнути проблем у сучасному суспільстві, з якими традиційно стикаються люди з шизофренією.