Лікарі шпиталю ім. Мері Леннінг, що у Гастінгсі (США, Небраска), почали використовувати робота для виявлення раку легень та інших захворювань цього органу.
На повідомлення пресслужби шпиталю звернув увагу сайт медичного обладнання Freemed. Сайт шпиталю повідомляє, що за допомогою роботизованих технологій медики можуть виявити онкологію на ранній стадії, і, відповідно, раніше розпочати лікування.
“Понад 90%, у яких діагностовано рак легень, не виживають зокрема й тому, що він часто виявляється на пізніх стадіях. Рак легень є основною причиною смертності від раку в усьому світі, частково тому, що на ранніх стадіях він не має симптомів”, — підкреслили медики.
Робота назвали Monarch. Він вміє оглядати внутрішню частину легенів і збирати зразки тканини для біопсії, допомагаючи лікарям отримати точніший і більш ранній діагноз важкодоступних легеневих вузлів.
"Робот забезпечує підвищену маневровність і може досягати областей легень, які раніше були недоступні", — зазначив лікар-пульмонолог Метью Стрітт.
Він додав, що на рівні з раком робот зможе ефективно діагностувати запальні хвороби легень. Технологія поєднує останні досягнення в галузі робототехніки, програмного забезпечення, науки про дані та ендоскопії (використання невеликих камер та інструментів для проникнення в тіло через його природні отвори). Нині існує безліч варіантів діагностики раку легень, однак всі вони мають обмеження щодо точності та безпеки, які можуть призвести до хибних результатів.
Чи чекати на таку технологію українській медицині?
У світовій медицині залучення роботів до діагностики, лікування та навіть операцій обговорюється давно, а такі країни як Китай і США вже тестують їх у різних форматах. Проте українські клініки наразі ще не можуть використовувати роботизовані технології для діагностики раку, адже їх інтеграцію в нашу медицину ускладнює війна з росією. Бойові дії гальмують міжнародне співробітництво у науці, а допомога, яку отримує Україна від міжнародних партнерів, значно нагальніша за медичних роботів. Таким чином, про появу технології у державних та приватних клініках України можна говорити лише після завершення війни чи, принаймні, її гострої фази.
Проте вже зараз українські клініки можуть придбати коагулометри та лабораторні аналізатори, які дозволяють проводити тестування, необхідні для точного визначення патологічних змін в організмі людини, і продовжувати надавати максимально ефективну та якісну допомогу пацієнтам попри усі обставини.