Створення надійної, швидкої інтернет-мережі у такий час стає все необхідішим завданням. І щоб організувати захищену локальну мережу знадобиться мережевий комутатор. Це пристрій, який пов'язує комп'ютери один з одним, тобто поєднує їх у локальну мережу. Іншими словами, комутатор — це щось накшталт багатопортового моста між усіми комп'ютерами, які входять в мережу. Існує три види світчів, а це інша назва такого пристрою. Вони відрізняються рівнями, а також функціональними можливостями. Про ці моменти, а також про головні характеристики та цікаві функції цих девайсів розповідаємо в статті.

Види комутаторів та їхні рівні

Отже, існує три різновиди світчів: некеровані, смарт та керовані. По суті, тип комутатора визначається саме його рівнем, а саме:

  • Моделі L2 — це зазвичай некеровані пристрої. Вони не дозволяють гнучко адмініструвати мережу. Максимум, на що здатний такий комутатор в плані функціоналу — це об'єднати комп'ютери, автоматично визначити швидкість порту. Також вони працюють тільки з МАС-адресами. Фішка пристроїв такого типу — у швидкості, з якою можна створити мережу. Нічого налаштовувати не доведеться: просто все підключити кабелями. І все: пристрій, як і комп'ютери будуть готові до роботи одразу.
  • Моделі L2+ — більш функціональні. Зазвичай, вони дозволяють створювати ліміти швидкості на портах, можуть підтримувати стекування. Це так звані smart світчі, тобто прості пристрої, які вже можна налаштовувати.
  • L3 — найфункціональніші серед інших. Такі моделі являють собою керовані комутатори, вміють працювати не тільки з МАС, а й з IP адресами. До того ж вони здатні обирати найкоротший маршрут у межах локальної мережі, виконувати логічну адресацію. Але то ще не все. Такі пристрої дозволяють об'єднувати всі девайси один з одним, тобто виконують агрегацію. Також деякі з них дозволяють створювати підмережі та виконувати маршрутизацію між ними. Крім того, вони мають гнучкі налаштування доступу, дозволяють контролювати трафік за допомогою ACL, а також підтримують QoS.

Що ж обрати? Невеличкій мережі підійде найпростіший варіант — некерований світч. Середнім мережам, або якщо потрібно налаштувати доступи до портів чи швидкість на них, підійде модель типу смарт. А ось керовані моделі підійдуть для створення великих мереж, які потребують максимального захисту від атак, а також найгнучкіших налаштувань.

На що ще звертати увагу при виборі світча?

По-перше, на кількість портів для підключення комп'ютерів. Зрозуміло, що інтерфейсів має бути стільки ж, скільки ПК ви плануєте під'єднати. Однак ми радимо брати з запасом, а раптом доведеться ще комп'ютерів додати? Друга не менш важлива характеристика — це швидкість портів. Виробники випускають комутатори, які оснащені як портами з показником до 100 Мбіт/с, так і 300 мегабітними, а також гігабітними інтерфейсами. До речі, є й набагато швидчі світчі, які підтримують до 10 Гбіт/с.

Також можна звернути увагу на те, чи є у моделі оптоволоконні порти, тобто інтерфейси SFP або SFP+. Вони стануть у пригоді великим мережам, які потребують максимальної швидкості передачі даних. Якщо повернутися до Ethernet портів, то корисною штукою стане підтримка РоЕ — коли сигнал та живлення подаються за допомогою одного й того ж самого кабелю типу вита пара.

Примітка: якщо комутатор підтримує РоЕ, то не означає, що кожен його порт оснащено підтримкою такої технології. Зазвичай, моделі мають лише декілька таких портів.

Якщо у вас велика мережа, радимо придивитися до моделей, які підтримують стекування. Ця функція надає можливість об'єднати декілька комутаторів в єдиний логічний пристрій, що забезпечує більший комфорт адміністраторові. Однак варто пам'ятати, що в стеки зазвичай можна об'єднувати лише ідентичні пристрої.

Відмітимо, що світчі можуть відрізнятися типом виконання. Тож вибору надаються стандартні настільні або настінні пристрої, а також моделі, які монтуються в телекомунікаційні шафи чи стійки.

Стаття в тему: дізнайтеся, як підключити і як налаштувати світч.