Місяць минає за місяцем, а довгоочікувана вагітність не настає. Не хочеться думати про проблеми, але розуміння того, що щось негаразд, виникає все частіше. За статистикою, з безпліддям стикається кожна п'ята пара. Невже ви з них? Чому вагітність не настає?

Причина 1: стрес

Ви з партнером здорові фізично, але зазнаєте хронічного стресу, наприклад, на відповідальній роботі. 

5PelbAVC-valaGw8yxUxznm-kb5A3HiHbnPAcSn6EzbmHJEIUYwUDck361vx-G4iYfKTik1fgA3Ig3CvLilRBcm9GC0672iU4K-vygj3IoKa_3WOlpA8LTtYjPjQcw

Стрес негативно впливає не лише на чутливий жіночий організм, чоловіче здоров'я теж від нього страждає, зокрема, погіршується якість сперми. Можливо, вам обом варто взяти перерву та гарно відпочити, найкраще ще й змінити оточення. Але будь-який відпочинок рано чи пізно закінчується, тому не менш важливо налагодити такий режим повсякденного життя, за якого ви матимете повноцінний нічний сон. Також може допомогти навчання технікам релаксації.

Причина 2: запальні захворювання статевих шляхів

Не йдеться лише про ІПСШ (інфекції, що передаються статевим шляхом), хоча лікарі їх ніколи не списують з рахунків і включають тести на них у план первинного обстеження. Про хронічне запалення можна навіть не підозрювати, воно часто протікає або зовсім безсимптомно, або має так мало проявів, що не звертає на себе уваги. Бажано пройти діагностику й виявити запалення якомога раніше, поки не розвинулися незворотні зміни, наприклад, непрохідність маткових труб або сім'явивідних проток.

Причина 3: трубне безпліддя

Одним із найчастіших чинників жіночого безпліддя є трубний. Це відсутність або непрохідність фаллопієвих труб, де в нормі зустрічаються сперматозоїд з яйцеклітиною, і відбувається запліднення. Патологія може бути вродженою чи набутою. У багатьох випадках трубну прохідність вдається відновити, якщо ні — рішенням є ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення).

Причина 4: гормональні порушення

Цей чинник може впливати на жінок та чоловіків. Функція репродуктивної системи регулюється гормонами, порушення з цього боку завжди знижують здатність до зачаття. На можливі гормональні розлади вказує нестабільний менструальний цикл, відсутність лібідо, проблеми з ерекцією та інші ознаки, не завжди явно виражені. Рішенням є медична корекція, якщо вона не допомагає, то одна з ДРТ (допоміжних репродуктивних технологій).

Ix49WA5dA-Kil5MJssDnb9vdtwO3nO0vs_ksSHXof8AO8odUG6Q5gJD3p3Zb5qjT5vCFmUw7OBIU4mms9d7UDDjtGvniQHrG2EyQKfyLVKh6irRu1AewURvpF1WbrA

Причина 5: чоловічий фактор безпліддя

Найчастішими причинами безпліддя з боку чоловіка є антиспермальні антитіла (АСАТ) та недостатня якість сперми. АСАТ виробляються в організмі чоловіка імунною системою та руйнують оболонку сперматозоїдів, роблячи їх нездатними до зачаття. Під недостатньою якістю сперми мається на увазі відсутність або недостатня кількість здатних до запліднення сперматозоїдів, а також їхня малорухливість. Рішенням може бути ВМІ (внутрішньоматкова інсемінація сперми) або ICSI (ін'єкція сперматозоїда в цитоплазму ооциту).

Це найчастіші причини проблем із зачаттям, є й інші. Якщо не вдасться завагітніти понад два роки активних спроб, варто звернутися до лікаря, пройти обстеження та з'ясувати причину. Зазвичай проблема так чи інакше вирішувана. Планування вагітності допоможе виявити можливі порушення зі здоров'ям ще раніше, відповідно, раніше вжити заходів щодо їх усунення.