Як працює апарат УЗД, завдяки якому механізму ми можемо бачити немовлятко в утробі? Чи може нашкодити мамі або дитині ультразвукове дослідження? Наскільки часто треба робити УЗД при вагітності в центрі здоров'я родини Лотоцької? Коли вийде побачити стать малюка? Всі ці питання і не тільки ми зараз з вами будемо обговорювати. Тому якщо ви плануєте вагітність чи вже носите під серцем нове життя, наш матеріал обов’язково стане вам у пригоді. Отже, сідайте якомога зручніше, бо ми починаємо!
УЗД — як функціонує апарат?
Ультразвукове дослідження — це звичайна природна ехолокація. Майже. Як у кажанів. Ультразвук, звичайні акустичні хвилі, але ті, які ми не можемо чути. Такі хвилі випускає апарат, вони відбиваються від шкіри, м'язів, епітелію та тканин внутрішніх органів, кісток тощо. Спеціальний приймач, мов той самий звичайний кажан, ловить це відбиття та, в залежності від його інтенсивності, завдяки комп'ютерній програмі створює зображення.
Сьогодні існує декілька видів УЗД та не один формат картинки, яку видає екран. Але загальний принцип роботи кожного з них майже нічим не відрізняється. На якість розуміння впливає чутливість приймача та тип програми, що використовується для дешифрування сигналу. А також компетенція лікаря.
Чи варто купити ультразвукове дослідження? Наскільки це безпечно?
УЗД як тип дослідження внутрішніх органів, тканин організму і, звичайно, вагітності, вважається найбезпечнішим з усіх варіантів, що використовує сьогодні офіційна медицина. Чому?
- Ми постійно оточені різноманітними звуками та більшість з них не чуємо.
- Звук — це звичайна вібрація, хвиля. І якщо її гучність менша за 120 дБ, то жодного впливу така інтенсивність не чинить.
- У сучасних апаратах використовується гучність на 30 дБ менше граничної безпечної.
То які ми висновки робимо щодо цих досліджень? Так, процедура УЗД стовідсотково безпечна як для майбутньої мами, так і для ще ненародженої дитинки. І якщо лікар призначає більшу, ніж типову, кількість УЗД, не треба боятися. Навіть якщо ви просто хочете зробити цю процедуру для себе, для власного спокою чи знов бажаєте побачити свою дитину — чому ні?
Як часто треба робити УЗД
Якщо вагітність триває без ускладнень, то зазвичай лікарі призначають обов’язкову УЗД-діагностику 3 рази.
- Умовно, наприкінці 1,2 та 3 триместру.
- 1 та 2 скринінг дає зрозуміти тому, хто супроводжує вагітність, наскільки правильно йде розвиток ембріону. Його розміри, якість плаценти тощо.
- Третя діагностика — єдиний спосіб побачити положення дитини в матці, чи правильно лежить пуповина, скільки залишилося навколоплідних вод.
Кожен з 3 разів робити УЗД, навіть якщо вагітність триває просто ідеально, — обов’язково! Тільки це дослідження може вчасно побачити патологію розвитку та допомогти лікарям її ліквідувати ще до народження дитини. А третє УЗД взагалі єдиний спосіб виключити можливість складних пологів та, в декотрих випадках, в прямому сенсі слова врятувати життя малюкові та його мамі.
Чи може УЗД показати вагітність на ранніх строках
Ультразвукове дослідження на дуже ранніх строках вагітності не може побачити. Ембріон, який являє собою всього декілька клітин для апарату невидимий. Цей метод інформативний, але не настільки, щоб показати утворення, якому усього декілька тижнів.
Щоб діагностувати вагітність на перших тижнях робиться так званий ХГЧ-аналіз.
3D та 4D УЗД — це безпечне дослідження?
3D та 4D УЗД вважається таким саме безпечним дослідженням, як і стандартний варіант. Бо хвильова технологія, яка використовується для більш звичного типу ультразвукового дослідження, майже не змінюється. Наразі це більш коштовний метод, але його точно не можна назвати якимось некорисним чи ще якось для майбутньої мами чи її дитини.
Єдиний момент, який треба запам’ятати, це те, що робиться таке дослідження набагато довше, ніж звичайне. За цей час і мама, і ненароджена дитина можуть втомитися. Тому зазвичай саме багатомірне зображення роблять не більше 1-2 разів за всю вагітність. Звісно, якщо для більш частих процедур немає рекомендації лікаря.
3D та 4D УЗД — коли його можна робити? Скоріше варто. Зазвичай таке дослідження проводять починаючи з 6 місяця. Для лікаря воно не є більш інформативним, ніж звичайне, але мама зможе побачити, як виглядає в реальному часі дитина.
Чи можна побачити стать та коли?
Стать дитини можна побачити на моніторі починаючи десь з 7-11 тижня. Інколи це вдається зробити пізніше. Не через те, що діагност не здатен побачити чи обладнання слабке. Просто якщо маля не захоче в утробі повернутися так, щоб дозволити спостерігачам зрозуміти, то дівчинка чи хлопець, ніхто нічого не зможе зробити. Якщо ця інформація дійсно дуже важлива, в такому випадку жінці може бути запропонована прогулянка на свіжому повітрі, а потім новий сеанс.