Фахівці впевнені: не такі страшні готові домашні завдання, як їх представляють. Насправді довго списувати з них безкарно не вийде — правда, що учень не розуміється на матеріалі, все одно спливе на першій контрольній.
Сьогодні нерідко ГДЗ - готові домашні завдання називаються підказками та помічниками для лінивих учнів.
Готові домашні завдання сьогодні викликають чимало суперечок. Сьогодні збірки готових відповідей є буквально до будь-яких підручників та програм: ГДЗ з математики для 4 класу, з хімії для восьмого, я пізнаю світ для 2 і т.д. і т.п. Наразі є навіть цілі збірки з написання готових творів та рефератів. Школярам така ідея припала до душі. Проте батьки та фахівці досі ламають списи, активно обговорюючи користь та шкоду подібних готових рішень.
Сутність питання
Сьогодні практично всі навчальні посібники з математики, української, іноземної мови та інших предметів супроводжуються збірками вже розв'язаних вправ. Більшість з них відповідають сторінкам або вправам у підручнику, тож взагалі немає жодних проблем з тим, щоб просто відкрити книгу та вивчити варіант розв'язання тих чи інших завдань чи завдання.
Ставлення до подібних ГДЗ у батьків неоднозначне. І на те є причина. Коли говорять про готові домашні завдання, найчастіше виникає уявлення про те, що це дуже погано. Адже, дійсно, нас вчили, що списувати погано, це поганий вчинок, шкідливий, він не має жодної користі. До того ж це ще й соромно. В результаті складається загальне враження, що використання збірок готових домашніх завдань — це дуже шкідливо.
Сьогодні нерідко розв'язники називаються підказками та помічниками для учнів лінивих, неквапливих, таких, які не бажають думати самостійно. Адже поклавши руку на серце можна з упевненістю сказати, що часто діти просто списують з таких ресурсів відповіді, тим самим скорочуючи час виконання домашнього завдання і звільняючи для себе час під ігри та інші приємні варіанти проведення дозвілля. Проте все не так просто, зазначають фахівці.
Користувач ГДЗ
Хочеться зупинитися на тих позитивних моментах, на тій користі, яку готові домашні завдання несуть. Перше це можливість побачити, як правильно оформляється завдання. Адже в хорошому розв'язнику обов'язково оформленню приділяється велике значення: як правильно написати, яке пояснення дати. Це добрий, а головне наочний зразок виконаного завдання. І такий нюанс дуже важливий для дитини.
Другий момент — це те, що часто одне й те саме завдання можна розв'язати різними способами. Ми нерідко діємо за стандартом, а збірка готових домашніх завдань може запропонувати той альтернативний варіант, який нам і на думку не спаде, але разом з тим дає правильну відповідь. Мислення розширюється.
Ну і третє, готові домашні завдання розвивають кмітливість дитини. Адже треба використовувати хороший варіант, а не той, де вказана одна лише правильна відповідь. І знайти його на просторах інтернету або в книгарні лише на перший погляд легко. Насправді треба проаналізувати інформацію, вчитись та вдумуватися. Тому пошук гарного та корисного готового домашнього завдання – це цілий творчий та одночасно логічний момент.
Крім того, серед плюсів від застосування ГДЗ фахівці виділяють наступні моменти:
- економія коштів на залучення репетиторів чи оплату додаткових занять для засвоєння матеріалу;
- навчання дитини навичкам самоперевірки;
- можливість більш детального розбору прикладу можна навчитися аналізувати свої рішення крок за кроком;
- економія часу.
Звичайно, щоб робота зі збірками готових домашніх завдань йшла тільки на користь, а не на шкоду, слід навчити школяра правильно працювати з такими ресурсами. Якщо залишити його віч-на-віч із розв'язником, у нього, природно, виникне спокуса просто списати, не думаючи. Але якщо навчити його поводитися з такою книгою правильно, то можна перетворити її на надійного союзника.
Самим батькам, які перевіряють домашні завдання свої дитини, такі збірки виконаних завдань також допомагають. Адже далеко не всі добре пам'ятають шкільний курс математики або сильні в біології, хімії тощо.
Правила роботи із джерелом
Правила, якими слід користуватися під час роботи зі збіркою готових домашніх завдань, досить прості. Так, для початку дитина має самостійно розв'язувати всі свої завдання, виконати їх, оформити, навести необхідні докази та аргументи там, де це необхідно. Далі вже можна використати підказку.
Фахівці впевнені: не такі страшні готові домашні завдання, як їх представляють. Насправді довго списувати з них безкарно не вийде — правда, що учень не розуміється на матеріалі, все одно спливе на першій контрольній. А якщо працювати з ними правильно, то вони можуть стати надійною опорою на шляху освоєння знань дітьми та формування у них міцної бази.