Грамотна та професійна розробка бізнес-плану - це основа комерційного успіху проекту. Мова йде не лише про створення нової бізнес-структури, але й про вихід на ринок нових послуг уже існуючої компанії або розширення її сфери діяльності, зокрема пошук партнерів та інвестицій.
Звісно, із закутків мережі ви завжди можете завантажити кілька грамотних версій бізнес-плану і спробувати самотужки підготувати такий документ. Адже хто, як не власник, знає свій бізнес найкраще? Припустимо, що ви маєте рацію.
Втім, у багатьох випадках такий документ можна назвати "чорновим варіантом" бізнес плану. З кількох простих причин: не завжди ваше оформлення виконано відповідно до міжнародних стандартів, не завжди аналіз ринку є повним, потрібні бізнес-дослідження- проведеними, а відтак, не враховано всіх потенційних ризиків. До всього, керівнику не завжди під силу розробити ефективну маркетингову та інвестиційну частину плану, тощо. Досвідчені спеціалісти із стратегічного консалтингу сьогодні у швидкі терміни здійснюють виконання подібних завдань будь-якої складності.
Але перед консультацією із спеціалістом у розробці бізнес-плану радимо вирішити для себе наступні важливі моменти:
- напрямок діяльності;
Тут важлива не тільки оцінка конкуренції, але й таких параметрів як довгостроковість бізнесу - наскільки він буде актуальним через декілька років.
- мета ведення бізнесу;
Чітко визначити рамки, що саме Ви будете робити - яку продукцію виготовляти чи послуги надавати. Кожен непродуманий крок може коштувати непередбачуваних витрат.
- період, на який буде створений бізнес-план;
Як далеко Ви можете заглянути у майбутнє компанії та спанувати свої дії. Не радимо робити надто віддалених у часі планів.
- ціль, якої бажаєте досягнути;
Чого саме Ви плануєте досягнути по звершенню дії бізнес-плану: повне налагодження виробництва; відкриття предстаавництв у інших регіонах; популярність бренду.
- запланований бюджет;
Варто поставити планку максимального бюджету, який ви готовий витратити на втілення ідеї. Це вбереже Вас від надмірних витрат чи зайвих кредитів.
- підбір персоналу
Виплата зарплат - важливий пункт витрат у кожному бізнесі. Сплануйте скільки саме працівників ви можете собі позволити. Чіткий розподіл обов'язків та підбір професіоналів допоможе виконувати роботу швидко і якісно.
- маркетинг;
Реклама - основа ведення бізнесу. Подумайте, як Ви можете повідомити користувачів про себе та яку частину бюджету ви готові на це потратити.
Бізнес-план створюється відповідно до міжнародних стандартів Unido, EБРР чи ТАСІS. Згідно першого стандарту, структура бізнес-плану виглядає так:
- Титульний аркуш
- Меморандум про конфіденційність усіх даних
- Невелике резюме бізнес-плану
- Детальний опис проекту і його галузі
- Детальний опис послуг або товару
- Маркетингова стратегія та продажі
- Виробниче планування
- Організаційне планування
- Фінансове планування
- Оцінка ефективності проекту
- Усі можливі гарантії та ризики проекту
- Різноманітні висновки та додатки.
Мінімальний розмір бізнес-плану - 20 сторінок (хоча часто таку цифру вважають умовною) чи 15-20 слайдів, якщо мова йде лише про презентацію. Вітається короткий, доступний і привабливий (до прикладу, для інвесторів) виклад інформації.
Перед початком роботи з консультантом перечитайте кілька хороших бізнес-планів компаній, схожих за діяльністю до вашої.
Користуйтеся послугами тієї консалтингової компанії, яка здобула відмінну репутацію у бізнес-середовищі вашого міста. Додатково обговоріть питання повної конфіденційності замовленої інформації. Пам'ятайте, що у такій справі ваша віддача під час співпраці із спеціалістами також повинна бути максимальною.