5 хв. від моменту отримання завдання до зльоту

На початку жовтня на Львівщині відновили проєкт аеромедичної евакуації пацієнтів. Тепер у розпорядженні медиків Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф з’явився гелікоптер нацполіції Airbus Helicopters Н145.

Цей вертоліт, який базується в аеропорту в Черлянах (Городоцький район), літає чи не щодня, допомагаючи доставляти пацієнтів з віддалених регіонів нашої області у відповідні профільні лікарні. Ці медичні випадки та маршрут гвинтокрила докладно описують на офіційній сторінці Центру ЕМД.

"Еспресо.Захід" поспілкувався з в.о. директора Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги Андрієм Васьком, щоб дізнатися більше про специфіку роботи аеромедичної бригади та про можливості нового вертольота.

Медики в аеромедичній бригаді є суперменами у своїй сфері

Медична комплектація повітряного судна є аналогічною комплектації реанімобіля класу "С". Тобто тут є все необхідне обладнання найвищого рівня, плюс закуплено апарат штучного масажу серця. 

Усі працівники аеромедичної бригади успішно пройшли спеціалізоване навчання за європейською програмою підготовки та багато відповідних тренінгів. Тобто їх навички в галузі педіатрії та дорослої невідкладної медичної допомоги відповідають найвищим світовим стандартам реаніматологів чи працівників екстреної допомоги.

Де-факто це дуже круто підготовлені фахівці, які готові надавати медичну допомогу пацієнтам з найважчими формами захворювання. Однак варто зазначити, що багато наших наземних бригад мають не гіршу якість підготовки. 

У працівників аеромедичної бригади більша зарплатня

Медики в повітрі виконують надзвичайно складні завдання. Для того, щоб потрапити в аеромедичну бригаду, їм потрібно було подолати дуже високий прохідний бар’єр за оцінками з навчання. Це сертифіковані фахівці, які заслуговують на вищу зарплату. Якщо в нас будуть інші працівники, які пройдуть сертифікацію за відповідними програмами європейської ради реанімації, то ми цим працівникам теж платитимемо вищу заробітну плату. 

До складу аеромедичної бригади входить 10 медичних працівників, вони чергують по добах. У нічний час, коли вертоліт не літає, ці медики задіяні в каретах швидкої допомоги. 

Дуже важлива злагоджена командна робота. Також надзвичайно важливим є швидкий виліт до місця події. Це критично значущі речі. Тобто налагодження роботи від того моменту, коли нам надійшов запит на аеромедичну евакуацію, і до часу, коли вертоліт виконав своє завдання.

Увечері та вночі гелікоптер не літає... 

В осінньо-зимовий період гелікоптер літає з восьмої ранку до четвертої вечора – тобто поки триває світловий день. Влітку ж літаємо до 19:45, і заступають пілоти на зміну значно раніше.  Вночі гелікоптер може злетіти, проте не може сісти на місце події. Бо для нього потрібні спеціально підготовлені підсвічувані майданчики. Навіть звичайний телефонний провід над посадковим майданчиком може призвести до надзвичайних і непередбачуваних наслідків під час посадки гвинтокрила. Спеціальні ж переносні вогні для вертолітного майданчика коштують 30 тис. євро. 

Через густу туманність вертоліт періодично не може літати. Заметіль також може бути перешкодою польоту. Тому сприятливі погодні умови важливі для роботи аеромедичної бригади. Щодня отримуємо зелене світло від диспетчерів на можливість польотів у конкретних часових рамках. Тому треба розуміти, що кінцевий дозвіл на зліт дає не медична служба, а Центр авіаційного забезпечення нацполіції.

Гвинтокрил може сісти практично будь-де 

Ми готові вилітати за межі Львівської області. У нас немає проблем з польотами по всій Україні.  Якщо вертоліт має можливість дозаправки, лімітів нема. Так, ми орієнтуємося на західний регіон (основна – 150-кілометрова зона довкола Львова), проте в нас немає чітко визначеної географії для польотів. Скажімо, якщо сідаємо у Чернівцях, то, наймовірніше, нам буде потрібна дозаправка в місцевому аеропорту, після чого вже можливе повернення до Львова. Можемо просити дозаправку і в Івано-Франківську. Тобто на сьогодні це питання логістики та комунікації.

Гвинтокрил доправляє пацієнтів у профільні лікарні 

На сьогодні Львівський обласний центр ЕМД госпіталізує у профільні лікарні пацієнтів з інсультами, інфарктами, нейротравмами. Повітрям ми перевозимо пацієнтів туди, де їм нададуть увесь обсяг фахової медичної допомоги. Немає змісту використовувати такі колосальні ресурси держави, лише щоб просто катати пацієнтів – доправляємо їх у ті лікарні, що мають найвищий рівень медичної допомоги, якої потребують хворі.

На рахунку – віддалені польоти на території Турківського та Сколівського районів, де немає швидкої доступності до відповідних спеціалізованих видів медичної допомоги. Аналогічно – з Червоноградом і Бродами. Важливий момент: дитяча хірургія проводиться виключно у Львові. Також сюди перевозять тих, хто потребує опікової хірургії, людей з нейротравмами, в разі недоношеної вагітності. 

На Львівщині мало б бути близько 30 вертолітних майданчиків

Потрібно, щоб вертолітні майданчики були біля всіх великих багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування (БЛІЛ). Наразі використовуємо імпровізовані майданчики, орієнтуючись на близькість до медичних закладів. Загалом треба вкласти 200-300 млн грн у розгортання таких платформ для вертольота. 

Львівська область показала себе як надійний партнер для реалізації цього експериментального проєкту. Літаємо практично щодня. За наявності фінансування й політичної волі продовжимо виконувати своє завдання аеромедичної евакуації і наступного року.

У цей проєкт хочуть включити й інші регіони України. Є багато віддалених територій України, які мають проблеми з доступом до медичних установ, а наявність гелікоптера могла б врятувати чимало життів. 

Джерело: https://zahid.espreso.tv/novyny-lviv