Сучасним підприємствам доводиться працювати в умовах жорсткої, з року в рік дедалі зростаючої конкуренції. Додайте до цього нестабільну економічну ситуацію у світі та непередбачені, неконтрольовані обставини типу коронавірусу — усе це створює величезні ризики.
Власники і керівники багатьох підприємств зізнаються, що переживають кризу і не впевнені, що зможуть з нею впоратися. Більше половини представників середнього бізнесу побоюються, що їм не вдасться зберегти компанію.
Практика показує, що в більшості випадків, крім загального спаду ринку, причинами розвитку кризи на підприємствах є:
-
неефективна робота менеджменту;
-
недосконала стратегія (а нерідко і її відсутність).
Логічно припустити, що менеджери, під час і під керівництвом яких бізнес зайшов у глухий кут, не зможуть самостійно знайти вихід із кризової ситуації. Саме тому в усьому світі популярний консалтинг — послуги управлінського консультування, які надають зовнішні експерти.
Що пропонують консультанти під час кризи?
У кожного бізнесу — свої причини кризової ситуації, тому єдиного, прийнятного для всіх рішення не існує. Кожного разу складається індивідуальний антикризовий пакет і підбирається оптимальний спосіб вирішення проблем.
В одному випадку складається план дій, який компанія реалізує власними силами. В інших випадках вихід із кризи здійснюється шляхом залучення/найму нового досвідченого менеджера. Консалтингова компанія також може надати тимчасового керівника — на період упровадження затверджених антикризових заходів.
Разом із тим існують загальноприйняті, перевірені часом універсальні методи, які так чи інакше використовуються в будь-якій антикризовій стратегії:
-
Здійснюється нормування і контроль за всіма витратами. Завдяки грамотному бюджетуванню, оптимізації грошових потоків і вирішенню проблемних питань із дебіторською та кредиторською заборгованістю можна забезпечити фінансове оздоровлення компанії.
-
Антикризове управління традиційно передбачає відновлення і вдосконалення всіх бізнес-процесів. Завдання управлінців — відновити нормальну життєдіяльність компанії та підвищити її продуктивність і ефективність. Це, як правило, вимагає оптимізації виробничих операцій, роботи маркетингового відділу та відділу продажів.
-
Один із обов’язкових кроків антикризової програми — трансформація компанії. Це корекція діючої чи формування нової стратегії та ефективного управління кадрами, навчання менеджменту компанії.
Терміни виведення підприємства зі стану кризи індивідуальні, вони залежать як від загальної ситуації на ринку, так і від поточної ситуації в компанії.