Український банк нового покоління, засновниками якого є колишні керівники ПриватБанку, другий рік лідирує на ринку України. Виходячи з даних НБУ в першому кварталі 2021 року монобанк привернув 340 222 нових клієнтів, або на 6% менше, ніж за квартал минулого року. Якщо порівняти з іншими українськими банками, то у ПриватБанку ця цифра впала втричі, а у всій банківській системі - в півтора рази. Причиною цього називають локдаун і демографічну яму. І хоча, монобанк значно вирвався вперед по зростанню залишків на рахунках фізичних осіб і наростив частку ринку з видачі кредитів (з 7% цей показник збільшився до 11%), в мережі з'явилися новини про кримінальні справи, заведених на засновників банку. За інформацією видання Forbes Вкладчики monobank не испугались. Как первый в Украине необанк справляется с репутационными рисками — Forbes.ua

Національне антикорупційне бюро України затримали одного із засновників - Яценко за підозрою про розтрату коштів Привату, а Дубілету і Шмальченко в березні висунули підозри в розкраданні з банку 8 млрд. Гривень.

Тим ні менш, банк продовжує працювати над все більш свіжими функціональними можливостями, тим самим нарощуючи базу своїх клієнтів. Наприклад, в квітні 2021 року однією з ключових і найбільш запитуваних функцій стала можливість управління окремими підписками. Функціональність надає доступ до списку сервісів, до яких прив'язана карта Monobank і за якими вже були списання коштів (наприклад, Netflix, Uber і ін.). При необхідності можна заблокувати списання за певними сервісів. Деякі сервіси підтримують технологію токенізаціі і до гаманця прив'язується не сама карта, а її копія (токен) для того, щоб мінімізувати ризик компрометації основної картки. З токенами все простіше - в тих сервісах, де прив'язаний токен, його можна просто видалити. Горохівський звертає увагу, що саме блокування списань не дає 100% гарантії, що сервіс не спише гроші якщо, наприклад, поміняє термінал на інший.

Плюс, за інформацією джерела ITC https://itc.ua/news/monobank-otrimav-velike-funkczionalne-onovlennya-keruvannya-pidpiskami-groshi-u-podarunok-ta-rozdil-upravlinnya-kreditom/ ще однією новою можливістю стало відправлення грошей в якості подарунка зі святковою анімацією (на вибір є три варіанти). Користувачі Monobank і до цього активно використовували цей спосіб для привітань, але обмежувалися коментарем. У Monobank сподіваються, що святкова анімація додатково підкреслить урочистість моменту. Щоб спробувати на собі нові функціональні і технологічні можливості банку майбутнього важливо прочитати про нього думки клієнтів, адже багато хто побоюється того, що у банку немає фізичних відділень, особливо це стосується наших батьків, бабусь і дідусів, які до сих пір звикають до нової технологічної ери. Для цього можна скористатися ресурсом Reviewabout, перейшовши за посиланням Монобанк в 2021 году. Це сайт, на якому розміщуються реальні відгуки та огляди клієнтів, як негативні, так і позитивні, що важливо.

З приводу відгуків в цілому, то звичайно кількість позитивних набагато вище, багато клієнтів перейшли на монобанк після користування послугами інших, великих українських банків і не пошкодували, однак надходять і негативні відгуки, наприклад, в однієї дівчини виникла проблема із закриттям рахунку. За її словами, вона не змогла зайти в додаток і вирішила написати в підтримку банку, виявилося, що її рахунок був закритий. На питання чому, вона отримала відповідь, що на жаль, монобанк не може продовжувати її обслуговувати. На основі зібраної інформації з різних джерел, банк прийняв таке рішення. Плюс, клієнтка більше не зможе відкрити нову карту в мережі Мнонобанка. Виявилося, що дійсно існує така практика: банк може прийняти рішення про закриття вашого рахунку, без особливих на те пояснень. Також багато клієнтів стикалися з технологічними проблеми. Припустимо, у дівчини були зняті гроші в мінус через Google pay. Сума була невеликою, але як їй пояснили в підтримці, вони дають право знімати в мінус (овердрафт). Монобанк відреагував на таку скаргу і повідомив, що організація надсилає кінцевий запит на взаємний розрахунок по наданій послузі і банк не має право відмовити в списанні коштів з метою запобігання шахрайства. Таке списання може статися навіть з заблокованої картки. При цьому, якщо клієнт не отримав послугу, банк може може виставити диспут для заперечування суми списання через платіжну систему.

Також виникали проблеми з дистанційною активацією карти. Один з користувачів поскаржився на те, що при проходженні ідентифікації, у неї, крім ІПН, скан паспорта і документів зажадали ID карту, так як паспорт старого зразка не підходить і запропонували дівчині поїхати в реальне відділення банку, яке знаходилося дуже далеко. Тобто, з одного боку банк позиціонує себе, як високотехнологічний, а з іншого боку посилає людей їхати в інший район, в віконце до оператора. Банк відразу відреагував, що це не їх проблема, а одна з вимог НБУ при відкритті рахунку дистанційно і може бути в недалекому майбутньому ситуація змінитися і можна буде відкрити рахунок тільки за паспортом старого зразка. В цілому, якщо ви зіткнулися з неприємною ситуацією або побоюєтеся, що вона може з вами статися, важливо поспілкуватися з клієнтами банку і дізнатися інформацію безпосередньо. Це зручно зробити за допомогою чат бота Ask.direct, перейшовши за посиланням ? Не читайте відгуки про «MONOBANK», спілкуйся c реальними клієнтами в ?Ask.Direct!. Цей чат-бот нагадує месенджер, тільки в ньому зібрані люди за інтересами, ви можете задати їм питання, що цікавить і миттєво отримати на нього відповідь в форматі повідомлення, що дуже зручно.