Економічна криза в Україні 2013 року, що зумовлена торговельною експортною блокадою України Російською Федерацією, а згодом економічні політичні баталії уряду фактично загнали українців в «стійло». Важкий 2014 рік – російська збройна агресія та девальвація гривні від 8грн/дол станом на початок 2014 року до 25грн/дол станом на червень 2016 року [1]. Купівельна спроможність громадян різко падає, а це, в свою чергу, є об’єктивним показником рівня життя середньостатистичного українця.
Ринок автомобілів дуже неоднозначний ще з 2016 року. А ввозились автівки з Європи небайдужими волонтерами для військових потреб і митниця цьому не перешкоджала зважаючи на ситуацію, що склалась в Україні з 2014 року. Згодом ввезення нерозмитнених автомобілів на територію України стало бізнес моделлю в першому випадку, а в іншому – доступним транспортним засобом. Простими словами «по кишені» на протиставу високій вартості автомобілів, що виробляються в Україні. Коли авто з розряду розкоші переходило в розряд засобу пересування. Олігархічні клани, що зосередили в своїх володіннях автосалони і фактично блокували питання в уряді, не даючи українцям зелене світло у розмитнені євроавтівок на вигідних умовах. Постали питання, щодо високої вартості мита на ввезення автомобілів в Україну з-за кордону, а це, як правило із сусідніх держав Литви та Польщі. Вперше з’являється термін «євробляха». Водії зіштовхнулися із прогалинами в законодавстві, із жорсткими обмеженнями на користування застарілими моделями автівок. Екологічні стандарти на нові автомобілі Євро-5 та вживані Євро-2 фактично зобов’язують обов’язкове переобладнання двигуна згідно еко-стандартів або повністю забороняють ввезення транспортних засобів, що виготовлені раніше 2008/2009 рр.
Особливу увагу українців привертає ринок вживаних автомобілів з Америки, що видався більш привабливим. Це історія про те, коли придбати авто преміум класу можна за відносно невелику суму. На практиці вдається зекономити 40% на такій покупці. Як правило це аукціони, де, відповідно, ведуться торги і по закінченню аукціона виставляється рахунок для сплати. На таких аукціонах можна знайти автівки в основному після ДТП, але це не говорить про те, що українці скуповують брухт. Нашому водію повністю окуповуються і ціна автомобіля на аукціоні і доставка до порту і подальший її ремонт. Очевидно, що попит породжує пропозицію.
Правила ввезення з роками змінювались. Значного поштовху у створені діалогу між власниками євроблях і державою дала ГО Всеукраїнська організація «Авто Євро Сила» з її керівником Олегом Ярошевичем [2]. Організація і до тепер відстоює інтереси власників транспортних засобів з європейськими номерами, намагається впливати на прийняття Верховною радою України законодавства, яке б дозволяло розмитнювати автомобілі завезені з-за кордону за ставками європейських країн. Точної цифри станом на сьогодні про те, скільки автомобілів на іноземній реєстрації перебуває в Україні немає. В силу того, що є кількість транспортних засобів в режимі тимчасового ввезення, транзиту і тих, хто порушують правила – перебувають в країні з недотриманням термінів і умов дотримання митних режимів. Вже на момент ухвалення нового законодавства, що регулює правила розмитнення за даними Державної фіскальної служби станом на листопад 2018 року в Україні перебувало 1,5млн автомобілів на іноземній реєстрації. На порталі Державної митної служби України є спеціальний калькулятор митної вартості автомобіля [3], де з легкістю, ввівши всі необхідні дані до обчислення, можна отримати інформацію щодо вартості митного оформлення. А на веб-порталі «Єдине вікно» отримати інформацію на предмет наявності митного оформлення транспортного засобу ввівши VIN-код [4].
Гостро стоїть питання зміни клімату, що носить глобальний характер. Наша держава активно бере участь у міжнародних заходах з цієї тематики. Такі заходи проходять під егідою Організації Об’єднаних Націй. Рамкова Конвенція ООН про зміну клімату (РКЗК ООН) 1992р., Кіотський протокол 1997р., що почав діяти з 2005р. і остання подія Паризька угода 2015р. А вона на відміну від попередніх зобов’язує скоротити шкідливі викиди в атмосферу всі держави, не залежно від їх ступеня економічного розвитку.Не варто, також, відкидати участь України в рамках «Європейської зеленої угоди» [5]. Угода передбачає зробити клімат Європи нейтральним до 2050 року, а це задасть нового тону в контексті транспортної інфраструктури, щодо використання низьковуглецевих видів палива. Серед основних напрямів «зеленого» енергетичного переходу є трансформація у електротранспорт: міський, міжміський, приватний та вантажний. Стратегічно Україна поділяє цілі та принципи ЄС, щодо формування Енергетичного Союзу, що включає перехід до моделі низьковуглецевої економіки. А з 1 лютого 2011р. Україна набуває статусу Договірної Сторони у рамках Договору про заснування Енергетичного Співтовариства. І взято зобов’язання реалізувати в повному обсязі 3-й Енергетичний Пакет ЄС. «Нова Енергетична стратегія України до 2035 року: безпека, енергоефективність, конкурентоспроможність» за ціль ставить стале енергоспоживання і зростання ВВП [6].
Збігає кінця термін відстрочки штрафів для власників автомобілей з єврономерами до 1 січня 2020 року. Основною вимогою власників автівок на єврономерах було виключити випадки, коли за легалізацію євробляхи доводилось платити стільки ж, скільки вона коштує. Але вже є зареєстрований новий законопроєкт № 828-IX [7] про розмитнення іномарок з ЄС. Цілком очевидно, що його затвердять, що значно здешевить легалізацію авто і мрія українських водіїв нарешті здійсниться.
Які рішення для авто вже доступні сьогодні і чого чекати від автомобіля з «розумною» начинкою завтра. Світові тенденції автомобільної індустрії пов'язані з такими поняттями, як «підключені» автомобілі (a connected car) та автомобілі без водіїв тобто автономні автомобілі. Підключені технології автомобілів дозволяють транспортним засобам спілкуватися між собою та з навколишньою інфраструктурою. А технології автомобілів без водіїв повинні відповідати Міжнародним стандартам SAE J3016 [8]. Основні гравці на вітчизняному ринку очікують відповідної нормативно-правової бази для впровадження таких технологій. Насамперед розвиток цих технологій спрямований на підвищення безпеки дорожнього руху. Статистика ДТП, до прикладу, на сьогоднішній день є такою, що з 30 листопада по 6 грудня 2020 року чергові Патрульної поліції зафіксували на дорогах Києва 747 ДТП [9]. До такої статистики також відносять ДТП з постраждалими, скоєні за умов незадовільного стану доріг. Проєкт «Велике будівництво» [10] обіцяє будівництво чи капітальну реконструкцію 6500 км доріг до кінця поточного року.Також такі тенденції призведуть до зниження вартості експлуатації та обслуговування самих транспортних засобів. Практично у всіх розвинених країнах існують державні програми в галузі підключених автомобілів і автомобілів без водіїв.
Останній такий саміт із технологій підключених автомобілів [11] відбувся 27-29 жовтня 2019 року в Лондоні. На меті він ставить об’єднання еліт у цій галузі. Вони обговорюють та висвітлюють сучасні виклики задля забезпечення колективного зусилля пошуку активних рішень у секторі загального автомобільного підключення у майбутньому. 5G прокладає майбутнє для підключених автомобілей. А значні поклади літію в Україні і їх видобуток, при грамотному підході, може голосно заявити про себе на ринку електрокарів і системи 5G вцілому. Ціни на нього тільки зростають, а це значить, що прийшов і нам час ставати на один щабель із країнами з розвиненою економікою.
Очікуються нові виклики для енергетичного ринку України. Адже залучення нових технологій низьковуглецевої економіки провокуватиме і перехід на нові моделі ринків. Україна не стоїть осторонь і у глобальній проблемі боротьби із кліматом. Кожен із цих факторів задаватиме тон автомобільній індустрії. Очевидно, що українська автоіндустрія прямо залежить від обізнананості світових трендів, впровадження державою їх на політико-правовому рівні та подальша підтримка і супровід малого та середнього бізнесів. Цілком можливий і перехід на електричні, водневі автомобілі. Заохочення використання залізничного та річкового транспорту на противагу автомобільному.
Список використаних джерел:
- [1]. Архив валютных курсов [Електронний ресурс] // Минфин. – 2014. – Режим доступу до ресурсу: https://index.minfin.com.ua/exchange/archive.
- [2]. Про нас Наші дії Мета [Електронний ресурс] // ВО ГО «АЄС». – 2016. – Режим доступу до ресурсу: https://auto-euro-sila.com.ua/.
- [3]. КАЛЬКУЛЯТОР МИТНОЇ ВАРТОСТІ ТА ПЛАТЕЖІВ ПРИ МИТНОМУ ОФОРМЛЕННІ АВТОМОБІЛЯ [Електронний ресурс] // Митна служба України – Режим доступу до ресурсу: https://calc.customs.gov.ua/.
- [4]. Перевірити статус VIN-код на предмет оформлення [Електронний ресурс] // Веб-портал «Єдине вікно» – Режим доступу до ресурсу: https://cabinet.customs.gov.ua/vincheck.
- [5]. The European Green Deal sets out how to make Europe the first climate-neutral continent by 2050, boosting the economy, improving people's health and quality of life, caring for nature, and leaving no one behind [Електронний ресурс] // An official EU website. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/e%20n/ip_19_6691.
- [6]. НОВА ЕНЕРГЕТИЧНА СТРАТЕГІЯ УКРАЇНИ ДО 2035 РОКУ: «БЕЗПЕКА, ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ, КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ» [Електронний ресурс] // Кабінет Міністрів України – Режим доступу до ресурсу: http://mpe.kmu.gov.ua/minugol/doccatalog/document?id=245213112.
- [7]. Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо спрощення умов ввезення на митну територію України транспортних засобів та приведення умов оподаткування до загального режиму акцизних зборів Європейського Союзу [Електронний ресурс]. – 2020. – Режим доступу до ресурсу: https://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=67226.
- [8]. SAE Standards Development [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://www.sae.org/standards/development.
- [9]. ДТП, статистика та аналіз [Електронний ресурс] // Офіційний портал Києва Київська міська рада Київська міська державна адміністрація. – 2020. – Режим доступу до ресурсу: https://kyivcity.gov.ua/dorohy_transport_ta_parkovky/dorozhniy_rukh_377411/dtp_statistika_ta_analiz_379515/.
- [10]. Велике будівництво Програма Президента України [Електронний ресурс]. – 2020. – Режим доступу до ресурсу: https://bigbud.kmu.gov.ua/.
- [11]. Connected Cars Summit 2019 [Електронний ресурс] // © The Whitmore Group 2020. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: https://www.wplgroup.com/aci/event/connected-cars-summit/.