Не знаєте, яку гру подарувати дитині, щоб задовольнити її потреби? Типи ігор для дітей дозволять вам по-іншому поглянути на те, як ваш малюк, граючись, розвивається фізично та розумово. Діти, незалежно від віку, повинні мати багато вільного часу та свободи. Як незалежні ігри, так і ігри з батьками чи однолітками допомагають дітям розвиватися інтелектуально, емоційно та фізично.

діти граються в іграшки

Дитина вчиться через гру, тому варто дозволити їй займатися різними видами діяльності, адже кожен з них вносить певне значення у її життя. Саме в ігровій формі малюк поступово пристосовується до функціонування в суспільстві та до стосунків з людьми, з різними особистостями.

Маніпулятивні ігри для дітей

Ігри з маніпуляцією – це всі види діяльності, які виконує крихітна дитина. Коли малюк дивиться на ляльку, смокче пустушку, розглядає брязкальце, торкається вушка плюшевого ведмедика, перекладає кульку з однієї руки до іншої, кладе іграшку в коробку або катає щось на підлозі, він дізнається властивості предметів. Він може спостерігати за їх формою, перевіряти, які звуки вони видають, яку фактуру, запах та іноді навіть смак мають.

Так, під час маніпулятивної гри дитина залучає всі свої органи чуття та робить рухи, що розвивають її тіло. Спочатку це прості заняття, але з часом вони перетворюються в складніші маніпуляції.

Приклади маніпулятивних ігор

М'які книги, ковдри зі стрічками, талісмани та брязкальця мають різну структуру. Деякі оброблені гладкими матеріалами, інші – пухнастими, шорсткими, блискучими або матовими. Покладіть їх у руку малюка, і він буде продовжувати крутити їх протягом багатьох хвилин.

Сортер та «пірамідка» – ідеальні маніпуляційні іграшки для однорічників. Малюк дістає предмети й кладе їх назад, іноді йому доводиться вдарити в потрібний отвір або поставити коло на стійці.

сортер для розвитку дрібної моторики в дитини

Для розвитку дрібної моторики у дитини ви також можете використовувати стару газету або паперові рушники. Дайте їх малюку, і нехай він порве все на шматки.

Дворічних малюків може зацікавити більш вимоглива гра. Покладіть різні (безпечні) предмети в картонну коробку з одним невеликим отвором. Дитина, засунувши ручку в отвір, здогадається, що всередині. Дрібну моторику також можна покращити, розфарбовуючи картинки.

Іграшкове будівництво для дітей

Будівельні ігри не тільки покращують спритність дитини в ручному режимі, але й стимулюють її творчі здібності. Це насамперед будівництво з блоків. Спочатку це можуть бути прості вежі з дерев'яних блоків, а потім цілі міста! Дитина стає винахідливою під час будівництва, бо вона повинна зосередитися й звикнути до того, що неправильне розташування блоків має негативні наслідки.

Приклади будівельних ігор

Звичайні дерев'яні або великі пластикові блоки, які бувають різних кольорів та форм, стануть найкращою іграшкою для найменших діточок. Малюк не може зробити з них замок чи транспортний засіб, але він помітить, що один блок, якщо правильно його розташувати, може стійко стояти на іншому.

Навіть якщо блоки все ще є улюбленою розвагою дитини дошкільного віку, пам’ятайте, що будівельна іграшка – це також пластилін або тісто. З їх допомогою дитина може створювати фігурки, тварин або «спекти» тістечка. Це також може допомогти вам на кухні! Нехай ваша дитина місить тісто на печиво – це заняття дозволить їй навчитись гарно керувати пальцями.

дитина робить намисто

Ви також можете дати малюкові великі намистини та нитку для створення красивих намист.

Тематичні ігри для дітей

Це ті іграшки, в яких дитина імітує діяльність, яку виконують батьки або опікуни. На початку це може бути догляд за лялькою в колясці або годування плюшевого ведмедика. Під час гри дитина розмовляє з лялькою та відповідає за неї, тренуючи таким чином мовлення.

Приклади тематичних ігор

Кожна гра, в якій дитина наслідує дорослим, є тематичною грою. Ви можете грати з малюком вдома, готувати вечерю за допомогою іграшкової плити або відвідувати лікаря. Набору у вигляді пластикового шприца, іграшкового стетоскопа, бинта й плюшевого ведмедика достатньо, щоб малюк «зцілив» свою улюблену іграшку та на мить відчув себе справжнім лікарем.

Ритмічні та рухові ігри

Ці ігри повинні супроводжувати дітей з народження. Вони зміцнюють тіло, тренують спритність, швидкість та почуття ритму. Для немовлят це включатиме поворот, повзання та навчання ходінню.

дитячий скеледром в подарунок дитині

Для дітей старшого віку: стрибки, ігри з м’ячем, дитяче скелелазіння та підстрибування під мелодію вашої улюбленої пісні.

Приклади рухливих ігор

Варто сходити з немовлям на гімнастичні заняття, організовані для мам, або виконувати спеціальні вправи з використанням м’яча вдома. Як може виглядати ця забава? Покладіть дитину на м’яч і починайте м’яко її катати. Ви також можете стрибати на ньому, тримаючи малечу на руках.

Дитині дошкільного віку можна подарувати танцювальний килимок. Вони, стрибаючи на ньому й танцюючи в ритмі, зміцнить м’язи, буде чутливою до звуків і чудово проведе свій час. Ви також разом з малюком можете пограти на музичних інструментах.

Дослідницькі ігри для дітей

Всім відомо, що дослідницькі ігри – результат природної допитливості дітей. Перш за все, малюки перевіряють, як буде поводитися предмет, коли на нього натискають, кидають на підлогу або кусають. Так вони відкривають світ.

Приклади дослідницьких ігор

Дитячі іграшки мають барвисті великі вимикачі. Коли дитина натискає на них, вмикаються або мелодії, або світло (або все разом). Малюк швидко дізнається, яка кнопка запускає його улюблену мелодію.

дитина грається з музичною іграшкою

Для старшої дитини ви можете підготувати миску з водою та подарувати йому різні типи безпечних матеріалів – аркуш паперу, камінь, маленький шматочок мила. Цікаво спостерігати, які матеріали тонуть, а які плавають у воді, яким з них вода не шкодить та які саме в ній розчиняться.

Розвивальні ігри для дітей

Освітні розваги – це саме ті заходи, які організовують дорослі з метою навчити дітей чомусь корисному. Тому діти повинні співпрацювати зі своїми батьками та опікунами: слухати їх, зосереджувати свою увагу та виконувати вказівки.

Приклади дидактичних ігор

Для розваги варто використовувати головоломки, пазли або блоки різної форми та ставити дітям запитання. Ви можете вибудувати фігури з блоків, щоб спонукати дітей вказувати певний колір, тварину чи букву. Майте на увазі, що діти краще та легше вчаться в ігровій формі – не змушуйте їх це робити, якщо вони не хочуть!

Ми сподіваємось, що типи ігор для дітей, представлені вище, допоможуть вам приємно провести час зі своїм малюком. Він напевно буде радий вашим новим ідеям! Звичайно, навчання та розвиток будуть додатковою вигодою.

батьки граються з дітьми

Якщо ж у вашої малечі вже є всі можливі іграшки, які набридли, але хочеться якось погратись та весело провести час разом, то рекомендуємо звернути увагу на ось такі різновиди спільного проведення часу.

Як весело пограти з дитиною вдома без іграшок: 12 ідей для розваг

Час, присвячений спільним іграм, є найціннішим подарунком для дитини, і це також допоможе нашим батькам «зарядитися енергією» і на деякий час забути про повсякденні проблеми. Для розваги вам не знадобляться дорогі чи вигадливі пристосування – пропонуємо до вашої уваги найпростіші ігри, які ми знаємо з дитинства.

Ось кілька перевірених ідей для гри з дитиною:

  • Холодно, тепло, гаряче – ця гра, напевно, відома кожному. Одна людина ховає маленький предмет (це може бути талісман, іграшковий автомобіль, м’яч), а інші люди повинні його знайти. Той, хто сховав «скарб», дає підказки, класифікуючи слова – холодно, тепло, повідомляючи шукачам, близько вони (тепло, гаряче) чи далеко (холодно, морозно) від схованки. Той, хто знайде скарб, знов його приховує там, де хоче, і веселощі продовжуються.
  • Один, два, три, Баба Яга спостерігає – у цій грі чим більше учасників, тим краще. Одна людина, так звана Баба-Яга, стоїть на відстані від інших, повернувшись спиною або з зав'язаними очима, і вимовляє слова один, два, три, Баба Яга спостерігає, поки гравці біжать до неї. Коли вона закінчує говорити, то відкриває очі чи звертається до учасників, і вони залишаються нерухомими – не можуть рухатися, говорити чи сміятися. Баба Яга намагається розсмішити їх. Якщо хтось рухається або сміється, він повинен повернутися на стартову лінію. Через деякий час Баба-Яга знову закриває очі та цикл повторюється. Мета гри – дістатись до Баби Яги, коли вона не дивиться й не торкається до гравця. Переможця можна нагородити цукерками або чимось ще на ваш розсуд.
  • Хованки – цю гру не потрібно рекомендувати нікому, бо діти її й без того дуже люблять. Якщо у вас вдома багато місця й куточків, гра в хованки буде чудовою ідеєю.
  • Зроби сам – це гра для більш активних дітей та маленьких художників. Ви можете наклеювати солоне тісто, пластилін, малювати фарбами, кольоровими олівцями, своїми руками, робити вирізи з паперу тощо. Як правило, для таких ігор можна використовувати багато речей, які є вдома. Наприклад, макарони будуть ідеально підходити для ювелірних виробів, а паперові тарілки або обгортки від цукерок можуть перетворитися на тварин, картонні коробки – у будинки, машини та все, що вам скаже ваша фантазія.
  • За допомогою танцювального шоу – з фоновою музикою чи без – ви можете разом потанцювати під улюблені пісні та мелодії. У версії для сміливіших батьків (менш чутливих до слуху) ви можете зробити музичні інструменти з кухонних приладів (горщики мають чудову акустику). Діти будуть у захваті, сусіди трохи менше (але кого це турбує?). Влаштуйте конкурс танців або пісенний конкурс. Призом може бути корона, медаль, диплом (звичайно, саморобний) або смачна дрібниця.
  • Домашній фітнес-клуб – ЗМІ попереджають про проблему дитячого ожиріння. Це не стосуватиметься вашої родини, якщо ви зосередитесь на русі. Виділяйте час для спільних фізичних вправ – ви поєднаєте важливу справу з задоволенням, а малі будуть у захваті. Покажіть дитині кілька простих вправ з аеробіки та заохочуйте вправи, які вона буде робити. Це точно буде весело.
  • Крокодил – у цій грі дорослі з дітьми по черзі повинні показати, наприклад, заголовок казки, персонажа з казки, заняття чи домашнього улюбленця, і так само по черзі ви та ваш малюк повинні вгадати, що або кого саме йому показують.
  • Готуємо разом – запропонуйте дітям разом спекти булочки, зробіть шашлик з фруктів і не хвилюйтеся, якщо маленький кухар трохи забрудниться. Ви можете організувати домашню вечірку зі спеціально приготованими разом делікатесами.
  • Гра в лікаря – як приборкати страх перед відвідуванням лікаря? Бажано через гру. Ця гра – ідеальний спосіб подолати свої страхи. Дитина дізнається, для чого призначені окремі медичні вироби, і сама побуде лікарем, лікуючи вас або свою м’яку іграшку.
  • Читання разом – не потрібно нікого переконувати в перевагах читання. Ми лише наведемо найважливіші з них. Читання відповідає всім емоційним потребам дитини, підтримує її розумовий, інтелектуальний та соціальний розвиток, і водночас приносить велику радість, залишає чудові спогади. Завдяки читанню дитина розширює свій словниковий запас, використовує багатшу і красивішу мову. Оберіть книгу разом, зручно сядьте й пориньте у світ казок та надзвичайних пригод.
  • Гра в театр – міняйте ролі: нехай малі будуть вашими батьками, а ви – їх дітьми. Примітка: у цій грі ви можете побачити, як ваші діти сприймають вас. Тим більше варто прийняти виклик. Ви також можете стати героями улюблених казок та створити власну казку. Обов’язково дайте дитині головну роль у грі. Прислухайтеся до її ідей і заохочуйте ініціювати нові сценарії.

Якщо ви хочете, щоб діти цікавились світом, мали впевненість у собі, були творчими, грайте з ними та завжди приділяйте їм свій дорогоцінний час. Завдяки спільній грі ми зміцнюємо зв’язок з дитиною та змушуємо її почуватися важливою та коханою, що є надзвичайно важливим.