У світі, де дитина оточена різними подразниками, такими як телевізор, смартфони та комп’ютери, книги та значення написаного слова, здається, відходять на другий план. Часто відсутність хорошого прикладу з боку дорослих, які не читають, впливає на подальший розвиток дитини та її мовні проблеми.
Тому, враховуючи вищезазначені аспекти, варто подумати, як допомогти дитині навчитися читати спочатку. Щоб краще зрозуміти, як навчити дитину читати, в першу чергу слід ознайомитися з наступними кроками в процесі навчання читання.
Етапи навчання читанню
Закордонні професори-педагоги, що працюють на кафедрі логопедії, розробили послідовну методику навчання читанню, максимально зручну для дітей та їх батьків. Завдяки цьому методу діти, які вже почали потроху читати, швидше розвивають свою мову й вивчають літери, слова та цілі речення. Всього існує п’ять етапів навчання читання. Розглянемо докладніше кожен з них.
Етап 1: від первинних голосних до відкритого складу
Навчання читанню слід починати з ознайомлення малюка з буквами, які з’являються першими в його розвитку мовлення, тобто усними голосними («а», «ю», «е», «і», «и», «о», «у», «є») . Розуміння взаємозв'язку між зображенням окремих букв та їх звучанням дасть змогу зрозуміти, що вона вміє читати, та заохотити її продовжувати навчання.
Після того, як дитина засвоїть усні голосні, ви можете почати поєднувати їх, щоб утворити відкриті склади, наприклад «ау», «а-а», а потім зіставляються з приголосними, наприклад «па», «ма».
2 етап: від відкритого складу до перших слів
На цьому етапі вводяться нові приголосні: «с», «з», «к», «б», «ж», «н». Вони поєднуються із раніше відомими відкритими складами у прості слова, наприклад «мапа», «лама», «мама», «тато».
3 етап: читання закритих складів
Цей етап полягає у вивченні закритих складів, тобто протилежних відкритим складам, наприклад, «ай», «ох», а також повністю новоствореним – «лук», «жук».
Крім того, дитина має попрактикувати читання на абстрактних псевдословах, що введуть її в оману, які ви можете придумати самі або скористатись цими: «мюмзики», «кузира», «локая». Для чого це потрібно? Щоб оцінити розвиток мовлення у дитини та розуміння нею слів, їх значення.
Етап 4: читання нових відкритих і закритих складів
Передостанній етап характеризується вивченням цифр, необхідністю вживання апострофу «’» і приголосної «ґ» у конкретних словах, а також розширенням кількості прочитаних слів і текстів за допомогою глобального методу.
Етап 5: самостійне читання текстів
Це останній етап, коли дитина повинна самостійно читати спеціально підготовлені тексти. Підхожі книги для навчання читання можна знайти в бібліотеці, купити в книжковому магазині або замовити в Інтернеті на спеціалізованому сайті. Ви можете віддати перевагу казкам сучасних або всесвітньо відомих українських письменників, або придбати закордонні книги для дітей українською мовою, за мотивами яких зняті популярні мультфільми Disney.
Завдяки книжкам на цьому етапі малюк повинен навчитися складати слова. Цьому сприяють короткі речення, вправи для розвитку читання та безпосередньо саме читання від 150 до 200 слів у тексті.
Навчання читанню можна значно полегшити також завдяки гарним дитячім книжкам та розвивальним іграм, а саме:
- «Шапочка і кит» Катерини Бабкіної;
- «Королівство рафінованого сміху» Романа Росіцького;
- «У царстві лева» Любові Відутої;
- «Борошняні немовлята» Енн Файн;
- «Хтось, або водяне серце» Вікторії Амеліної;
- «Наречена» Ірини Вінницької;
- «Паперова царівна» Оксани Лущевської;
- Посібник для батьків із порадами щодо того, як допомогти дитині навчитися читати «Мамо, навчи читати» Анастасії Фісіної;
- Картонна абетка з поділом на голосні та приголосні;
- Картки слів для утворення речень та різноманітних зображень людей, предметів та тварин.
Завдяки прекрасній графіці, ретельній обробці набору та його привабливій формі, навчання читанню стане не тяжким обов’язком, а чудовим задоволенням.
Варто познайомитись із ще однією книжкою – «Тренажер з читання» від автора Анни Третяк, яка дозволить малюкові відкрити радість і задоволення від вивчення букв, їх складання в склади й речення. Чітка структура книги та виразні ілюстрації не лише вплинуть на почуття дитини до естетики, а й запобігатимуть передчасному знеохоченню.