Більшість дорослих пов’язують навчання письму з ретельним малюванням ліній у зошиті, але мало хто розуміє, наскільки важливі ці вправи. Ще менше людей усвідомлює, що навчання письму починається задовго до того, як дитина піде в перший клас початкової школи. Прогрес у написанні та бажання вивчати нові форми залежать від попередньої підготовки дитини з точки зору загальної підготовленості. Як навчити дитину писати?

хлопчик пише в зошиті

Вчитися писати букви та цифри діти починають в школі, скажете ви. Там вчитель знайомить їх з формами та звуками окремих букв, а потім вони можуть потренуватися малювати разом із ним знаки на папері. Проте насправді навчання письму починається набагато раніше. Щоб навчитися цьому непростому мистецтву, дитина повинна бути у формі, мати підготовлені та навчені руки. Заходи, що покращують моторику, організовуються в кожному дитячому садку, але батьки також повинні брати участь в освіті дитини вдома.

Вчимося писати разом із дитиною

Щоб підготувати дитину до навчання письму, якомога частіше грайте в ігри, в яких беруть участь руки та пальці. Однак загальна підготовленість усього тіла важлива, тому кожен ігровий майданчик та ігрова кімната є цінним союзником у придбанні дитиною всіх навичок.

Також варто зацікавитись пропозиціями різних майстер-класів для дітей. Навчаючись писати, дуже важливим фактором є координація рук та очей. Її можна покращити, навчивши дитину їздити на велосипеді, скутері та роликових ковзанах. Існує безліч креативних та простих в організації ігор на підтримку моторики дітей.

дитина ліпить фігурку з пластиліну

Малюка слід заохочувати до:

  • малювання;
  • ліплення з пластиліну;
  • нанизування намистин;
  • складання пазлів та подібних заходів.

Також варто дозволити дитині самостійно застібати пряжки, мити руки, їсти та одягатись, а також допомагати у повсякденних справах – наприклад, розвішуванні білизни на сушарці. Всі ці заходи покращують дрібну моторику малюка, і таким чином непомітно готують його до навчання письму.

Письмові вправи

Як правило, навчання письму починається в першому класі. Однак якщо ваша дитина охоче тягнеться до кольорових олівців та інших канцелярських виробів, варто спробувати навчити її формам перших літер. Починати слід з правильної постави тіла – потрібно відрегулювати висоту письмового столу та стільця так, щоб дитина сиділа вертикально, тримала лікоть перпендикулярно тілу та мала «приклеєне» до стільниці передпліччя. Усі відволікаючі фактори слід прибирати з поля зору дитини, оскільки для навчання письму потрібна максимальна концентрація уваги.

письмові вправи для дитини вдома

Інша важлива річ – письмові інструменти. На початку варто дати дитині олівець – бажано такий, що має трикутну форму, оскільки його структура вимагає правильного захоплення. Писати слід вправлятись на аркуші паперу в косу лінію. Ви можете придбати відповідний блокнот або роздрукувати готові шаблони з Інтернету. Першою письмовою вправою має бути малювання прямих ліній зверху вниз та зліва направо у напрямку косих ліній вашого зошита. Ви також можете навчити дитину малювати крапки, а потім створювати візерунки, поєднуючи їх лініями. Наступним кроком є введення літер.

Як навчити дитину писати на слух?

У ранньому дитинстві варто подбати про ігри, що включають кілька органів чуття. Ваша дитина може займатися аудіюванням, вказуючи в той бік, звідки доноситься звук. Щоб навчитись правильно писати літери, слід не лише записувати їх у зошит, але й шукати в тексті, який ви показуєте та читаєте малюку. Така діяльність покращить його пам’ять і полегшить написання літер, складів та слів на слух.

Як бачите, навчання дитини письму варто починати задовго до того, як вона стане учнем початкової школи. У цьому процесі важливо забезпечити загальний розвиток фізичної форми та організувати ігри, що формують моторику та покращують координацію. Завдяки різним заняттям, що залучають усі м’язи, дитина буде добре підготовлена до першого дзвоника.