Хоча літо тільки-но почалось,серпень вже не за горами – той самий місяць, у якому значна частина дітей (і набагато більша частка батьків) стурбовано заглядають у свій календар, бачачи, як літні дні наближаються до кінця. Кожного разу, коли учні знову перетинають шкільні стіни, це, безумовно, сум, пов’язаний із закінченням безтурботних ігор, але також хвилювання при думці про зустріч з друзями та улюбленими вчителями, яких не бачили понад три місяці. Трохи інакше йдуть справи, коли маленька людина вперше вступає на шкільний поріг. Неможливо приховати – це, безумовно, один з найважливіших моментів у житті дитини на сьогодні, який вона може запам'ятати назавжди. Саме тому для батьків так важливо знати, як  підготувати дитину до школи завчасно.

дівчинка збирається до школи

Як підготувати дитину до школи: завдання для батьків

Звичайно, є діти, які просто з нетерпінням чекають моменту, коли швидким кроком завоюють кожен метр шкільної фортеці, і будівля не матиме від них ніяких таємниць. В той же час для деяких майбутніх учнів перший день у школі пов’язаний з величезним стресом, і в їх головах кружляють всілякі думки: «А що, як я нікому не сподобаюсь?», «А як мені буде з кимось сидіти?», «А якщо я раптом з якоїсь причини заплачу, всі будуть насміхатися з мене?». І це лише вершина айсберга. Сумнівів і страхів набагато більше.

То як зробити момент початку шкільної освіти захоплюючим досвідом, який стане чудовим вступом до подальшої освітньої діяльності вашого сина або дочки? Батьки, щоб полегшити вам ці (безумовно стресові) моменти, нижче наведено 15 конкретних прикладів того, як підготувати дитину до школи та – перш за все – допомогти їй сподобатися одноліткам.

Проведіть дослідження заздалегідь

Кожна зі шкіл, або принаймні переважна більшість із них, організовують «Дні відкритих дверей», які зазвичай проводять наприкінці лютого та березня. Звичайно, дата не випадкова – у березні відбувається набір до шкіл. Але для дітей та їх батьків такий захід – дуже вдалий час для ознайомлення з пропозицією закладу, його вчительським складом та гарна можливість показати дитині все зсередини. Страх перед невідомим завжди найгірший, і відвідування школи на «День відкритих дверей» зробить її вже не таким дивним, великим і невідомим місцем.

день відкритих дверей у школі

Опитування, проведене серед спільноти, показує, що 66% дітей відчували страх або занепокоєння перед початком шкільної освіти. Тому тут батькам варто зробити все можливе, щоб заспокоїти свою дитину та налаштувати її на позитивне мислення.

Дізнайтеся, хто буде класним керівником вашої дитини

Цей момент дуже важливий у випадку з дітьми, які мають сильний страх ходити до школи. Чому? 1 вересня трапляється багато речей: натовп незнайомців, шум, часто спека, блукання незнайомою будівлею тощо. Все це спричиняє те, що перелякана дитина отримує багато нових і не зовсім приємних стимулів.

Плутанина дня також може запобігти спокійній розмові з класним керівником. Тому варто поспілкуватись з ним заздалегідь, у серпні. Поясніть свої страхи, розвійте будь-які сумніви. Також це чудовий момент для вихователя поговорити з майбутнім учнем. Дитина познайомиться зі своєю головною вчителькою, і 1 вересня серед стількох невідомих облич знайде цю найважливішу для неї в школі людину, яка зможе розвіяти страхи.

Сумна статистика – лише 54% з опитаних батьків проінформовані про те, як виглядатимуть перші дні навчання їхньої дитини.

Зміцнюйте та підкреслюйте позитивні сторони

Підкресліть позитивні якості вашої дитини, будь то знання літер, догляд за речами або шнурування взуття. Кожне позитивне повідомлення дозволить малечі сформувати впевненість у собі та зміцнити свою самооцінку.

мати хвалить свою доньку

Навчіть свою дитину бути самостійною в одяганні

Не допомагайте дитині в одяганні. Нехай вона сама під вашим наглядом потренується вдома, одягаючи одяг, а також знімаючи його (і ховаючи взуття в пакетик, а потім в сумку). Також потренуйтеся зав’язувати шнурки на чоботах та одягати шарф.

Потрібно також згадати, що діти під час занять часто ходять на шкільний майданчик, гуляють, відвідують музей чи кінотеатр. На жаль, трапляється і так, що вони не готові до таких поїздок. У них занадто тонкі куртки і в осінньо-зимовий період немає шапок, бо батьки привозять та забирають дітей на автомобілі. Таких прикладів багато. Навіть якщо ви не відводите дитину до школи пішки, не дозволяйте їй виходити на вулицю неадекватно одягненою, бо інакше вона може серйозно захворіти.

Не робіть все замість дитини

Розумієте, перші шкільні дні божевільні. Ви повинні звикнути до всього, але як батьки, будь ласка, не допускайте ситуації, в якій ви будете збирати шкільну сумку вашої дитини протягом перших трьох років її навчання. Або навіть довше! На початку зробіть це разом, прочитайте план уроку, виберіть потрібні посібники та запакуйте їх на наступний день (не робіть цього вранці в день заняття, тоді поспіх і стрес посилять почуття роздратування у вас обох). Виробіть у дитині звичку відповідально ставитися до навчання та лише перевіряйте, чи все правильно упаковано.

мама перевіряє домашнє завдання дитини

Так само і з домашніми завданнями – перевірте, чи потрібна допомога вашій дитині, але не виконуйте роботу за неї. Нехай ваша дочка або син помилиться, зробить щось недосконало. Саме так усі ми вчимось – на власних помилках.

Сплануйте графік свого дня разом

Одним з найбільших стресових факторів у людей є хаос, відсутність певного порядку дій. Уявіть себе на роботі. Начальник дає незрозуміле завдання й очікує, що ви розгадаєте його суть, ідеально зробите те, що йому від вас потрібно, і напишете зразковий звіт за невідомий час. Приємно? Як би не так!

Знаючи, що чекає на дитину в той чи інший день, вона буде спокійніша, знатиме, що робити та коли батьки заберуть її зі школи. Спільно складений графік із зазначенням часу, що можна розмістити в пеналі, також допоможе підрахувати, скільки часу залишилось до кінця навчального дня (до речі, питання «коли буде дзвоник?» – одне з найулюбленіших, про це діти питають у вчителя приблизно 20 разів на день).

Не перекладайте свої страхи на дитину

Діти чудово відчувають чужі емоції. Якщо вони помітять, що мама чи тато напружені, хоча вони кажуть, що все нормально, вони прийдуть до висновку, що в цій школі є щось жахливе, оскільки цього бояться навіть дорослі.

дівчинка боїться йти до школи

Чимало батьків не змогли знайти корисну та цінну інформацію про адаптацію дитини в школі в Інтернеті. Сподіваємось, що ця стаття виправить цей сумний факт.

Не лякайте дитину школою та вчителями

Повідомлення на кшталт: «Ну, веселощі закінчено, тепер у вас буде багато років навчання, оцінок, тестів та вправ.», «Якщо ви неслухняні, ви напишете записку!» точно не допомагають дитині, а лише посилюють занепокоєння.

Натомість, скажіть своїй дитині, які заняття чекають на неї в школі, що це будуть не лише писання, читання та підрахунок, але також багато ігор, співів, уроків образотворчого мистецтва та різних груп інтересів (якщо дитина хоче їх відвідувати, звичайно).

Також поділіться своїми спогадами про школу, наприклад, улюбленим учителем чи незабутнім уроком. Скажіть, що, як і вашої дитини, у вас також були проблеми з початком навчання, і поясніть, як ви з цим справлялися. Так ваша дитина побачить, що вона не одна!

Підготуйте необхідне шкільне приладдя разом

Вибір барвистих зошитів, пеналу або кольорових олівців може принести задоволення та зробити ваші думки про школу набагато приємнішими. Виділіть особливий час лише для шкільних покупок, щоб не робити це поспіхом, розриваючись між роботою та домашніми справами. Нехай це будуть приємні моменти, які можна чудово використати, щоб розвіяти сумніви та запитання дитини.

вибір шкільного приладдя разом з дитиною

Нагадайте дитині про правила гігієни

Шкільні туалети відрізняються від дошкільних туалетів тим, що вони не прилягають до класів, а входи в них знаходяться в коридорі. Варто згадати правила користування туалетом з дитиною, включаючи обов’язкове миття рук, і обговорити, як вона може повідомляти вчителя про необхідність ходити в туалет під час уроку.

Дотримуйтеся сказаних вашій дитині слів

Через різний робочий час батьків діти часто проводять час у групі продовженого дня до уроків або безпосередньо після них. Досвід вчителів показує, що це може бути ще одним стресовим часом для дитини, особливо в перші місяці навчання.

Після звикання до свого вчителя та однокласників дитина раптом змішується з іншими, дивними дітьми, інша жінка піклується про неї, часто це відбувається голосно. Дитині стає невідомо, що робити з собою та з оточуючими дітьми. Тому перед відвідуванням групи продовженого дня обов’язково повідомте про це дитині, скажіть, коли ви заберете її та виконуйте обіцяне.

чому дитина сумує в школі

Зазвичай діти чудово пам’ятають, що говорили їм батьки: «Мама сказала, що забере мене о 15:00». Дитина чекає призначеного часу із нетерпінням, тому навіть невелика затримка мами може стати для дитяти джерелом великого стресу та паніки.

Налаштуйте контакт з іншими батьками

Якщо ви знаєте батьків інших дітей у класі, наприклад з дитячого садка, чудово! Якщо ні, не біда, ви можете швидко це надолужити. Варто встановити контакти з іншими батьками, аби лише з’ясувати, що зараз вивчають на уроках у разі хвороби вашого дитя. Зараз між багатьма батьками існує фантастична мережа спілкування (наприклад, у Viber), де вони діляться між собою корисною інформацією та залишаються завжди обізнаними про важливі для навчання моменти. Відносини деяких батьків часто з легкістю переростають в дружбу.

Не недооцінюйте проблеми вашої дитини

Батьки, пам’ятайте, що у дітей є проблеми, які можуть здатися дріб’язковими або абсурдними для нас дорослих. Однак для дитини на даний момент її життя вони є непереборною ситуацією, і щоб впоратися з нею, їй потрібна ваша підтримка. Ваш син або донька буде шукати цю підтримку в першу чергу саме у вас. Послухайте своє дитя, ні в якому разі не глузуйте з його проблеми, якщо вона здається вам, не недооцінюйте його хвилювання з цього приводу.

неправильна поведінка матері з дитиною

Звичайно, всі ми дуже втомлюємося після важких робочих днів. І кожному з нас хочеться відпочити вдома, а не з’ясовувати бозна що. Але не здумайте позбавити себе від дріб'язкових, на ваш погляд, переживань дитини фразою «мені б твої проблеми», саркастично закочуючи очі. Знаєте, чим це загрожує? Все просто – вона це запам'ятає. І коли стане підлітком і зіткнеться з дійсно серйозною проблемою, то не шукатиме підтримки у вас, а спробує розібратися самостійно. Хто знає, чим в результаті це обернеться. Тому завжди пробуйте разом із дитиною знайти рішення складної для неї ситуації, і тоді ви не втратите її довіру.

Покладіть дитині до школи якийсь «щасливий» предмет для натхнення

М'яка іграшка, іграшковий автомобіль або зображення усміхненої сім'ї, покладене в пенал «на удачу», стане чудовою підтримкою в важкі хвилини та моменти туги.

Нехай дитина буде собою, а не вами

Дитина – хоч і маленька, проте індивідуальна, незалежна людина. Вона не є міні-версією батьків, тому її реакція та поведінка в різних ситуаціях (наприклад, у перші дні навчання) може сильно відрізнятися від того, що пам’ятаєте ви зі свого дитинства. І це цілком нормально.

Не намагайтеся агресивно нав'язувати дитині свою думку, керуючись власними нездійсненими мріями. У школі ви хотіли займатися співом, відвідувати вокальний гурток, щоб згодом стати відомим співаком, але у вас з якоїсь причини нічого не вийшло? Це зовсім не означає, що дитина просто зобов'язана займатися вокалом, навіть якщо в неї немає здібностей або вона просто не хоче цього робити. Не намагайтеся реалізувати свої амбіції через дитину – нехай у неї будуть свої власні мрії та бажання.

Бажаємо вам та вашим дітям успіхів у навчанні!