Вивчення букв не повинно бути клопотом для дитини. Але як навчити дитину алфавіту в домашніх умовах? Якщо ви намагаєтесь викликати у вашого малюка інтерес до читання, то покажіть йому, що навчання може бути цікавим – і тоді вивчання значно прискориться. В цій статті ми представляємо кілька способів вивчати літери, розважаючись.
Вивчення букв – ще один важливий етап у житті дитини. Найкраще починати з три-чотирирічного віку, оскільки в цьому віці мозок дитини здатний дуже швидко запам’ятовувати весь алфавіт. Щоб навчання було максимально ефективним, вивчення літер повинно проходити в атмосфері веселощів та дружби. Це не може бути неприємним обов’язком, тому що тоді, замість того, щоб бажати вивчати літери, дитина почне відчувати дедалі більше знеохочення. Значною мірою саме батьки визначають, з якими темпами малюк вивчатиме алфавіт.
Як вчити букви з дитиною – коли починати?
На це питання немає однозначної відповіді, оскільки кожна дитина розвивається у своєму власному темпі. Тому деякі з малюків не завжди готові засвоювати нові навички одночасно зі своїми однолітками, а інші, навпаки, у більш ранньому віці вже знають та вміють більше, ніж старші діти. Тим не менше, варто спостерігати за своє дитиною та намагатися пробудити в ній бажання вивчати алфавіт вже в дитячому садку. І справа тут не в тому, що дошкільник повинен вільно читати, а в тому, що він повинен бути знайомий з буквами перед тим, як йти до школи.
Виявляється, якщо ви почнете вчити літери з дитиною з трьох або чотирьох років, їй знадобиться значно менше часу, щоб вивчити весь алфавіт, ніж якби ви почали вивчати літери лише у 6 років. За словами всесвітньо відомого американського лікаря-фізіотерапевта Глена Домана, творця навчання читання за допомогою глобального методу, мозок дитини розвивається найшвидше до 6 років. Тому найкращій час для вивчення букв – у віці від 3-х до 5-ти років.
Звичайно, буває так, що діти виявляють великий інтерес до літер вже у 2 роки, але це не є нормою. Як правило, такі маленькі діти все ще орієнтовані на руховий, а не на когнітивний розвиток.
Як навчити дитину буквам – що слід пам’ятати?
Є кілька правил, які допоможуть вам швидше і швидше вивчити літери. Ось вони:
- Покажіть дитині письмові, не надруковані літери з самого початку. Якщо ви будете дотримуватися цього правила, ваш малюк навчиться швидко читати після вивчення літер, незалежно від того, як саме написано текст – маленькими чи великими буквами. Якщо ви спочатку починаєте знайомити дитину з великими літерами, то навчитися писати літери пізніше може бути не так легко.
- Запитайте дитину, з чим вона асоціює літери. Навчання за асоціацією набагато ефективніше, ніж просто абстрактне запам’ятовування дивних букв алфавіту. Наприклад, «С» виглядає як рогалик, маленька «л» дуже схожа на дробину, «о» – то кільце, маленька «р» – гарна асоціація з хоботом слона, тощо. Тому починайте вивчання букв за допомогою асоціацій. Задля перевірки попросіть дитину прочитати вам якесь слово. Якщо маля зазнає труднощів, то все, що вам потрібно зробити, це зауважити, що саме ця буква нагадує рогалик. Ваша дитина швидко загадає, що це буква «с».
- Спробуйте також інший метод навчання читанню, який полягає в тому, що спочатку дитина вивчає літери свого імені, потім – імена батьків, братів і сестер, бабусь і дідусів та друзів у дитячому садочку. Таке навчання стане набагато більш захоплюючим для вашого малюка.
Вивчення букв під час розваги
Як заохотити дитину до вивчення букв? Поєднуйте «бізнес із задоволенням», і нехай ваш малюк приємно вчиться. Вивчення алфавіту для дітей може бути справді цікавим, ось наші ідеї:
- Розстановка слів. Упорядкуйте слова з букв разом, наприклад, використовуючи картки з буквами. Для цього добре підійдуть і магнітні пазли.
- Букви в повсякденному житті. Переконайтеся, що літери оточують дитину у повсякденному житті (звичайно, написані). Вони можуть з’являтися на іграшках, на магнітній дошці, буклетах, також можна розвішувати надруковані букви на стіні або наклеювати їх під магнітами на холодильнику. Чим більше ваша дитина контактує з буквами, тим швидше їх запам’ятовуватиме.
- Узгодження букв та предметів у парах. Пограйте з дитиною, зіставляючи пари букв та предмети, які починаються з цих букв. Досить зробити для цього картонні коробки та на першій половині написати літери з алфавіту, а на другу половину – наклеїти картинки. Ви також можете придбати такі готові набори у дитячому магазині.
- Казки з буквами. Способом вивчення букв в ігровій формі є також різні навчальні казки, які ви можете знайти, наприклад, на YouTube. Діти люблять дивитися мультфільми, тому варто, щоб деякі з них були присвячені науці.
- Дитячі книги для вивчення букв із яскравими малюнками. Це цікавий спосіб провести час зі своєю дитиною, і перш за все, такі книги зроблять навчання читанню задоволенням для малюка.
А коли ваша дитина навчиться читати, то й писати для неї не складе труднощів. Якщо ви, крім кольорових олівців, фломастерів та ручки подаруєте своєму дошкільнику ще й авторучку, то в школі дитина проявить свої навички справжнього майстра каліграфії та стане найкращім учнем у класі.