Зміна постачальника – одна з особливих рис нового ринку електричної енергії

Після набуття чинності нових положень Закону України «Про ринок електричної енергії» минуло майже 2 роки. За цей час на практиці були відпрацьовані майже всі механізми, проявилися та вирішуються проблемні питання. Важливим для багатьох промислових споживачів стала можливість самим вирішувати, хто їх постачальник електричної енергії.

Які наслідки такого нововведення?

Ця можливість дозволила перевести енергетичний ринок України власне до ринкової моделі, яка вже багато років використовується у багатьох країнах Європи. Тепер компанії-постачальники мають рівні можливості та змушені змагатися за споживачів. Цей крок має низку позитивних наслідків:

  • Демонополізація енергетичного ринку. Тепер учасників багато, розширюється різноманіття пропозиції, формується здорове конкурентне середовище;
  • Фокус на якості. Тепер кожен постачальник електричної енергії для непобутових споживачів намагається бути кращим. Оскільки є певні норми, що захищають ринок від демпінгованих пропозицій, тільки ціною боротися за покупця вже не вийде. Це штовхає галузь надання послуг з енергопостачання у бік розвитку;
  • Для промислового споживача відмічається певне зниження витрат на електроенергію шляхом зниження тарифів. Проте, говорити про абсолютне здешевшання енергії важко, бо склалися певні зовнішні обставини та загальне зниження попиту у І півріччі 2020 року.

Що стосується безпосередньо процедури зміни постачальника електроенергії, вона чітко регламентована 6 главою Правил роздрібного ринку електричної енергії, що були затверджені відповідною постановою НКРЕКП.

Як змінити постачальника: опис алгоритму

Кожен керівник компанії-споживача ставить за мету зменшення видатків, зокрема витрат на електроенергію. Якщо у полі зору опиняється більш привабливі умови співпраці, керівництво може прийняти рішення про зміну енергопостачальника. Порядок дій споживача буде наступний:

  • Не пізніше, ніж за 21 день до закінчення терміну дії поточного договору повідомити свого постачальника про намір зміни;
  • Підготувати пакет документів та подати заяву-приєднання до нового енергопостачальника;
  • Отримати акт звірки по розрахунках та розрахуватися.

Зі свого боку новий постачальник електроенергії повинен:

  • Повідомити оператора системи розподілу про факт зміни;
  • Отримати відповідь про підтвердження такої можливості чи відмову з обґрунтуванням;
  • Надати адміністратору системи розподілу дані про заплановане споживання, а також, за наявності, попередні дати зняття показань вимірювальних приладів.

Реформа енергетичного ринку змінила багато механізмів з надання послуг, формування тарифів, організації відносин «постачальник – промисловий споживач». Можливість переходу від одного енергопостачальника до іншого не тільки дала можливість компаніям точніше регулювати свої витрати на електроенергію, це стало відчутним поштовхом до розвитку галузі з позиції якості роботи з клієнтами та самого процесу надання послуги постачання.