Найбільша проблема для початківця користувача Linux - це вибрати правильну версію системи. Це не дивно, так було завжди.
Однак дивує той факт, що в Інтернеті складно знайти керівництво, яке полегшило б перші кроки. Звичайно, є багато описів окремих дистрибутивів і їх різних версій, посібників по встановленню та налагодженню, але немає спільного знаменника, підказки, яка допоможе вам зорієнтуватися в цьому лабіринті і знайти свій власний ключ до миру Linux.


1. Який робочий стіл?
На багатьох онлайн-форумах і порталах є коментарі, в яких починаючі користувачі Linux просять про допомогу, тому що самі не можуть вирішити проблеми. Також є критичні записи, в яких йдеться про те, що ця система «марна нісенітниця», тому що не всі працює так, як потрібно. В основі подібних питань і думок зазвичай лежить незнання принципів роботи операційної системи і незнання свого комп'ютера і його компонентів.


В результаті робиться неправильний вибір дистрибутива за методом «подивися красивіше». Фактично вибирається зовнішній вигляд робочого столу, а не сама система.


І, заходячи в автосалон або автосалон, купує хтось машину зі словами: «будь ласка, цю рожеву»?
На жаль, в разі Linux цей вибір - звичайна справа.


При виборі системи ми повинні задати собі два основних питання:
Яке у нас обладнання?
-для яких завдань ми будемо його використовувати?


Відповідь на ці питання допоможе вам вибрати правильну середу робочого столу і вказати розподіл.
Неправильно підібрана система не виправдає ваших очікувань і буде надмірно завантажувати комп'ютер, ефект не буде задовільним.


Безліч дистрибутивів Linux дозволяє вам вибрати систему «під замовлення» без необхідності громіздкою настройки і пошуку в Інтернеті необхідних програм. Я не буду описувати окремі дистрибутиви, тому що інші зробили це краще за мене.


Устаткування.
При виборі дистрибутива важливі загальний стан комп'ютера, процесора, оперативної пам'яті, тип і якість жорсткого диска (HDD, SSD), тип прошивки (BIOS, UEFI) та можливість завантаження з USB. Наступний важливий пункт - це драйвери відеокарти. Ви повинні перевірити наявність драйверів в дистрибутиві, який ви збираєтеся встановити.


Не тільки для відеокарти, але також для звукової та мережевої карти, не кажучи вже про принтері або інших периферійних пристроях, які у вас є. Основним елементом, що відповідає за продуктивність нашої системи (і, отже, комп'ютера), є графічне середовище. Сама система текстового режиму командного рядка дуже швидка і ефективна, назва дистрибутива тут не має значення. Кінцевий результат (просто роздача) створює систему + оточення робочого столу + встановлені програми + настройки і служби. Ви також повинні враховувати «вага» додатків, які ви запускаєте.


Для запуску декількох додатків потрібно більше пам'яті, ніж для самої системи, а переповнена операційна пам'ять значно сповільнить роботу комп'ютера або навіть завадить подальшій роботі.


Використання.
Необхідно визначити завдання, які буде виконувати ваш комп'ютер. В основному це повинно залежати від стану і продуктивності компонентів. Запускати ресурсомісткі ігри на старому комп'ютері безглуздо, тому краще присвятити його редагування документів і перегляду веб-сторінок.


Також ноутбук / комп'ютер можна використовувати по-різному, наприклад, він може бути настільним або мобільним комп'ютером. У другому випадку важливіше буде час автономної роботи, і ми будемо робити вибір з цієї точки зору.
З цією інформацією буде легше зробити правильний вибір. Насправді всю проблему можна звести до вибору між гарним і крутим, скромним і ефективним.


На комп'ютері з потужним процесором, безліччю гігабайт оперативної пам'яті і SSD-накопичувачем ми можемо зійти з розуму, маючи багато місця, щоб показати себе. Власне, тут можуть перешкодити тільки драйвери відеокарти. Інша справа буде зі старим обладнанням, яке ми хочемо оживити - тут нам знадобиться більше стриманості.


2. Яка роздача?


Перший відповідь на це питання, який приходить в голову - Ubuntu, Mint, Manjaro. Якби це було так просто, це не було б темою.
Я пропоную, щоб кожен початківець експатріанти з іншого основного програмного забезпечення спочатку ознайомився з цими збірками.


Ми можемо вибрати версію для ноутбука з середовищем XFCE і MATE, а також для сильного ноутбука GNOME, KDE або Cinnamon. Якщо жодна з версій Ubuntu / Mint не буде добре працювати з нашим обладнанням, то у нас виникла проблема, і ми повинні шукати інші рішення (наприклад, MX, Sparky).


Кращий спосіб зробити правильний вибір - пройти «випробування»! тести! тести! ». Ми можемо тестувати в живому режимі з USB або CD / DVD. На іншому, більш потужному комп'ютері https://artline.ua/uk/catalog/kompyutery-artline  ви також можете запустити віртуальну машину і встановити в ній параметри цільового обладнання. Живі тести дозволять вам перевірити, чи добре дистрибутив виявляє і підтримує компоненти (звук, графіка, інтернет). Обов'язково прочитайте інструкцію з встановлення і розмітці, щоб уникнути неприємних сюрпризів.
Більшість дистрибутивів описуються як «для початківців». Ви не повинні піддаватися впливу цього, а тим більше вірити цьому, тому що тільки кілька систем заслуговують такої назви.


Є ще одна заковика - кожна система може працювати по-різному на різних комп'ютерах. Тут багато що залежить від наявної у нас конфігурації обладнання.


Чотири дистрибутива і чотири середовища дають нам 16 можливих комбінацій, якщо ми додамо до нього віконні менеджери - число збільшиться, тому необхідно протестувати хоча б кілька з них, щоб вибрати той, який найкраще відповідає нашим вимогам і найкраще працює на нашому апаратне забезпечення.


Бажаю вам вдалого вибору, задоволення новою системою і більш продуктивного комп'ютера.