З огляду на пандемію і супутньою їй світову економічну кризу, банківська система України постійно змінюється і трансформується. Незважаючи на складність становища, нововведення не завжди приймають негативну сторону для клієнтів фінансових установ. Нові програми спрямовані на підтримку населення в складних життєвих ситуаціях, а також на розвиток малого і середнього бізнесу.

Споживче кредитування

Невеликі позики готівкою залишаються найпопулярнішими серед споживачів банківськими продуктами. Зростання попиту на цю послугу було зафіксовано ще під час першої хвилі карантину, навесні 2020 року. Цьому сприяло не тільки хитке фінансове становище, в якому опинилися українці під час локдауна, але і ряд прийнятих змін в поточному законодавстві, покликаних захистити права позичальників і обмежити нарахування штрафів за прострочення платежів.

В умовах швидко прогресуючої інфляції і обмежень по кількості схвалених заявок, експерти прогнозовано відзначили зростаючу популярність мікрофінансових компаній. Після прийняття правок в законі «Про споживче кредитування», спрямованих на утримання пені та штрафних санкцій для кредиторів, швидкий кредит на картку став одним з найбільш затребуваних в країні. Крім того, попит виріс і завдяки лояльним умовам компаній. Наприклад, за даними сайту TKCredit, оформити перший кредит у Gofingo можна під 0,01%. Схожі умови пропоную новим клієнтам й інші відомі МКК.

Програма «5-7-9%» і іпотека під 7%

За повідомленнями прес-служби Міністерства економіки, з початку інвестиційної держпрограми «Доступні кредити 5-7-9%», запущеної для підтримки МСБ, послугою встигли скористатися понад 10 тис підприємців на суму 24 млрд грн. З них, більше половини коштів (12,9 млрд грн) спрямовані на рефінансування оформлених раніше позик, а інша частина — видана в якості капітальних інвестицій і антикризових кредитів для поповнення оборотних коштів під 0%. Регіональна класифікація вказує, що лідерами попиту залишається Київська, Харківська і Львівська область. Незважаючи на високу затребуваність, банки задовольняють не більше 15% від кількості поданих заявок підприємців.

Крім того, 1 березня офіційно стартувала програма «Доступна іпотека 7%». Її завдання — поліпшення житлових умов всіх громадян країни, які цього потребують. Предметом іпотеки може виступати як будинок, так і квартира первинного і вторинного ринку. Держпрограму пільгового кредитування українців вже підтримали сім банків, які отримають компенсацію частини процентної ставки з держбюджету.