Опорно-руховий апарат кожен день піддається серйозним навантаженням, і з віком йому стає все важче справлятися з ними. З роками наш організм змінюється, стає менш рухливим і більше схильним до набору ваги - і те, і інше не кращим чином відбивається на роботі кісток і суглобів. Особливо актуальна ця проблема серед міського населення, зайнятого на малорухомій роботі. А адже здоров'я суглобів і кісток безпосередньо залежить від рівня фізичної активності.
Як не втратити гнучкість суглобів
Вже після 35-40 років багатьох починає турбувати хрускіт в суглобах і скутість у рухах. Особливо до цього схильні опорні суглоби - тазостегнові, колінні і гомілковостопні, а також суглоб великого пальця ноги, на якому виникає так звана «кісточка» (вальгусна деформація). Щоб уникнути розвитку таких серйозних захворювань, як остеоартроз і артрит, необхідно вживати заходів для збереження гнучкості суглобів: легка, але регулярна гімнастика, вправи на розтяжку і побутова фізична активність. За необхідності лікар може призначити прийом хондропротекторів, що живлять тканину суглобових хрящів, наприклад, Меркана. Хондропротектор - це необхідність і при підвищених навантаженнях на суглоби, особливо ударних; в якості профілактики їх приймають курсами танцюристи і спортсмени.
Як уберегти кістки від крихкості та переломів
Пористість, крихкість кісток - явні симптоми дефіциту кальцію, який проявляється в похилому віці, а також у жінок в період менопаузи через природні гормональні коливання. Якщо запустити цей стан, може розвинутися остеопороз. Як зміцнити кістки - на це питання найточніше відповість лікар-ортопед після обстеження стану кісткової тканини (денситометрії).
Таке обстеження обов'язково потрібно пройти жінкам, які вже відчувають перші симптоми клімаксу. Поряд з фітоестрогенами або ЗГТ для стабілізації гормональних коливань лікар може також призначити прийом комплексу з кальцієм для профілактики стоншування кісток і розвитку остеопорозу в старшому віці, наприклад, Остеопро.
Посильна гімнастика, особливо силові тренування, обов'язкові для людей старшого віку, оскільки силове навантаження стимулює ріст м'язової і кісткової тканини. Добова потреба в кальції для жінок і чоловіків старше 60 років в півтора рази вище, ніж у молодих людей. Про необхідність прийому препаратів кальцію найкраще, звичайно, проконсультуватися з лікарем.