Більшість людей часто не висипаються, хоча сплять 7-8 годин на добу, що є нормою для людини. Щоб знайти розв’язання цієї проблеми, потрібно дізнатись більше інформації про фази сну. Для повноцінного відпочинку людині не обов'язково лягати спати раніше - слід враховувати глибинні процеси організму, які відрізняються між собою в різних фазах сну. З огляду на це, наше самопочуття вранці безпосередньо залежить від того, в яку фазу сну ми прокидаємося.
Які існують фази сну
У процесі сну людина по черзі знаходиться в одній з двох основних фазах сну: повільній і швидкій. Причому на початку сну переважає саме повільна фаза сну, а безпосередньо перед пробудженням - переважає швидкий сон. Дослідження в області фізіології сну дозволили встановити, що зазначений процес носить циклічний характер. Один цикл може тривати протягом 1-2 годин, при цьому він складається з двох фаз, які змінюються протягом нічного періоду.
Повільна фаза
Повільний сон, який ще можуть називати глибоким сном, за тривалістю довше швидкого. Він становить приблизно ¾ одного циклу. У цій фазі сповільнюються всі фізичні функції, необхідні для відновлення сил організму. У цей період також відбувається оновлення клітин, а також поповнення запасів енергії. Повільна фаза складається з декількох стадій.
-
легкий сон;
-
дрімота;
-
повільний або глибокий сон.
Остання стадія характеризується максимальною глибиною. Розбудити людину в цей період важко, після пробудження вона відчуває себе розбитою.
Швидка фаза
Вказаний період сну настає після повільної фази, але він коротший за неї приблизно в 4 рази. Ця фаза відрізняється:
-
частим серцебиттям;
-
швидким диханням;
-
підвищенням температури тіла;
-
різкими рухами очних яблук.
В період швидкого сну людина бачить більше сновидінь і запам'ятовує їх. При цьому пробудження у цій фазі дуже легке.
Звичайні будильники не в змозі контролювати процес сну, і відповідно можуть пробуджувати вас в невідповідний момент. Інша справа - розумні будильники, які контролюють показники організму в процесі сну.
Де знаходиться розумний будильник і як він працює
Забезпечити пробудження в потрібній фазі може розумний будильник. Щоб його отримати потрібно купити smart-годинник або фітнес-браслет. Зробити це можна зайшовши у інтернет-магазин Київстар. Новітні моделі цих гаджетів оснащені акселерометром, який контролює активність людини всю ніч і будить в швидкій фазі сну.
Завдяки цьому є всі шанси прокинутися бадьорим, енергійним і повним сил. Більшість таких пристроїв мають вбудований пульсометр, або монітор серцевого ритму. З його допомогою інтелектуальний будильник відстежує ритм серця і може визначити, в якій фазі сну знаходиться людина. Спрацьовує будильник впродовж півгодини до чи після призначеного вами часу - у той момент, коли ваш сон перебуває в підходящий для прокидання фазі.