Популяризація сонячної енергетики по всьому світу створює умови для розвитку нових виробництв та прогресивних технологій. Якщо ще буквально 5 років тому для того, щоб генерувати світло від сонця, доводилося платити за сонячну електростанцію по 1,8 тис. доларів за 1 кВт її потужності, то сьогодні ціна на сонячну електростанцію практично в 2 рази нижча. З впровадженням "Зеленого тарифу" генерування сонячної електроенергії перетворюється у надприбуткову справу. Не дивно, що активуються і виробники сонячних панелей, які з кожним роком випускають все більш доступне обладнання, яке можна використовувати як в домашніх умовах, так і промислових масштабах.
Доступність заробити на виробництві сонячної електроенергії збільшує попит. І навіть громадяни із середнім за розміром гаманцем активно почали встановлювати у своїх домогосподарствах сонячні електростанції.
Розберемо "по поличках" домашню електростанцію, щоб зрозуміти, що формує загальну вартість робіт "під ключ".
Обладнання для домашньої СЕС
Для того, щоб зібрати власну електростанцію, слід вкласти у придбання сонячних панелей, інвертора, систему кріплень. Додаткові витрати створить вартість монтажних робіт, матеріалів для захисту, монтажу, транспортування та інші дрібні витрати. Окрема стаття витрат – двонаправлений лічильник, який рахує кількість виробленої та спожитої електроенергії. За збільшення потужності електропостачання також доведеться заплатити. Хоча, якщо ви не плануєте виробляти великі потужності, то цього робити не обов'язково. В середньому ж власники домашніх сонячних електростанцій намагаються виробити дозволи та установити обладнання на електропостачання потужністю до 20 кВт. Дізнатися про вартість витрат, пов'язаних зі збільшенням потужності, можна у місцевому НКРЕКП.
Середні ціни на сонячні батареї
Хоча сонячні панелі є найдорожчим обладнанням у всьому комплекті, в цілому ж витрати на їх придбання складуть тільки 50% всього бюджету. Причиною цьому є те, що ціна на сонячні панелі значно впала. Для прикладу, ще 5 років тому вартість сонячних панелей складала 70% всього бюджету.
Якщо аналізувати динаміку цін на сонячні панелі починаючи з кінця 2016 року, то можна зазначити, що на сьогодні можна знайти пропозиції за ціною від 0,28$ за 1 Вт.
Вплив різних чинників на формування середньої ціни
Все починається із виробництва панелей у Китаї. На початку 2019 року сталося 2 важливі події: 1) уряд Китаю перестав субсидіювати сонячну енергетику, 2) у США збільшили податок на імпорт панелей з Китаю. У результаті утворився надлишок кількості панелей на ринку Китаю, який виробники готові чим швидше збути за доступною ціною. Як тільки криза мине, експерти очікують підвищення середньої ціни.
Що ж стосується формування ціни на сонячні батареї в Україні, то уряд відмінив оподаткування податком на додану вартість імпортовану вартість панелей. Це дозволило на ринку побачити панелі, дешевші до 20%, ніж у попередніх періодах. Суттєво вдосконалилася система доставки панелей завдяки "протоптаним стежкам", що утворилися за роки співпраці з Китаєм.
Компанії, що займаються постачанням обладнання та його монтажем, також зменшили свої апетити та готові працювати за менші гроші. На сьогодні ситуація складається таким чином, що основний заробіток постачальники отримують саме від монтажу обладнання, а не торгової націнки на панелі.
Огляд цін на сонячні панелі від ноунейм виробників до відомих брендів
Сьогоднішній ринок України формує 3 цінові сегменти.
Дешеві та доступні
Якщо до 2017 році дешевий сегмент представлявся панелями нонейм (невідомих брендів), то вже сьогодні в Україну заїжджають виробники міжнародних брендів, які готові не тільки продавати за низькими цінами, але і займатися післяпродажним обслуговуванням, надаючи гарантію і тримаючи свою репутацію. Ці компанії комфортно вмощуються на ринку завдяки мережі дистриб'юторів, які покривають навіть найвіддаленіші населені пункти України. Китайські ноунейми поступово розбавляються іншими доступними виробниками, які також планують охоплювати недорогий сегмент. Лідером на цьому ринку виступає виробник Amerisolar. Однак з кожним роком його популярність зменшується через появу великої кількості підприємств-аналогів з більш якісною продукцією. Зокрема в 2018 році на ринок вийшов виробник Risen, який позиціонує свою продукцію в одному рядку із Tier 1. Дані сонячні батареї доступні за ціною від 0,28 до 0,38 дол. США за 1 Вт при замовленні 30-ти кіловатної станції під ключ.
Середні ціни
На сьогодні українці готові доплачувати за кращу якість сонячних панелей, які в результаті будуть і більш продуктивними. Ринок із середніми цінами на сонячні панелі формують такі виробники: з Канади Canadian Solar, з Китаю JA Solar, Trina Solar, Yingli Solar, LONGi Solar, Jinko Solar та ін.
Ціна на виробництво 1 вату електроенергії даних панелей становить від 0,4 до 0,55 дол. США. При цьому, це знову ж таки ціна при замовленні 30-ти кіловатної станції під ключ.
Преміум-сегмент
Представниками цього сегменту є відомі у всьому світі виробники Sharp, LG, Panasonic. Ціна на продукцію даних виробників подвоєна у порівнянні із середнім сегментом. Тобто, в цілому за 1 кВт доведеться заплатити близько 1 дол. США.
Що ж стосується панелей вітчизняного виробництва – то вони дорогі і не популярні.
Актуальні ціни на покупку сонячних панелей або установку домашньої СЕС під ключ можна дізнатися у сервісі Джоуль. Усі ціни формуються автоматизовано на основі поточних пропозицій від компаній-постачальників продукції.