Масовий розпродаж різноманітних державних активів у ході так званої малої приватизації вже приніс до державної скарбнички понад 1 000 000 000 гривень. Цифра не зупинилась на даній позначці й продовжує щоденно збільшуватись. Наразі головне питання — чи буде використаний цей досвід для продажу великих держактивів у системі ProZorro.
Що виставляється на продаж
У рамках приватизації на електронні торги виставляються різноманітне майно держави, яке не приносить їй безпосередньої користі. Продаж таких активів не лише приносить до бюджету додаткові кошти, але й зменшує фінансове навантаження, що виникає через утримання об’єктів на балансі. Найчастіше лотами в державних аукціонах стають:
● нерухоме майно (приміщення, будівлі та комплекси будівель);
● об’єкти незавершеного будівництва;
● виробничі та дослідницькі підприємства;
● устаткування й обладнання;
● спецдозволи на користування природними багатствами;
● права на довгострокову оренду;
● транспортні засоби й спецтехніку;
● об’єднані майнові комплекси.
Крім цього, на торгах можна зустріти й більш екзотичні пропозиції: бетонні понтони під плавучий офіс, кобрендинги популярних кінотеатрів або занедбані обласні психіатричні лікарні. Жваві торги відбуваються майже за кожен другий лот.
Що ще продається через систему ProZorro.Sales
Історично першим електронним державним сервісом, який замінив традиційні «паперові» тендери була система публічних закупівель Прозоро. Але дуже скоро її було доповнено сервісом ProZorro.Продажі, який крім малої приватизації займається наступними питаннями:
● оренда рухомого складу залізничних перевізників;
● реалізація квот на продаж електроенергії за «зеленим» тарифом;
● реалізація квот на вилов риби;
● реалізація майна боржників (у перспективі);
● продаж активів ліквідованих банків.
Переведення всіх цих видів торгів у відкриту електронну форму дозволило суттєво зменшити корупційну складову та зруйнувати багаторічні схеми незаконного збагачення. Все це вже принесло державі мільярди гривень економії.
Не менш великі перспективи система має і в разі гіпотетичного відкриття ринку землі найближчими роками. Електронні майданчики разом з Прозорро постійно створюють новий функціонал. Наприклад, нещодавно розпочали роботу електронні каталоги для допорогових закупівель — офіційний маркетплейс для державних замовників.