Судова реформа торкнулася не тільки працівників юридичної сфери, а й звичайних громадян. Вона передбачає поступову перебудову системи судових органів та процесуального порядку судового розгляду справ. Для реалізації програм були внесені зміни в ряд законодавчих актів. Про судову реформу і деякі нововведення вже сьогодні можна зробити певні висновки.

Позитивні моменти судової реформи

Створено абсолютно новий орган — Верховний суд. Даний судовий орган є найвищою судовою інстанцією в державі. Поступово ліквідуються касаційні інстанції (Вищий господарський, адміністративний і спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ). Замість них функції з розгляду касаційних скарг покладаються на Верховний суд. До речі, він почав свою роботу 15 грудня 2017 року.

Судовий корпус ВС створюється з нових суддів. Тобто, щоб стати суддею ВС необхідно було пройти конкурс, підтвердити свою кваліфікацію. Щорічно судді зобов’язані декларувати свої доходи. Інформація є публічною, що дозволяє будь-якому громадянину побачити її на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Крім цього, обов’язковим стає декларування суддями своїх родинних зв’язків (до п’ятого ступеня споріднення), якщо їх родичі перебувають на службі в інших судових, правоохоронних, державних органах, адвокатурі.

Реформа судової системи спрямована не тільки на створення умов для результативної роботи судів. Законодавці зацікавлені в тому, щоб полегшити процес захисту прав громадян в судових органах. Буквально два-три роки тому виникало безліч питань, коли суд повинен був повідомити про майбутнє засідання громадянина, що проживає на непідконтрольній території. Адже раніше процесуальний порядок допускав повідомлення сторін тільки врученням повістки. Сьогодні це можливо шляхом опублікування інформації на веб-ресурсі суду. Вже на даному етапі це нововведення успішно працює, що дає можливість людям звертатися в суди, навіть, якщо відповідач або третя сторона знаходиться в зоні АТО.

З 2017 року Україна почала роботу служба приватних державних виконавців. В принципі дана служба уповноважена виконувати всі ті ж функції, що і ДВС України, але за деяким винятком. Приватні виконавці не можуть проводити стягнення з тим виробництвам, в яких боржником або стягувачем є держава і його органи, за рішеннями ЄСПЛ, за рішеннями, відповідно до яких передбачено виселення / вселення громадян, конфіскація майна, передача дитини. Судова реформа 2018 року показує, що робота приватних виконавців зменшила навантаження на органи ДВС. Надалі очікується, що відсоток закритих виконавчих проваджень в результаті повного виконання рішення суду, зросте ще більше.

Недоліки судової реформи 2018

Хотілося б відзначити таку істотну зміну судової реформи України в 2018 році, як неможливість представляти інтереси фізичних і юридичних осіб юристами або іншими представниками сторін судового процесу в апеляції і касації. Справа в тому, що до реформи захищати права громадянина або організації міг юрист без адвокатського ордера або зовсім будь-яка особа. Досить було надати довіреність на представництво інтересів в судовому процесі. У 2018 році діє норма, що передбачає представництво в суді апеляційної та касаційної інстанції тільки адвокатом. Таким чином, необхідно звертатися тільки до такого фахівця і оплачувати його послуги.