Маленькі іграшки, монети, булавки чи сережки - не повний перелік того, що можуть проковтнути діти під час гри та дослідження світу. За даними медиків, кожна четверта дитина, яка проковтнула сторонній предмет потребує госпіталізації.
Кореспондент сайту 032.ua пропонує молодим батькам дізнатися, що найчастіше ковтають діти, чим це небезпечно та що робити, якщо така ситуація трапилася з вами та вашим малюком.
Що ковтають діти?
1) літієві батарейки
Кнопкоподібні батарейки, як і інші типи - зроблені з використанням літію та часто є елементами живлення у побутовій техніці чи іграшках. Досить швидко після проковтування батарейка нагрівається, що призводить до витікання електроліту, а це загродує опіками та виразками слизових оболонок в організмі дитини.
2) конструктор
Кожна дитина хоча б раз пробувала свої сили у складанні конструктора і намагалася проковтнути його. Зазвичай такі елементи містять потужні маленькі магніти, які потрапляючи в шлунок зазнають дії високого тиску та спричиняють порушення кровопостачання, некроз стінки або кишкову непрохідність. Лікується це лише оперативним втручанням.
3) гідрогелеві кульки
Незамінним об'єктом інтер'єру, прикрас для рослин, декору є гідрогелеві кульки, які при потраплянні у шлунок можуть сильно збільшитися в об'ємі та призвести до кишкової непрохідності. Таку ж небезпеку становлять всі суперпоглинаючі об’єкти, які швидко розбухають у воді.
4) безоари
Ці сторонні тіла формуються при постійному ковтанні деяких речовин натурального або синтетичного походження, що поступово накопичуються в шлунку та заповнюють весь його об'єм. Особлива небезпека у тому, що вони проявляють себе не одразу, але зі збільшенням безоару в шлунку виникає біль, тяжкість, нудота та блювання. Чим більший безоар, тим більша небезпека тяжких ускладнень - кишкової непрохідності, виразок, перфорації чи кровотечі, які потребують оперативного втручання.
У дітей зазвичай трапляються трихобезоари, які з'являються після тривалого ковтання свого чи, наприклад, маминого волосся, яка накопичується в шлунку. Окрім цього, від споживання великої кількості хурми, продуктів рослинного походження, які містять клітковину, можуть утворювати фітобезоари, які викликають біль, слинотечу та навіть неможливість ковтнути рідину.
Як вберегти дитину?
За маленькими дітьми слід постійно пильнувати, не давати їм іграшки, які не передбачені для їхнього віку. Зазвичай, ця інформація вказана на упаковці іграшки та означає, що у її складі можуть бути дрібні деталі. Окрім цього, не варто лишати дрібні предмети у зоні доступності дитини - це гроші, батарейки, прикраси, ліки, пульти від техніки, усе, що містить маленькі магніти, навіть якщо вони лежать у гаманці, шухляді чи скриньці. Якщо у родині є старші діти, слід попросити і їх за цим слідкувати.
Коли звертатися до лікаря?
Якщо дитина проковтнула батарейку, магніт, сторонній предмет, що викликає біль, блювання, ускладнює ковтання чи має гостру будову, слід одразу звертатися до лікаря.
Якщо припускаєте, що дитина проковтнула сторонній предмет, потрібно у будь-якому випадку проконсультуватися із сімейним лікарем для вирішення подальшої тактики. Але якщо з’являються кашель, постійне слиновиділення, проблеми з ковтанням, нудота, біль у грудях, у животі, проблеми з тим, щоб піти в туалет, кров у виділеннях або дитині важко дихати — потрібно терміново звернутися по медичну допомогу.
Як надати першу допомогу?
Метод Геймліха передбачає такі невідкладні дії, якщо дитина захлинулася та не може дихати: покласти дитину на спину на підлогу, стати на коліна біля її ніг, прикласти середні та вказівні пальці обох рук на живіт дитини між пупком і реберною дугою, зробити активний рух надавлювання діафрагми дитини вгору. Стежте, щоб грудна клітка була вільною, не відчувала на собі тиску. Такі рухи необхідно повторювати до очищення дихальних шляхів.
Як допомогти маленьким дітям?
Якщо дитина зовсім маленька, для неї підійде інший метод першої допомоги: її слід покласти обличчям вниз, щоб лице лежало на вашій долоні, а ноги були по різні сторони ваших передпліч. Несильно поплескуйте дитину по спині між лопатками долонею, поки дихальні шляхи не будуть звільнені.
Якщо цей метод не дає результатів, продовжуйте надавати допомогу першим способом прийому Геймліха. Якщо дитина не повертається у свідомість і не дихає, необхідно почати проводити серцево-легеневу реанімацію до приїзду лікарів.
Читайте також: 10 порад, як вберегтись від спеки та теплового удару