032.ua зібрав основні правила та поради для тих, хто хоче придбати нове житло у Львові та розповідає, як не стати жертвою шахраїв, на що звертати увагу першочергово та яких помилок уникати.
Забудовники
У Львові активно та системно ведуть будівництво багатоквартирних житлових будинків. За даними ЛМР, у більшості випадків його здійснюють, відповідно до вимог чинного містобудівного законодавства. Однак, у місті є низка незаконних дій з боку підприємців, які протиправно зводять багатоповерхові будинки без відповідних дозволів.
Щоб вберегти себе від придбання квартир у забудовників, які діють незаконно, за словами виконавчого директора Асоціації західноукраїнських забудовників Юрія Мартинюка, варто скористатися сайтом з картою забудов, на якому можна отримати всю інформацію про ведення будівництва.
Квартира у новобудові
Перш ніж купувати квартиру в новобудові, слід отримати від забудовника низку документів: реєстраційні документи, які дозволяють ідентифікувати забудовника (свідоцтво про реєстрацію, ліцензії та інші дозвільні документи), перевіривши, чи скрізь фігурує один інвестор-підрядник та інвестор-замовник;
документи, що підтверджують право забудовника на користування земельною ділянкою, виділеною для будівництва (договір оренди або акт на право власності, слід врахувати наявність рішення місцевого органу влади про відведення земельної ділянки під будівництво, проект і його експертизу, ознайомитися з дозволом на проведення будівельних робіт тощо);
дозвіл на виконання будівельних робіт або реєстрацію декларації про початок виконання таких робіт.
Процес купівлі
Юристи виокремлюють низку обов’язкових правил, яких слід дотримуватися у процесі підготовки до купівлі житла.
Серед них: обов’язково необхідно ретельно оглянути квартиру, яку ви маєте намір придбати. Після оформлення договору купівлі/продажу будь-які виявлені нюанси важко буде вирішити за кошт забудовника, наприклад. Тому, до підписання договору, необхідно мати максимально повне уявлення про стан квартири.
Ще одна не менш важлива рекомендація - поспілкуватися із майбутніми сусідами. Не всю інформацію можна почерпнути з документів – часто сусіди можуть надати безцінну інформацію про квартиру, якої ви більше ніде не знайдете.
Договір купівлі/продажу квартири краще довірити скласти професіоналу, водночас, звертатись слід до надійного нотаріуса, якому ви довіряєте.
Навіть після складання договору професіоналом слід ретельно вивчити документи, які ви підписуватимете. Візьміть собі за правило: ніколи не підписувати папери, в яких вам не все зрозуміло. Якщо в якомусь з пунктів складно розібратися самостійно – проконсультуйтеся з фахівцем.
Особливості купівлі на вторинному ринку
Перед купівлею житла на вторинному ринку перш за все потрібно перевірити особу продавця/власника. Зокрема, слід переконатися, що продавець має всі права на продаж майна. Якщо власник не він, засвідчувати його повноваження має довіреність, за якою можна перевірити особу власника.
Крім того, слід ретельно перевірити наявність права власності та інших документів. У продавця необхідно просити оригінали документів, їх слід уважно вивчити та переконатися, що вони відповідають всім вимогам законодавства.
Не менш важливо пересвідчитись у відсутності заборгованостей, тобто, важливо переконатись, що попередні мешканці не заборгували гроші, наприклад, за оплату комунальних послуг. Так це чи ні можна дізнатися від підприємств, які надавали ці послуги.
Обов’язково упевніться в тому, що з квартири виписані всі мешканці, які були в ній прописані. Це особливо важливо, адже потім можна зіштовхнутися з суттєвими неприємностями.
Обов’язково перевірте, чи квартира, яку ви маєте намір придбати, не є під заставою або арештом. Це можна зробити самостійно на сайті Міністерства юстиції України або ж звернувшись до нотаріуса.
Усі фото умовні та з відкритих джерел
За матеріалами: www.pravoconsult.com.ua та tvoemisto.tv.