Багатьом з нас знайома ситуація: вставив у банкомат картку, а вона раптом стала його заручником. Трапляється, що забрав на радощах гроші, поспішив у справах, а картку забув або забула забрати. Що робити, коли ця неприємність трапилася на вихідні, у святковий день або взагалі в чужому місті чи закордоном? Журналістка 032.ua підготувала для вас декілька рятівних порад, як повернути картку та не втратити своїх грошей.
Що робити в першу чергу і чого не робити взагалі
Не панікувати, а спробувати впоратися самостійно. Для цього можна затиснути на декілька секунд кнопку "Скасувати" і карта має вийти. Якщо картка не з'являється, тоді треба шукати на самому банкоматі номер телефону технічної підтримки і повідомити про інцидент. Вам мають пояснити, що робити далі. Якщо банкомат знаходиться в приміщені банку, зверніться до співробітників: можливо, вам пощастить і достатньо буде просто написати заяву на повернення і дочекатися інкасації. Все залежить від внутрішніх правил банку.
Якщо картку зажував банкомат вашого банку
Якщо картку "зажувало" банкоматом вашого банку, то процедура повернення займе набагато менше часу. Ось що вам потрібно зробити:
Повідомте телефоном про те, що трапилося, назвіть свої дані і дані карти, а також при необхідності дайте відповідь на контрольне запитання. Тому дуже важливо, мати інформацію про карту, секретне питання десь записаною. Важливо, не втрачати конверт, в якому вам видавали карту! Співробітник банку розповість вам, куди і з якими документами вам потрібно звернутися для оформлення заяви на повернення картки.
Заблокуйте карту. Це рекомендується, особливо якщо картка зникла через несправність банкомата. Так ви точно будете впевнені, що вашими грошима ніхто не скористається.
Дізнайтеся, що потрібно для випуску додаткової картки. У багатьох випадках це відбувається швидше, ніж повернення проковтнутої картки.
Якщо карту не повернув банкомат іншого банку
Якщо картка залишилася в банкоматі чужого банку, доведеться спілкуватися з їхніми співробітниками. У цьому випадку ваші дії мають бути такими:
Перш за все, зателефонуйте до банку, який обслуговує банкомат, і дізнайтеся, яким чином ви можете повернути свою карту. Номер телефону ви знайдете на самому банкоматі.
Потім зверніться до банку, що видав вам картку, і повідомте про ситуацію. Можливо, вам знадобиться лист-підтвердження від вашого банку, який вам потрібно буде надати банку, в банкоматі якого ви намагалися знімати гроші.
Обов’язково заблокуйте карту.
Запитайте у співробітників свого банку про видачу додаткової картки. У цьому випадку, це точно має сенс, так як процедура повернення може виявитися дуже довгою. Справа в тому, що деякі банки повертають чужі картки не особисто, а виключно через ті банки, які їх випустили.
Як себе застерегти
Запишіть контактний номер банку, який видав вам карту, номер картки, термін її дії і відповідь на секретне питання. У жодному випадку не носіть цю інформацію в гаманці. Тримайте її там, де ви завжди можете нею скористатися;
Намагайтеся не користуватися банкоматами, на яких не вказано телефон обслуговуючої організації та служби технічної підтримки;
За можливістю намагайтеся не користуватися банкоматами, які знаходяться у нелюдних місцях. Справа в тому, що інкасація таких банкоматів здійснюється раз на кілька днів;
Також можна заздалегідь замовити додаткову картку. У цьому випадку, якщо основна карта застрягне в банкоматі, у вас все одно залишиться доступ до коштів на рахунку.
Якщо картка застрягла, а вам терміново потрібні гроші
Якщо вам терміново потрібні гроші, а картка "проковтнулась" і заблокувалася, в деяких банках можна скористатися послугою в меню на екрані банкомату "Екстрені гроші". У цьому випадку за зняття грошей комісія складе 1 %. Такою послугою можна скористатися в будь-якій ситуації.
Трапляється, що при собі немає банківської картки, а гроші потрібні терміново, клієнт може скористатися меню в банкоматі "Операція без карти".
Для цього необхідно знати пін-код своєї картки і при собі мати мобільний телефон. Далі дії людини проводяться в такій послідовності: натиснути кнопку "Операція без карти", ввести номер свого мобільного, ввести пароль, який прийде на телефон у вигляді есемески. Затим на екрані висвітлюються дані про всі картки людини, які є у неї в наявності (зарплатна, кредитна, пенсійна тощо). Клієнт вибирає потрібну картку, з якої треба зняти готівку, вводить потрібну суму і пін-код цієї картки (чотири цифри). Банкомат видає вам гроші.
Навчіться користуватися онлайн-банкінгом
Користування цією послугою надає багато зручних для вас можливостей, а саме:
Самостійний контроль та перегляд коштів ваших власних рахунків;
Формування виписок по рахунках у зручному форматі;
Блокування платіжної картки на випадок, якщо вашу картку "зажувало" банкоматом або було втрачено;
Листування з банком для отримання консультаційної допомоги;
Поповнення депозиту;
Переказ між власними рахунками;
Погашення кредитної заборгованості;
Платежі комунальних послуг та не тільки;
Миттеві платежі "Картка->Картка".
Підводячи підсумок
Отже, якщо банкомат "з'їв" вашу картку, головне ‒ не панікувати, а відразу телефонувати до свого банку і блокувати її. Після цього можете замовити перевипуск карти. Або скористатися послугою онлайн-банкінг і самостійно вирішити проблему. Наприклад, перерахувати кошти на іншу карту, а потім заблокувати її самостійно.