За останні кілька років в Україні почали реформувати чимало сфер суспільного життя. Серед іншого – спрощення процедури реєстрації фізичної особи-підприємця. Тепер не обов'язково йти у податкову та до юстиціаців, а можна скористатися державними онлайн-послугами.
Кореспондент 032.ua пропонує своїм читачам дізнатися, як відкрити ФОП в Україні 2019 року без особливого клопоту.
Що потрібно знати перед реєстрацією?
Фізична особа-підприємець (ФОП) – це спрощена організаційно-правова форма, яка підходить для підприємців-початківців. Зареєструвати ФОП може кожен громадянин України, який досягнув 16-річного віку та має офіційно зареєстроване місце проживання.
Для реєстрації ФОП потрібні такі документи: паспорт громадянина України; ідентифікаційний код платника податків.
Перед реєстрацією потрібно також врахувати пару нюансів.
Перший: для заповнення реєстраційної заяви онлайн або особисто, майбутній підприємець має обрати КВЕД (класифікатор видів економічної діяльності) для означення виду, чи видів діяльності, яким буде займатися. Список усіх КВЕДів є на офіційному сайті.
Другий: для оформлення онлайн-заяви про реєстрацію ФОП вам потрібно обов'язково мати електронний цифровий підпис (ЕПЦ). Такий "автограф" можна отримати в Акредитованому центрі сертифікації ключів (АЦСК) при фіскальній службі або в будь-якій іншій організації, уповноваженій видавати ключі електронного цифрового підпису фізичним і юридичним особам.
Як відкрити ФОП через інтернет
Через сайт Міністерства юстиції
У Мін'юсті запевняють, що цей спосіб реєстрації займе всього один день. На сайті Міністерства юстиції потрібно увійти в "Кабінет електронних сервісів" і у "Реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" вибрати пункт меню "Заява на державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи-підприємця". Відкриється вікно входу (реєстрації).
Як зареєструвати ФОП онлайн: так виглядає реєстраційна форма на сайті Мін'юсту
Якщо ви не зареєстровані в системі – зробіть це таким чином: заходите в приватний кабінет на сайті Мін'юсту, створюєте заяву, далі підписуєте заяву ЕЦП, відправляєте заяву, потім перевіряєте стан розгляду заяви та згодом отримуєте електронний або паперовий документ.
Через Портал державних послуг iGov
На сайті Порталу державних послуг iGov потрібно вибрати "Послуги бізнесу", і в підрозділі "Реєстраційні дані" – пункт "Державна реєстрація фізичної особи-підприємця". Але станом на квітень 2019 року ця функція працює лише у Дніпровській, Донецькій та Тернопільській областях. Ідентифікація особи в iGov відбувається за допомогою ЕЦП або систем BankID (є, зокрема, у клієнтів Приватбанку та Ощадбанку) чи ID-card (біометричний паспорт), які містять інформацію і про місце реєстрації особи.
Як зареєструвати ФОП онлайн: на порталі iGov
Як особисто відкрити ФОП
Якщо скористатися онлайн-реєстрацією у вас немає змоги чи бажання, то можна зареєструвати ФОП уже звичним способом оббивання відомчих порогів. Для цього зверніться до державного реєстратора за місцем проживання з паспортом та ідентифікаційним кодом і надайте копії цих документів.
У держреєстратора ви маєте заповнити реєстраційну картку. Будьте уважні при заповненні КВЕДів ‒ якщо помилитесь, вас зареєструють, проте ризикуєте замість, наприклад, надання будівельних послуг підписатись на постачання хліба. А виправити цю помилку можна буде тільки шляхом перереєстрації.
Подати документи держреєстратору також можна спецлистом або через представника, на якого попередньо оформите нотаріально посвідчену довіреність.
Якщо процедура пройшла без помилок, упродовж трьох робочих днів з моменту подання документації вас повинні внести до державного реєстру й видати відповідну виписку. Якщо ви надсилали документи листом, то і виписку отримаєте поштою.
Перелік документів, які потрібно внести до підрозділу податкової інспекції:
- копію паспорта та ідентифікаційного коду;
- заяву щодо застосування єдиного податку;
- отриману вами раніше виписку з єдиного державного реєстру;
- книгу обліку доходів;
- заяву на ім’я начальника податкової інспекції або за Ф. 5-ОПП.
При цьому, книгу обліку доходів потрібно буде реєструвати навіть у випадку онлайн-реєстрації ФОП. Ви отримаєте свідоцтво про те, що є платником єдиного податку, та реквізити банківського рахунку, на який будете сплачувати цей податок.
Ще один момент: незалежно від способу реєстрації, потрібно буде відкрити рахунок у банку для проведення безготівкових розрахунків.
Податки та інші обов'язкові платежі для ФОПів
Усі приватні підприємці поділяються на чотири групи. Детальну інформацію про відмінності та особливості оподаткування можна дізнатися на будь-якому інформаційному ресурсі для бухгалтерів. Основні відмінності наведені нижче у інфографіці.
В залежності від групи платника податку, існують різні умови, а отже ‒ і суми для сплати єдиного податку та єдиного соціального внеску.
Варто зазначити, що від сплати єдиного соціального внеску звільняється особа на спрощеній системі оподаткування, що одночасно є пенсіонером за віком або по інвалідності і отримує пенсію або соціальну допомогу.