Помічник

Шлюбний договір: що це таке та як його укласти
Допомагаємо розібратися
7 materials
1

Із 1992 року в Україні запровадили таке поняття як шлюбний договір, який є досить практичним способ узаконити свої стосунки. На жаль, дуже мало українців знають про такий вид договору: за даними Мін’юсту, 2018 року його підписало 2544 подружжя, що становить трохи більше 1% від загальної кількості шлюбів.

Саме тому кореспондент сайту 032.ua вирішив розповісти трохи більше про те, як укласти шлюбний договір та які його переваги для молодят.

2
Що таке шлюбний договір?

Шлюбний договір - це угода між подружжям, яка укладається за бажанням та регулює майнові відносини між чоловіком та дружиною, їхні права та обов’язки. Насамеред, це потрібно для чіткого регулювання права власності на рухоме та нерухоме майно, яке придбане до та під час шлюбу, отримане в дар чи успадковане тощо.

Така угода визначає, яке майно є спільним у шлюбі, а яке - роздільним, може регулювати питання порядку погашення боргів, стягнення чи відмови від аліментів, та є дуже доречною у справах про розлучення.

3
Як укласти шлюбний договір?

Для оформлення шлюбного договору потрібно звернутися до державного чи приватного нотаріуса, який спершу роз’яснює сторонам їхні права і обов’язки, а потім укладає договір у письмовій формі в 3 примірниках.

Слід зазначити, що шлюбний договір може бути укладений як тим, хто тільки подав заяву про реєстрацію шлюбу (тоді він вступає в силу в день реєстрації шлюбу), так і тим, хто вже одружений (у цьому випадку він діє з моменту нотаріального посвідчення).

4
Що може бути внесено у договір?

Як ми вже зазначали, в шлюбний договір вносять умови, які не суперечать чинному законодавству та стосуються майнових відносин: визначення спільної та роздільної власності, як набутою в шлюбі так і до нього; порядку поділу майна під час розлучення, порядку користування житлом та майном, право на отримання аліментів, порядок користування грошовими коштами та кредитами.

Серед іншого, це можуть бути зобов’язання про здійснення оплати за лікування чи навчання когось із подружжя чи дитини.

Водночас, закони України забороняють врегульовувати таким чином питання особистих відносин між подружжям, батьками і дітьми.

5
Скільки часу діє шлюбний договір?

Кожен може встановити загальний термін дії договору та, за бажанням, термін дії окремих прав та обов’язків. Також є можливість зазначити чинність окремих умов договору навіть після розлучення.

6
Чи можна змінити умови договору?

Так, але за згодою обох сторін. У такому випадку можна звернутися до нотаріуса із відповідною заявою, або на вимогу одного з подружжя за рішенням суду.

7
Як розірвати шлюбний договір або визнати недійсним

Для цього також потрібна згода як чоловіка, так і дружини, які звертаються з відповідною заявою до нотаріуса. Можливий також варіант розірвання договору на вимогу одного з подружжя за рішенням суду.

При цьому, той з подружжя, хто подав позов про розірвання шлюбного договору повинен довести суду обставини, які спонукали до прийняття такого рішення.

Крім того, шлюбний договір може бути визнаним повністю або частково недійсним.

За більш детальними консультаціями можна звернутися до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 - 103

Коментарі

Рубрики
Показати
Хочете додати 032.ua на головний екран і бути в курсі новин?