У вересні минулого року українцям представили корисний “зелений” додаток “Сортуй” від компанії “MacPaw”, що допомагає розібратися у видах побутових відходів та способах їх утилізації.

Кореспондент сайту 032.ua вирішив протестувати мобільного помічника, який особливо актуальний для мешканців Львова.

***

Найперше, потрібно завантажити додаток на свій смартфон: він безкоштовний та доступний як у “Google Play”, так і в “App Store”.

Відкриваємо застосунок, і він одразу пропонує обрати спосіб сортування: за універсальними правилами сортування для всієї України чи за специфічними правилами окремих компаній, які переробляють відходи.

Слід зазначити, що наразі застосунок підтримує умови сортування операторів лише з таких міст: Київ, Львів, Миколаїв, Херсон, Чернігів, Біла Церква, Бровари, Ніжин, Прилуки, Жидачів, Глеваха.

Обираємо “ВТОРМА юа”, що функціонує у Львові та області й тиснемо “Готово”. Якщо ви не впевнені, то можете пропустити цей крок, натиснувши “Визначитись пізніше”.

Далі перед користувачем з’являється табличка, де можна вибрати різні типи відходів: одноразовий посуд, пластик, папір, скло, метал, “Tetra Pak”, батарейки чи інші типи.

Тиснемо на “пластик” і вже у спеціалізованій рубриці обираємо потрібний тип відходів - це або пляшки, або пакети, або пластикове паковання, або канцтовари чи пінопласт. Усього в рубриці є 7 варіантів вибору.

Оскільки пластикові пляшки - це досить популярна річ, яку львів’яни вже навчились сортувати, цікавимось саме нею і дізнаємося, що є більше 11 видів пляшок із пластику: для ліків, з-під миючих засобів, з-під косметики та багато іншого.

Вибираємо найпростіше - прозору PET пляшку, і додаток нам одразу пояснює, що її потрібно здавати як пластик. Вона повинна бути чистою, виняток - лише краплі питної води. Перед тим як викинути, її слід стиснути, а вже тоді відправити у корзину - з наліпкою або без.

Якщо у вас виникли сумніви щодо такого способу утилізації, можна відправити своє запитання творцям додатка. А якщо ні - перейти до інших предметів.

Читайте також: Водіям на замітку: найгірші вулиці Львова, - ІНТЕРАКТИВНА МАПА

Припустимо, що нам потрібно викинути ртутний термометр. Такий тип відходів є в рубриці “інше”. Додаток одразу повідомляє, що такі термометри небезпечні та їх потрібно утилізувати відповідально. Зазвичай їх збирають та утилізують спеціальні екологічні організації на місцях.

До слова, у Львові ртутні термометри щомісяця збирає спеціальний еко-бус, разом із відпрацьованими люмінесцентними лампами та батарейками.

Повернімось до застосунку “Сортуй”: окрім вибору відходів за рубриками, тут можна ввести потрібне слово в пошуку. Перш ніж ви щось напишете, додаток запропонує вам найпопулярніші варіанти, як-то: “паперовий стаканчик”, “серветки і рушники”, “харчові контейнери” тощо. Можна обрати предмет зі списку чи ввести вручну, і вас одразу скерує на потрібну сторінку.

У розділі “Мапа” можна подивитись на перелік усіх станцій переробки відходів, які є в Україні та обрати найближчий пункт до свого місця проживання. У Львові таких станцій є чотири - це “Зелена коробка” на вул. Заводській, 31; “ВТОРМА юа” на вул. Широкій, 1б; “ECODBAY” на вул. Данила Апостола, 16 та на вул. Персенківка, 2.

s90206-195814_5c5b26ca46321.jpg
s90206-195849_5c5b26f299cf1.jpg
s90206-195814_5c5b26ca46321.jpg
s90206-195849_5c5b26f299cf1.jpg

Окрім цього, діє три пункти прийому вторсировини  “ECODBAY” в області: у Миколаєві на вул. Болоня, 40 та у Жидачеві на вул. Міцкевича,9 і вул. Будівельників, 3.

Розділ “Застосунок” містить новини зі сфери екології та сортування відходів, інформацію про умови сортування різних операторів; інформацію про розробників та зворотній зв’язок із ними.

Зазначимо, що над розробкою додатка “Сортуй” працювала команда з десяти ентузіастів, аби полегшити життя свідомим громадянам та прихильникам концепції “нуль відходів”.

***

Розробники висловили низку обіцянок перед користувачами, тож підсумуємо, чи виконали вони їх. Отже, тип сировини та спосіб її сортування у додатку й справді можна визначити за 3 кліки. У застосунку дійсно є мапа, де вказано перелік станцій сортування по Україні, і якщо натиснути на окрему з них, можна дізнатись її графік роботи та прокласти маршрут з використанням “Google maps”.

Універсальні та адаптовані до вимог станцій правила сортування відходів та рубрика з новинами, де повідомляється про зміни у цих правилах, також присутні. Отже, розробники виконали все, що обіцяли.

s90206-200524_5c5b2796aea0c.jpg
s90206-200807_5c5b27b72a5d6.jpg
s90206-200524_5c5b2796aea0c.jpg
s90206-200807_5c5b27b72a5d6.jpg

Додамо, що застосунок “Сортуй” дуже простий та швидкий у користуванні, а головне - може справді стати у нагоді львів’янам, які відповідально ставляться до довкілля та хочуть навчитись правильно сортувати побутові відходи. Особливо, якщо врахувати, що в Україні діє закон про сортування відходів, а у Львові ще й прийняли відповідну стратегію і поступово відмовляються від поліетиленових пакетів.

Повне або часткове копіювання матеріалу забороняється та вважається порушенням авторських прав