25 жовтня 2020 року в Україні відбудуться чергові місцеві вибори. Усім, хто планують йти голосувати, слід заздалегідь подбати про зміну місця реєстрації, якщо у цьому є потреба. Як показали вибори президента 2019 року, рекордна кількість людей тимчасово змінила місце голосування без зміни виборчої адреси — 325 604 виборців.
Як розповіли представники Громадянської мережі "ОПОРА", 1 січня 2020 року набув чинності Виборчий кодекс, в якому заклали норми законопроєкту №6240. Законопроєкт передбачає можливість для всіх виборців голосувати за місцем фактичного проживання, в тому числі й на місцевих виборах. Відтак, усі мобільні всередині країни громадяни зможуть змінити або визначити свою виборчу адресу та проголосувати за місцем фактичного проживання на всіх видах виборів. Цю процедуру не доведеться повторювати перед кожними виборами, якщо людина не змінить місце проживання.
Як подати заяву про зміну виборчої адреси онлайн?
Процедура зміни виборчої адреси з можливістю подати електронну заяву доступна лише на офіційному сайті Державного реєстру виборців. Здійснити її можна лише за наявності ЕЦП (електронного цифрового підпису). Заяву не треба сканувати та надсилати, адже вона безпосередньо створюється на сайті. Необхідно лише вписати потрібні дані.
Спочатку на сайті потрібно пройти ідентифікацію із застосуванням ЕЦП. Після цього, обрати розділ зі заявами і заповнити усі поля для зміни виборчої адреси. Потім ще раз накласти ЕЦП і подати заяву. Окрім сповіщення у "Особистому кабінеті", на електронну адресу також прийде відповідний лист. Зазначимо, що до заяви дані потрібно вносити уважно й без помилок, адже змінити їх потім буде неможливо і доведеться чекати до отримання відмови у задоволенні попередньою заяви, щоб подати нову.
Як визначити свою виборчу адресу?
Серед нововведень до Виборчого кодексу ввели можливість визначити свою виборчу адресу, якщо немає зареєстрованого місця проживання. Офіційно в Україні нараховується більше 1 млн громадян, які з різних причин не мають реєстрації - це переселенці з окупованих територій, виписані з квартири після розлучення люди, безхатьки та інші.
Є три способи, за якими можна визначити виборчу адресу. Люди можуть обрати один із них, залежно від обставин. Перший - за погодженням із центром обліку визначити адресу центру як виборчу адресу; другий - за зверненням до відділу ведення ДРВ (якщо людині нещодавно виповнилося 18 років і вона не має зареєстрованого місця проживання, може за заявою змінити адресу за фактичним місцем проживання) і третій - після зміни місця прописки (для цього слід написати заяву у відділ ведення ДРВ за місцем фактичного проживання або онлайн).
Як перевірити дані у Державному реєстрі виборців?
Корисно перевіряти інформацію про себе у списках виборців. Зараз це можна зробити онлайн. Для цього потрібно зайти на сайт ДРВ та зайти у "Особистий кабінет виборці". У розділі "Перевірка включення" уважно ввести свої дані та код підтведження з електронної пошти. Таким чином можна перевірити свою виборчу адресу і чи зазначена вона взагалі.
У яких випадках можуть відмовити у зміні виборчої адреси?
Керівник органу Реєстру може відмовити у задоволенні заяви щодо зміни виборчої адреси у кількох випадках. Якщо особа не включена до Реєстру (у такому випадку потрібно писати іншу заяву про включення до реєстру виборців за фактичним місцем проживання. По-друге, якщо внесені дані у заяву мають невідповідності до наявних офіційних відомостей, наприклад, після зміни П.І.Б., дати чи місця народження, припинення громадянства тощо. По-третє, якщо до Реєстру вже внесли відповідні зміни, або якщо заяву подали з порушенням термінів - пізніше, ніж на 5 день з дня початку виборчого процесу чи раніше, ніж через 1 рік після попередньої зміни виборчої адреси.
Зазначимо, що орган ведення Реєстру тепер не повинен вивчати обґрунтованості заяви, відтак самого факту подання заяви достатньо для внесення змін до реєстру виборців. Втім, громадяни повинні пам'ятати про відповідальність за введення органу в оману. Якщо виборець умисно вносить неправдиві дані до ДРВ, то за ст. 158 Кримінального кодексу України може отримати термін від 2 до 4 років ув'язнення. Якщо ж це умисне введення в оману за попередньою змовою осіб, то кожен учасних змови отримає від 7 до 10 років ув'язнення.
Важливо пам'ятати, що змінити чи визначити виборчу адресу для голосування на місцевих виборах 2020 можна здійснити лише до 10 вересня включно. Якщо змінювати її пізніше, то не вийде піти на найближчі вибори. Після зміни виборчої адреси в разі, наприклад, переїзду пройти таку процедуру повторно можна буде не раніше, ніж через рік з останньої зміни й лише у міжвиборчий період.
Читайте також: Зміни за 100днів до місцевих виборів: що варто знати українцям про виборчий процес 2020 року
За матеріалами "Опори"