У зв'язку з карантином в Україні, який запровадили через поширення коронавірусної хвороби, суттєво зросла кількість безробітних. Станом на травень 2020 року в Мінекономіки нарахували майже 500 000 людей, що втратили місце праці, і майже половина - від 12 березня. Через це уряд посилив соціальну підтримку безробітних. Далі розповідаємо як.

На час карантину запровадили можливість подання заяв на отримання статусу безробітного й грошової допомоги онлайн. Заяви приймають на електронні пошти центру зайнятості або через онлайн-портал державних послуг "Дія". Окрім цього, тимчасово підвищили мінімальний розмір допомоги по безробіттю з 650 до 1000 гривень до завершення карантинних обмежень. Допомогу у цей період призначають безробітних з першого дня отримання такого статусу, навіть тим, хто звільнився за власним бажанням. Раніше таким людям надавали фінансову підтримку з 91 дня набуття статусу.

Серед іншого, представники малого й середнього бізнесу, які зупинили чи скоротили свою діяльність під час карантину, можуть отримати допомогу по частковому безробіттю. Ці коши видаватимуть на оплату праці робітникам, яким скоротили робочий час. Якщо ви звільнилися з попереднього місця роботи за власним бажанням саме в період карантину і вже зареєструвалася в службі зайнятості, то допомога вам нараховуватиметься автоматично, без необхідності подавати жодні додаткові документи.

Важливо пам'ятати, що законодавство не встановлює межових термінів реєстрації в службі зайнятості. Але для нарахування допомоги з урахуванням розміру останньої зарплати, слід це зробити не пізніше 6 місяців після звільнення. Подати заяву можна у будь-якому центрі зайнятості, який розташований найближче до вашого дому.

Для охочих знайти роботу, біржа праці підбирає вакансії у період карантину. Найбільшою популярністю користуються ті сфери, які забезпечують життєдіяльність країни в умовах карантину: продуктові та господарські магазини, комунальні служби, лікарні, аптеки, транспортні підприємства, пошта, фінансові та інші установи. Безробітним пропонують ряд вакансій дистанційно, також пропонують також певних осіб роботодавцям. За даними Мінекономіки, з початку запровадження карантину працевлаштували майже 90 000 людей. Попри те, що більшість підприємств зупинила роботу і скоротилась сплата єдиного внеску, у службі зайнятості продовжують виплати безробітним. Хоч і з затримками на два тижні, з огляду на велику кількість людей без місця праці. 

Мінімальну грошову допомогу може отримати молода людина, яка щойно закінчила або припинила навчання у закладі освіти або звільнилася зі строкової служби. Видають кошти молоді, яка потребує працевлаштування на перше робоче місце. Упродовж карантину і через місця після його завершення сума допомоги становитиме 1000 гривень, далі виплачуватимуть по 650 гривень упродовж наступних шести місяців.

Як отримати статус безробітного? Для того, щоб вас оформили у центрі зайнятості й почали нараховувати допомогу, слід написати дві заяви - про надання статусу безробітного і про призначення допомоги по безробіттю. Відправити їх можна онлайн або власноруч вкинути у скриньку для прийому кореспонденції. Такі скриньки розміщені у кожному центрі зайнятості. Але на період карантину більш прийнятний варіант з онлайн-процедурою: напишіть вручну або роздрукуйте готові форми заяви і заповніть відповідні місця, потім сфотографуйте або відскануйте і відправте на електронну скриньку. Якщо ви все зробили правильно, з вами зв'яжеться телефоном кар'єрний радник, який уточнить необхідну інформацію.

До завершення карантину допомогу по безробіттю нараховують з першого дня написання заяви та нараховують дистанційно через банківські установи. Усе, що потрібно - підтвердити телефоном чи електронними засобами свій намір бути у статусі безробітного. Розмір допомоги по безробіттю розраховується для кожної особи індивідуально та залежить від страхового стажу та попередньої зарплати. Максимальний розмір фінансової підтримки сягає 8408 гривень, мінімальної з урахуванням стажу - 1800 гривень, без стажу - 650 гривень. Матеріальну допомогу виплачують не більше року, особам передпенсійного віку - не більше двох років.

Як шукають роботу клієнтам центру зайнятості? Враховують його освіту, кваліфікацію та професійний досвід. При цьому, обіцяють знайти оплату праці не нижчу, ніж на попередньому місці роботи, з урахуванням середнього рівня заробітної плати в області. До уваги беруть і транспортну доступність до місця праці.

У разі виникнення питань, пов’язаних із наданням послуг з працевлаштування у період   карантину, українців просять звертатися на "гарячу лінії" обласних центрів зайнятості. Знайти увесь перелік номерів можна ТУТ. Контакти у Львівській області: (032) 233-01-83, е-мейл [email protected]. "Гарячий" номер Державної служби зайнятості: 0-800-50-99-66.

Читайте також: Як подати показники та сплатити комунальні послуги у соцмережах