Медики переконують, що цукровий діабет - це хвороба зі страшними наслідками: сліпотою (яка розвивається у 25 разів швидше), інвалідністю, у 2 - 3 рази швидшим настанням смерті.
У Міністерстві охорони здоров'я зауважують, що у світі щорічно кількість хворих на цей недуг зростає на 5 - 7%, і у зв'язку з цим Всесвітня організація охорони здоров'я заявила про неінфекційну епідемію щодо діабету.
Мільйони хворих на діабет в Україні
В Україні налічують близько 1,3 млн хворих на цукровий діабет, з яких близько 200 тисяч потребують постійного прийому інсуліну. Експерти припускають, що близько половини хворих, які не звертаються до лікаря, досі не знають про страшний діагноз.
Щороку майже 100 тис. людей дізнаються про свою хворобу, але через пізнє звернення до лікаря, це виявляється застарілий діабет з ускладненнями, які у 3% людей призводять до первинної інвалідності, ускладнень серцево-судинних хворіб, захворювань нирок, трофічних виразок і втрати зору.
Чому втрачається зір при діабеті?
Причиною розвитку діабетичних ускладнень є саме підвищення рівня глюкози у крові та її накопичення у тканинах за неможливості бути своєчасно утилізованою за допомогою інсуліну. Висока концентрація призводить до токсичної дії глюкози та викликає оксидативний стрес, що в першу чергу уражує судини та нерви.
Погіршення зору та розвиток діабетичної ретинопатії пов’язаний з довготривалим накопиченням глюкози та ушкодженням дрібних кровоносних судин сітківки.
При неконтрольованому діабеті, через 15 років у 10% людей розвиваються важкі порушення зору, а 2% повністю втрачають зір. Сліпота у хворих на цукровий діабет розвивається в 25 разів частіше, ніж у людей без діабету.
Поради: як запобігти?
Вчасне діагностування діабету та контроль рівня глюкози – це можливість уникнути багатьох ускладнень хвороби і забезпечити людям із діабетом повноцінне життя.
Перш за все потрібно суттєво переглянути звички, відмовившись від тютюнопаління, скоригувати свій раціон та дотримуватись порад з фізичної активності.
Важливо обмежити в раціоні жири, замінити жир тваринного походження рослинним, виключити легкозасвоювані вуглеводи, а також широко використовувати продукти, що містять ліпотропні речовини (сир, риба, вівсяна крупа), фрукти, овочі (крім картоплі).
Найважливішими є рання діагностика і компенсація цукрового діабету, а також ефективне лікування артеріальної гіпертензії і гіперліпідемії.
Не рідше 1 разу на рік особам з цукровим діабетом необхідно проходити офтальмологічне обстеження, що включає опитування, вимір гостроти зору і офтальмоскопію (після розширення зіниці) для виявлення пошкоджень мікросудин, точкових крововиливів тощо.
Лікування діабетичної ретинопатії комплексне, проводиться ендокринологом і офтальмологом.
Важливе значення має правильне харчування і фармакотерапія (якщо була призначена лікарем). Особливе значення надається достатньому вмісту в раціоні вітамінів, особливо групи В, вітамінів C, P, E, а також мінеральних елементів.
Препарати, яких потребують люди з ІІ типом діабету, входять до програми «Доступні ліки», тож їх можна отримати безоплатно чи з частковою оплатою.