Поки політики використовують всі можливі способи піару, аби стати мером чи депутатом, в області поруч із старими, продовжують з'являтися все нові стихійні сміттєзвалища та нові екологічні проблеми.
Як розповідає у коментарі 032.ua, директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Олексій Балицький, зараз на Львівщині є декілька екологічних проблем, і серед основних: забруднення водойм, вирубка смерекових лісів, гудрони привезені з Угорщини тощо. Втім одна із головних проблем, яка залишається сьогодні - це сміттєзвалище, яке розташоване у Великих Грибовичах.
“Найбільша екологічна проблема Львівської області - це Грибовицьке сміттєзвалище. Воно уже вичерпало свої ліміти і терміни експлуатації”, - говорить Олексій Балицький.
І справді, термін експлуатації сміттєзвалища вже давно вичерпаний, а дати його остаточного закриття не можуть назвати й досі.
Відомо тільки, що для закриття і впорядкування території Грибовицького сміттєзвалища, потрібно близько 213 млн гривень і ще 10 років.
На якому етапі проект зараз?
Начальник управління екології та благоустрою ЛМР Андрій Галушка у коментарі 032.ua розповідає, що проект повної рекультивації Грибовицького сміттєзвалища вже повністю готовий.
"Він отримав позитивні оцінки та відгуки у Києві. Найперше завдання – зібрати усі фільтрати на сміттєзвалищі, і провести біологічну рекультивацію. Всього на проект рекультивації передбачено близько 200 млн гривень.
Щодо впливу на екологію міста, скажу так: вже саме використання землі під сміттєзвалище є негативним впливом як на грунти, так і на екологію міста в цілому. Природоохоронні бар’єри там були побудовані ще у 1956-1959 роках. Звичайно, що там все необхідно змінювати. Певні заходи на сьогодні зроблені. Окрім того, комунальна компанія, яка обслуговує Грибовицьке сміттєзвалище постійно моніторить його екологічний стан: є свердловина, де збираються зразки впливу на навколишнє середовище. Але, не скажу, що наразі ці показники перевищують межі допустимих норм", - каже посадовець.
А тим часом, маленькі сміттєзвалища утворюються у селах області. Люди не маючи смітників у селі, починають створювати стихійні сміттєзвалища або ж спалювати сміття.
Чим це загрожує?Загальновідомо, що спалювання гуми, поролону, лінолеуму, поліетиленових пакетів, пластикового посуду та інших речей супроводжується викидом в атмосферу діоксинів та інших канцерогенів. Спалювання сміття стає причиною різних недуг, і навіть, призводить до ракових захворювань. Численні дослідження науковців показують, що мінімальних безпечних меж впливу канцерогенів не існує, адже будь-які дози, що перевищують звичайний природний фон — шкідливі.
Також забруднення ґрунтів, води, повітря спричиняє захворювання органів дихання – 50%, 16% – ендокринної системи, 2,5 % – онкологічних захворювань, особливо в осіб віком 30-35 років і 11% – в осіб віком 55-59 років.
Як змусити людей дбати про екологію?Еколог міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина" Олексій Василюк розповідає, що подібні проблеми, як і у Львівській області, є й в інших регіонах України. Ситуація вкрай критична, адже неналежне вивезення пестицидів та спалювання рослинних залишків, створює небезпеку як для довкілля, так і для здоров'я людини.
“Є два шляхи, як вирішити цю проблему. Перший — це правильне виховання. Дітей ще з дитинства необхідно навчати, як дбати про навколишнє середовище. Другий — жорсткі заходи покарання за порушення. За кордоном тих, хто спалює сміття чи суху траву, чи робить будь-яку іншу шкоду екології, змушують нести суворе покарання та сплачувати штрафи на чималу суму коштів. До цього часу, ніхто цього не зробив у нас”, - говорить еколог.
Замість епілогу.
Львівська область продовжує тонути в екологічних проблемах. Із кожним роком їх кількість зростає, а протестів стає все менше. Що робить зараз населення, аби пришвидшити закриття Грибовицького сміттєзвалища? Куди дивилася влада і правоохоронці, які допустили, що з початку цього року, у Львівській області незаконно вирубали 3113 кубометрів лісу. І це лише офіційна статистика. Чому цього літа, ми стали свідками того, як люди масово спалювали стерню? До слова, це призвело до страшних наслідків — загинуло шестеро осіб.
Якби не били на сполох екологи, їх не чує ні влада, ні самі мешканці області. А тим часом, якщо зараз подивитися на Львівщину з висоти пташиного польоту, то можна побачити замість дивовижної красоти, більше 600 стихійних звалищ, які забруднюють річки, озера, ліси та інші водойми, які ще залишились.
Автор: ІРИНА Даракова