Уже наступного місяця львів'яни обиратимуть нового мера та депутатів. Сьогодні, у суботній розмові, ми зробили огляд, як триває підготовка до місцевих виборів.
Відповідно до частини 3 статті 16, депутатський склад Львівської міської ради складатиме 64 депутата, місто уже поділили на стільки ж територіальних виборчих округів.
Експерти Громадянської мережі ОПОРА проаналізували відсоткове відхилення по міських виборчих округах.
Виходячи з даних Державного реєстру, середня кількість виборців, яка б мала припадати на один округ Львова становитиме 9331 виборець.
Втім, така кількість буде не усюди. Так, найбільше відхилення від середньої кількості виборців можна буде побачити в окрузі №17 (смт Рудне), № 64 (Брюховичі) та в окрузі № 26 (Винники).
Так, у виборчому окрузі в смт Рудне кількість виборців складає 5624, що на 65,91% менше середньої кількості виборців. У Брюховичах відсоткове відхилення дорівнює -69,29%. Натомість місто Винники з 12240 виборцями буде недопредставлене у Львівській міській раді.
Загалом, округи в межах самого міста Львова розподілені пропорційно в межах від 7233 до 11522 виборців. Межі округів не перериваються та співпадають з межами декількох об’єднаних виборчих дільниць, що утворені на постійній основі.
Бігборди по усьому місту
За словами Інформаційного директора Громадянської мережі ОПОРА у Львові Ірини Швець, якщо подивитися на бігборди по місту, то складається враження, що 25 жовтня відбудуться не місцеві, а парламентські вибори.
"Допоки не відбулась офіційна реєстрація кандидатів на місцеві вибори, бігборди по місту не можна розглядати як агітацію, а лише як політичну рекламу. А це вже нечесне ведення боротьби, бо лише після реєстрації можна офіційно агітувати, створити виборчий фонд, з якого і можуть оплачувати передвиборну агітацію», – говорить Ірина Швець.
Скоріш за все це виборча маніпуляція, аби місцеві осередки могли скористатися з іміджу всеукраїнської партії
Якщо подивитись на те, що пропонують політичні партії виборцям, то можна побачити, що їхні гасла жодним чином не стосується проблем, які мали б вирішуватись на рівні місцевого самоврядування.
«Не думаю, що політичні партії не розуміють повноважень та функцій органів місцевого самоврядування. Скоріш за все це виборча маніпуляція, аби місцеві осередки могли скористатися з іміджу всеукраїнської партії», - говорить Ірина Швець.
А як і за кого голосувати?
Голосування на місцевих виборах буде не із легких. Так, якщо на попередніх виборах можна було заздалегідь змінити виборчу адресу, то цього разу це зробити неможливо. А що тоді робити переселенцям?
"Опора" спільно із нардепами зареєстрували у парламенті законопроект, який передбачає надання права голосу переселенцям. Втім, його досі продовжують розглядати у профільному комітеті.
Форма нового бюлетеня теж викликає багато запитань, як і сама процедура голосування.
Експерти наголошують, що без інформаційної чи просвітницької кампанії львів’янам буде важко зрозуміти, як обиратимуться депутати і за кого голосувати.
До слова, чинний закон про місцеві вибори говорить, що політичні партії не обов'язково повинні подавати свої передвиборчі програми. Виходить, що виборець не зможе повністю ознайомитися із тим, що ж конкретно пропонує ця політична сила, і що вона буде втілювати в життя, коли пройде до органу місцевого самоврядування.
За виборами слідкуватимуть правоохоронці
Як розповідають у прес-службі ГУМВС України у Львівській області, правоохоронці уже розробили план, як забезпечити охорону громадського порядку і зараз праводять навчання.
Також, з 5 вересня у Головному управлінні МВС України у Львівській області та у підпорядкованих міськрайвідділах міліції почали працювати оперативні штаби, які моніторять та аналізують ситуацію щодо виборчого процесу.
В міліції слідкуватимуть і за правопорядком під час агітації. Обіцяють, реагувати на факти порушення закону під час проведення різноманітних агітаційних заходів.