Безпритульні тварини – ахіллесова п'ята львівських зоозахисників та волонтерів. Вже не один рік мешканці міста сперечаються про гуманність методів урегулювання кількості тварин-безхатьків (стерилізація, аборти, присипляння) та про стосунки таких тварин із людьми на вулицях.
Тварини, які живуть на вулиці й не мають відповідних щеплень, можуть стати переносниками хвороб – один із основних аргументів проти собак на вулицях. І небезпідставний. Собача чума(чумка), ентерит, лептоспіроз та інші – поширене явище для безпритульних тварин. Але представники ЛКП «Лев» знайшли спосіб боротися із цими хворобами, не знищуючи самих собак.
«До того часу, як я сюди поступив, не було практики, коли закуповували тести, щоб продіагностувати чуму. Тепер це діагностується нами. Раніше це було нормою, коли сюди поступала собака, ніхто не знав, що в неї чума, всі хворіли поголовно, частина помирала і на цьому все закінчувалось. А та частина, що не вмерла, отримувала вакцинацію природну, бо пережила хворобу. Так вирішувалось це питання тоді. Зараз усе зовсім інакше», - пояснив директор ЛКП «Лев», Олег Мацех.
«Скандал із чумкою – банальна провокація», - директор ЛКП «Лев»
Раніше в ЗМІ поступала інформація про чумку на підприємстві, проте Олег Мацех вважає скандал звичайною провокацією. За його словами, відпущені тварини були здорові, провакциновані, а діяльність самого ЛКП відповідала всім санітарним нормам.
«Це було не що інше, як банальна провокація. Тому що всі відпущені нами собаки були здорові та під контролем. Частина їх поїхала в притулок «Милосердя», частина – віддана на руки опікунам. Ці всі собаки були вакциновані і не контактували із хворими. Хворі собаки знаходились в окремому ізольованому місці в зоні карантину, під наглядом окремого персоналу», - сказав директор ЛКП «Лев».
«Нами були проведені додаткові дезінфекційні засоби, і на сьогоднішній день було кілька перевірок з міліції, прокуратури, державної ветеринарної служби. Всі служби підтвердили професійність дій ЛКП в цей період , жодних порушень не було. Це нормальна виробнича діяльність. А те, що хтось намагається використати будь-який привід і підняти львів'ян, то це на його совісті. Ми ж можемо документально довести правильність наших дій: є журнал, де ми ведемо облік передачі собак опікунам. Навіть коли собака повертається назад у заражену зону, вона провакцинована і немає жодної загрози захворіти повторно», - додав Олег Мацех.
На думку Олега Мацеха, процедура вакцинації допоможе побороти вуличні хвороби безпритульних тварин. Та стовідсоткову гарантію знищення інфекції дасть лише додаткова вакцинація домашніх улюбленців.
«Треба зрозуміти ще одне: не тут чумка, а там – на вулиці. Не тут вона була вирощена штучним методом і поширюється по Львову, а це собаки, які постійно сюди поступають, приносять її і навіть страшніші хвороби. Ми виліковуємо тварин і вакцинуємо здорових собак, щоб попередити повторне захворювання. Якщо би ще всіх домашніх тварин вакцинували, ми би подолали цю проблему, як подолали люди явище чуми в містах», - вважає директор ЛКП «Лев».
Ні – автаназії, так – новітнім методам
Ще одна проблема, яка стосується братів наших менших – негуманне ставлення до мешканців вулиць. Через те, що багато хто побоюється поширення уже названих собачих хвороб, раніше дорослих собак піддавали обов'язковій автаназії (присиплянню), а новонароджених цуценят просто-напросто топили. Зараз у Львові такі методи офіційно заборонені.
За новим «Проектом регулювання чисельності тварин у місті Львові на 2015 – 2020 рр.» депутата Львівської міської ради, Анатолія Забарила, здійснювати автаназію можна буде лише у двох випадках: коли собака невиліковно хвора або при наявності порушень у поведінці тварини, які є незворотними та не підлягають змінам. Таким чином, тварин не вбиватимуть, а лікуватимуть, стерилізуватимуть та шукатимуть прийомну сім'ю або випускатимуть на попереднє місце перебування.
Також, згідно з цим проектом, єдиний комунальний орган, який має право займатися питаннями безпритульних тварин – це ЛКП «Лев».
«З початку року нами відловлено 326 собак, з яких 250 - простерилізовано. Чому не всіх простерилізовано? Є часом протипокази, часом відловлюємо уже стерилізованих тварин», - пояснюють у ЛКП «Лев».
«У Львові нами нараховано 600 безпритульних собак. Ми рахували 5 днів, при чому 2 рази, за участі Львівської ГО «Nature Watch», яка має ліцензію та професійно рахує за світовою методикою. Якщо ми зможемо по 5 собак в день відловлювати, це означає – по 100 в місяць, і 600 – за півроку. Отже, кожна собака як мінімум раз в рік або раз в півроку потрапить в нашу клініку. За рахунок чіпування і обліку, навіть якщо їй зірвуть кліпсу, ми зразу відслідкуємо, коли їй робилась вакцинація, бо вакцинація дійсна лише один рік і її треба проводити щороку», - підсумував директор підприємства, Олег Мацех.
Крім цього, зовсім нещодавно у ЛКП «Лев» з'явились новітні устаткування для відлову тварин, що зробить процедуру більш швидкою та безпечною, як для собак, так і для людей. Серед отриманого інвентарю: рушниці-шприцемети, сіткомети, сачки, щипці, оновлені безпечні петлі з фіксацією, ультразвук та рукавиці з м'якою обшивкою.
«Нові приладдя – такі, якими користуються в світі. До цього часу тварин відловлювали руками або петлею, а більшість собак не підпускають відловлювача ближче, ніж на 10 метрів. Рушниця-шрицеметр - засіб, коли з відстані 50 метрів можна шприцом із спеціальною рідиною (наприклад, снодійним) влучити у собаку і вона через якийсь час знерухомлюється. Тоді її можна переміщати в машину», - пояснив Олег Мацех.
У інвентарі ЛКП є також спеціальні клітки, які підприємство надає людям для відлову й переноски котів, які стерилізуються. Відсувна стінка дозволяє акуратно притиснути кота і ввести укол снодійного чи знеболювального. Незабаром на підприємстві очікують великі клітки-капкани для відлову собак.
Співпраця як шлях вирішення проблеми
Новий директор ЛКП «Лев», Олег Мацех усіма можливими способами старається покращити життя безпритульних тварин. Для цього він налагоджує контакти зі спонсорами та благодійниками, за кошти яких проводиться капітальний ремонт підприємства, закупівля новітніх обладнань та лікарських засобів.
Крім цього, у ЛКП розробили цілий план із вирішення проблеми безпритульних тварин. Поетапно це виглядає так: відлов тварини – лікування – стерилізація – прилаштування/відпуск на попереднє місце перебування.
«На завершення всієї програми найважливіше запустити прилаштування. Тобто, щоб у Львові стало нормою, навіть модним, прилаштовувати безпритульну тварину, а не шукати собі іграшку для власного задоволення», - вважає Олег Мацех.
Також незабаром працівники ЛКП збираються запустити проект реєстрації тварин по жетончиках, а також проект із адопції тварин. Останній передбачає, що за допомогою мережі інтернет, люди будуть зацікавлюватись тваринами, які перебувають на підприємстві та забиратимуть улюбленця собі додому.
«Проект адопції поки існує лише як проект. Ми почнемо запускати його в віртуальному просторі: розробимо сайт, де ви зможете побачити кожну тварину, яка знаходиться в ЛКП; там будуть відео, фотографії, історія тварини. Наступний етап – об'єднати всі сайти спільно з притулками, опікунами, людьми, які перетримують у себе тварин, та створити єдину інформаційну базу по безпритульних тваринах. Після цього використати оновлене приміщення та окремого працівника для реалізації проекту», - розповів директор ЛКП «Лев».
Центр буде розміщений біля трамвайної зупинки поруч з ЛКП, там же можна буде проконсультуватися щодо стану здоров'я тварин. Кошти будуть отримані частково з міськради, частково – від грантодавця.
«Ми поставили досить амбіційні плани, які поки-що не реалізовані в жодному місті України, а саме: показати і довести, що програма відлову – стерилізації - відпуску є ефективною, на відміну від програми автаназії, і що вона лише тоді ефективна, коли появляється лояльність мешканців до цих собак. Адже рівень агресії цих тварин – це всі повинні знати – дуже чітко відображає рівень агресії людей, це причинно-наслідковий зв'язок. Все, що ми створимо – це буде тільки база, а ключове, що треба буде змінювати – це психологія людини», - вважає Олег Мацех.
Автор: Євгенія Пласконь