Україна нестримно занурюється в боргову яму. Вже за підсумками року державний борг країни перевищуватиме 60% об’єму її економіки, що за стандартами таких організацій як МВФ і Всесвітній банк вважається показником високого боргового навантаження. Адже на початку цього року борг складав всього лише 40,6% ВВП. І за такий рівень опозиція і нинішній прем'єр Арсеній Яценюк рік тому не втомлювалися критикувати фінансово-економічний блок уряду, на чолі з Сергієм Арбузовим, хоча якраз такий борг вважався дуже навіть пристойним.
Найпесимістичніші сценарії, які розглядає МВФ, припускають, що до 2016 року борг може вирости ще удвічі. У такому разі дефолт України неминучий, пише президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко. Якщо уряд продовжуватиме в тому ж дусі,Україна збанкрутує вже наступного року, попереджають західні економісти.
Кредитний рейтинг України знаходиться на найнижчому рівні за оцінкою усіх трьох найбільших світових рейтингових агентств, нагадує впливовий британський тижневик The Economist. Україна повинна буде виплатити іноземцям $9 млрд до кінця наступного року, ще $5 млрд в 2016 році і $8 млрд - в 2017-му. Адже є ще внутрішні борги на сотні мільярдів гривен і мільярди доларів, які країна заборговувала за російський газ. Україні треба прямо зараз домовлятися з кредиторами про відстрочку, пише The Economist. Тієї ж думки дотримується і агентство Moody’s.
Усе це - наслідок роботи нинішньої влади. Як визнає НБУ, головна причина - глибока девальвація гривні, через що в гривневому вираженні сильно подорожчали борги, узяті у валюті. Саме тому команда Арбузова утримувала постійним курс гривні. Це було виправдано: ще в 2013році на оплату боргів пішло трохи більше 30 млрд грн з бюджету, в 2016 році доведеться заплатити вже 101 млрд грн.
Друга складова - сама допомога з боку МВФ і інших організацій. Кабмін при Арбузові розробив програму, що дозволяє виплачувати борги, не створюючи нових. Але уряд Яценюка вирішив інакше і наробив нових боргів на десятки мільярдів - адже уся допомога Заходу оформлена у вигляді позик. Розплачуватися за це тепер доведеться усім українцям.