Охороняється законом

На Львівщині у тісні клітки помістили бурих ведмедів. Їх випускають тільки для цькування на них собак, а після «притравок» - відстрілюють. Зоозахисники б’ють на сполох і намагаються врятувати тварин, але для цього необхідно внести зміни в законодавство України.

 пускають собак, які кусають тварину за живе тіло.

Кілька тижнів тому мешканці села Брониця звернулися до зоозахисників з проханням допомогти врятувати беззахисних тварин. Вони повідомили, що у «Енейко» постійно привозять нових ведмедів, зачиняють їх у тісних клітках, а випускають тільки для цькування на них собак.

Віце-президент Асоціації зоозахисних організацій України Марія Трунова розповіла, що «притравка» відбувається так: ведмедя саджають на ланцюг, який прив’язують до троса. На трос чіпляють обмежувач, аби ведмідь не міг вільно пересуватися й не діставав до дерев. Згодом пускають собак, які кусають тварину за живе тіло.

В результаті ведмеді мають вирвані кігті і спиляні ікла, постійно отримують поранення. Зоозахисники підозрюють, що після того, як ведмеді «відпрацюють», їх відстрілюють.

До речі, за фактом жорстокого поводження з ведмедями в розпліднику лайок «Енейко» Дрогобицьким відділом міліції відкрито досудове розслідування. Але така ситуація з бурими ведмедями на Львівщині, на жаль, не поодинока.

Urs&Tajga-f1201cb240

Фото: enejko.net

За словами представниці Західноукраїнського товариства захисту тварин ЗУТЗТ Наталі Вишневської Львів «не пасе задніх» у жорстокому ставленні до ведмедів:

«Ми досі ведемо довгу боротьбу за визволення двох бурих ведмедів, одиного з яких утримують на відпочинковій базі «Шепільська», що біля Стрия, а другий розважає весілля на вул. Щирецькій у ресторані «Гуцульській Двір». Особливо хочеться «подякувати» начальнику Державної екологічної інспекції у Львівській області Штикало Д.І. за те, що його підлеглі регулярно програють усі суди щодо вилучення цих ведмедів. Незаконне утримання червонокнижної тварини у нас карається штрафом аж у 50 грн», - зазначила Вишневська.

Изображение 043-1

утримання нелегальних ведмедів для притравки. Фото, надані жителями с.Брониця 

Науковий співробітник інституту зоології ім. Шмальгаузена Марина Шквиря в свою чергу наголосила, що згідно із законом про захист тварин від жорстокого поводження, цькувати одних тварин на інших можна лише під час полювання, у природних умовах. В іншому випадку це є порушенням чинного законодавства.

Изображение 034 (1)-1

До слова, законодавстов потребує змін, а ситуація з утриманням ведмедів у неволі є критичною і самій в Україні, їх утримують сотня і зазвичай у не належних умовах

«Умови не відповідають елементарним біологічним потребам. Нами запропоновано зміни до Порядку утримання та розведення диких тварин в неволі та напіввільних умовах. Однак цю ініціативу відкладено у «довгу шухляду» в Міністерстві екології. Без Правил з чіткими нормативами годі чекати змін. Важливо також розуміти, що буде з тваринами, яких конфіскують. Реабілітаційний центр Синевир не здатний прийняти таку кількість», - додала Марина Шквиря.

медведь для притравки (Енейко)-1

Чиновники уже давно заговорили, що ведмедям на Львівщині потрібен притулок і взяли на себе зобов’язання до 2015 побудувати притулок для бурих ведмедів і запустити уже перших тварин в нові, а головне безпечні домівки.

За словами координатора проектів із порятунку бурих ведмедів фонду «Чотири лапи» Карстена Хейтвіга імовірно це станеться восени наступного року.

 «Цей притулок буде зведено та утримуватимуть за кошти нашого фонду. Жодного навантаження на державні бюджети він не матиме. Від місцевої влади ми лище просимо, щоб нам виділили земельну ділянку в оренду за символічну, а не комерційну вартість. Ми вже обрали кілька ділянок і до кінця вересня думаємо виберемо одну із  них, щоб погодити її з органами місцевого самоврядування», – розповів Карстен Хейтвіг.

Попередньо відомо, що фонд проситиме в оренду 10 га землі. Беручи до уваги, що для утримання одного бурого ведмедя потрібно 0,5 га, то на території закладу поселять 20 ведмедів.

Якщо буде потреба, території притулок пообіцяли розширити, щоправда наголошують, багато чого залежати від того, скільки їм виділять землі і скільки тварин потребуватимуть допомоги зоозахисників.

Нагадаємо, бурий ведмідь в Україні занесений до Червоної книги України. Ст.5 Закону «Про Червону книгу України». Відтак, підлягає особливій охороні. Очевидно, слово «особливій» не усі трактують правильно. 

І на завершення відео, яке не залишає байдужим, зняте у 2012 році: