Минулого року у Львівській громаді встановили 55 підйомників та 45 пандусів. За словами уповноваженої Львівської міської ради з питань доступності Ірини Маруняк, їх встановлювали не лише у житлових будинках, але й у закладах освіти і медицини.
А у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла (вул. Театральній, 11) взагалі змонтували перші у Львові сходи-трансформер, які при натисканні кнопки виклику трансформуються у підйомник. Про це повідомили у пресслужбі ЛМР.
«Щороку у житлових будинках, де проживають особи з інвалідністю, ми облаштовуємо пандуси і підйомники. І з кожним роком таких адрес стає все більше. Якщо у 2024 році пандусів і підйомників у житлових будинках ми облаштували 46, то на 2025 рік наш комітет доступності погодив 81 адресу, де необхідно встановити пандус або підйомник, або ж обидва ці елементи доступності.
Що важливо, пандуси і підйомники облаштовують у закладах освіти і медицини. А вкінці грудня, у знаковому храмі нашого міста - у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла (вул. Театральній, 11) змонтували сходи-трансформер, які при натисканні кнопки виклику трансформуються у підйомник. Відтак уперше у Львові у храмі встановили такий підйомник», - розповіла Ірина Маруняк.
За її словами, перед тим, як встановлювати пандуси чи підйомники, моніторингові групи районів виїжджають на місце та обговорюють усі нюанси майбутньої конструкції. Також на дотримання усіх будівельних норм перевіряють після завершення всіх робіт.
«Влітку 2024 року ми затвердили рекомендації для створення інклюзивного середовища, базуючись на чинних вимогах ДБН 2018 року. У своїх рекомендаціях ми детально описали, якими мають бути пандуси і підйомники зокрема. До прикладу, при облаштуванні пандуса, є вимоги до його габаритів, ухилів, ширини між поручнями. Тому у рекомендаціях ми подали таблицю як визначити кут ухилу і довжину пандуса.
Що важливо, всі елементи пандуса обов’язково мають бути заокруглені, щоб людина не травмувалася, коли буде ним пересуватися. Покриття пандуса має бути безшовним, монолітним, щоб уникати вібрації. Однак, якщо покриття складається з окремих частин – вистелене плиткою, то необхідно також враховувати коефіцієнт антиковзкості. А якщо пандус має металеве покриття – то враховувати мінімальну ширину чарунків, щоб туди не потрапляли різні елементи навігації у людей з вадами зору», - пояснює Ірина Маруняк.
Нагадаємо, встановлення пандусів і підйомників у житлових будинках Львова відбувається відповідно до Програми забезпечення доступності житлових приміщень для людей з інвалідністю на кріслах колісних та людей з вадами зору 1-ї групи, яка діє у Львові вже 6 років.