Навколо Львова багато лісових масивів, та й у самому місті достатньо паркових зон. Тож не дивно, що час від часу серед міської забудови можна зустріти диких тварин, які наближаються до людського житла чи то в пошуках їжі, чи просто з цікавості. Й звичними для містян білочками такі зустрічі не обмежуються.
Кого ж з лісових жителів можна зустріти на вулицях Львова?
Білка, або Вивірка звичайна (Sciurus vulgaris)
Білок, які проживають у міських парках можна, мабуть, умовно назвати дикими тваринами. Вони не бояться людей і самі підходять в очікуванні гостинців. У Львові найбільше білок живе у парках, де є старі дерева, – це Стрийський парк і парк “Залізні води”.
Однак екологи застерігають львів’ян від близьких контактів з цими милими тваринками, оскільки вони є переносниками небезпечних хвороб – лептоспірозу і сказу. Укус білки або подряпина потягне за собою тривале і специфічне лікування. Особливо актуальне це застереження саме зараз, коли у Львові зареєстровано вже не одиничний випадок сказу у домашніх тварин. Так, через виявлення сказу у домашнього собаки на вул. Матейка, поблизу парку Франка, у місті запровадили план ліквідації цього захворювання.
Дикий кабан, або свиня дика, дик, вепр (Sus scrofa)
На початку грудня 2019 року у парку "Знесення" помітили двох диких кабанів з виводком. А вже через кілька днів пара тварин прогулювалася прямісінько біля будинків на перехресті вулиць Богдана Хмельницького та Грінченка.
Директор Львівського міського дитячого еколого-натуралістичного центру Ігор Антахович розповів, що ці тварини досить розумні й приходять до міста не лише за їжею, а також щоб уберегтись від мисливців. За його словами, для людей вони не становлять серйозної небезпеки, якщо правильно поводитися: їх не варто лякати чи провокувати, до них не треба наближатися і не треба їх підгодовувати, щоб таким чином не давати їм ще більше причин приходити сюди.
Лось (Alces)
Цих лісових велетнів також неодноразово зустрічали у Львові. Так, у 2021 році львів’янин, що живе неподалік заказнику "Торфовище Білогорща" навіть відзняв пару тварин на відео.
Раніше у Львові вже зустрічали лосів серед міської забудови. У 2019 році мешканці вул. Луцької виявили пораненого лося на своєму подвір’ї. А у 2013 році лося помітили у районі вулиці Варшавської.
Лисиця звичайна, або лис рудий (Vulpes vulpes, syn. Vulpes fulva)
У 2021 році лисицю помітили у ЖК “Бельгійське містечко” на вулиці Джерельній. Перших лисиць цього року львів’яни зустріли на Кам’янці поблизу Рясного-1. Пухнасті руді хижаки, ігноруючи присутність людей і собак, прорідили у місцевих мешканців поголів’я домашньої птиці. Влітку їх бачили вже поміж багатоповерхівками мікрорайону Рясне.
А вже у жовтні на вулиці Варшавській лисицю збив автомобіль. Постраждалу тварину забрали зооволонтери з “Домівки врятованих тварин”, яких на допомогу покликали небайдужі містяни, що стали свідками інциденту.
Як відомо, лисиця є одним з переносників сказу. Чи варто боятися зустрічі з нею? У вересні на території Львівщини працівники Держпродспоживслужби, представники громад і мисливці провели вакцинацію диких м’ясоїдних тварин, зокрема лисиць, від сказу.
На початок осені 2024 року на Львівщині зафіксували 82 випадки сказу у тварин. 60% – це випадки сказу серед лисиць. Тому при зустрічі їх краще не провокувати.
Нутрія напівводяна (Myocastor coypus)
На озері Лісовому, що поблизу вулиці Винниця Шевченківського району, можна зустріти нутрій. Тваринки живуть там вже не перший рік, вони звикли, що люди їх підгодовують, і спокійно підходять до дітей та дорослих. За їхньою поведінкою дуже цікаво спостерігати.
Крім нутрій на цій водоймі можна зустріти ще диких качок і водяних курочок. Дивовижно, але представників дикої природи абсолютно не бентежать ні звуки електропоїздів, що доносяться від близько розташованої залізниці, ні шум чисельних автівок, ні близькість до людського житла.
Дикі тварини у місті: це нормальна ситуація чи привід для тривоги?
Зоолог Орест Залипський переконаний, що такі “візити” диких тварин до міста – це європейське нормальне явище, до таких тварин просто не потрібно підходити чи намагатися відігнати. За його словами, лиси постійно жили у місті, просто вони дуже рідко потрапляють людям на очі. Також не обов’язково, що кожен лис хворіє на сказ.
Науковець повідомив, у Львові, крім лосів і лисиць, можна зустріти ще й козуль та зайців. Також він додав, побачити диких тварин у місті можна ще й через те, що восени починається сезон полювання. Тварини намагаються втекти від мисливців, тому заходять у міста, села, щоб перечекати цей сезон.
Варто нагадати, що із запровадженням воєнного стану у 2022 році полювання в Україні було заборонене. Але вже цьогоріч у 18 областях (і у Львівській також) Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів зняло заборону й затвердило ліміти на використання мисливських тварин на мисливський сезон 2024-2025 років.
Тому, можливо, вже найближчим часом львів’ян чекають нові зустрічі з представниками дикої природи у місті.