Вірменський собор або Собор Успіння Пресвятої Богородиці безсумнівно входить у перелік самих цікавих історичних памʼяток міста Лева. Ця будівля, яка знаходиться у самому центрі міста за адресою вулиця Вірменська, 7/13 є пам'яткою архітектури національного значення,
032 зібрав для вас десять цікавих фактів про одну із найкрасивіших та найдавніших церков міста Лева.
Факт 1. Побудував італієць з Криму
Архітектором Вірменського собору був італієць з ГенуїДорінг, який приїхав до Львова з генуезької колонії Кафа ( сучасна Феодосія) в Криму. На користь цієї версії свідчить його ознайомленість із зодчеством італійським, вірменським і візантійським (усі три поширені на той час у Криму). Вважається, що для відтворення особливостей старовірменської архітектури за зразок було взято катедру в Ані (середньовічна вірменська столиця).
Але історики до цього часу сперечаються про національність Дорінга та правильне написання його прізвище, є варіанти (Доре, Дорко, Дорхі, Дорк). Деякі вважають, що сам він збудував ще одну прикрасу міста — мурований собор Святого Юра.
Будівництвом Вірменського собору Дорінг займався сім років з 1364 року по 1363 рік.
Відомо, що в 1383 році продав свій дім у Львові по сусідству з війтом Григорієм Штехером і Петром Чапичем та придбав інший у Генрика Клемме на півкуріальній ділянці, а помер у 1384 році.
Факт 2. Внесена у список Світової спадщини ЮНЕСКО
Вірменського собор являє собоюунікальне поєднання архітектури вірменських святинь, романсько-готичного стилю Західної Європи і староукраїнського галицького зодчества. Стіни храму завтовшки 1,5 метри, він збудований з ламаного каменю і обличкований тесаними плитами. Конструкція купола святині спирається на пустотілі ребра, які викладені з глиняних глечиків.
У південному дворику, що розташовується між собором і вулицею, збереглися рештки старовинного вірменського цвинтаря. Мова йде про надгробні плити, деяким з них 600 років, їх перенесли сюди з кладовищ інших вірменських храмів і монастирів, яких вже декілька століть нема у Львові. Однак слід зауважити, що це кладовище є зовсім нетиповим: цими плитами вимостили подвір'я храму, або ж їх вмонтували у стіни.
Що стосується інтер’єру Вірменського собору, то він віддає автентикою Сходу, особливо вражають неповторні форми та колористика фресок, мозаїк. Ще однією цікавинкою є дерев’яна різьблена каплиця XVIII століття із вівтарем, що зображає муки Христа на Голгофі.
Факт 3. Релігійний центр вірменської колонії
Вірменська колонія у Львові утворилася у 2-й половині 13 сторіччя. Вони компактно оселилися спочатку у районі Підзамче, а тоді частина осіла у середмісті, неподалік Ратуші.
Хроніки свідчать про те, що вірмени служили у військових дружинах Данила Романовича і Лева Даниловича. Згідно з давніми рахунковими книгами, 1417 року з 1280 львівських містян майже третину – 337 становили вірмени.
В ті часи вірмени у Львові працювали купцями, перекладачами, ювелірами, зброярами. Вони мали свою школу, суд, банк, лікарню, бібліотеку, театр
Заможна та впливова армянська спільнота у 14 сторіччі вирішила збудувати власний собор. Коштом вірменських купців Якова з Кафи і Фаноса з Кайсері, Каппадокія у 1364 році почалося будівництво Вірменського собору.
Як місто де проживала найчисленніша вірменська громада у Східній Європі - Львів став центром Вірмено-григоріанського єпископства.
Факт 4. Унікальний архітектурний ансамбль
Вірменська церква Успіння Пресвятої Богородиці у Львові є цілим архітектурним ансамблем. Окрім власне будівлі церкви, тут діяв монастир і розташували цвинтар. Організовували також братства, які могли допомагати бідним чи вести світську діяльність.