Чотири елементи культурної спадщини Львівщини офіційно увійшли до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Серед них Городоцький шов, культура споживання Засипаної капусти, традиція створення бойківської писанки булавкою та традиція дзвонарства у Львові. Відповідний наказ підписав в.о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв, повідомляє Львівська ОДА.
Городоцький шов, або Городоцький стіб
Городоцький шов, який на його малій батьківщині в Городку називають вишитим праписьмом, містить «драбинки», «кривульки» та комплекс інших швів.
Засипана капуста
Засипана капуста – це страва, яку готують у багатьох містах та селах Львівщини. Її батьківщиною є Гніздичівський край Жидачівщини. Ця страва прикрашає весілля, святкові столи та буденні трапези. Серед її шанувальників були видатні особистості, такі як Іван Франко, митрополит Андрей Шептицький та експертка з української вишивки Ольга Бачинська.
Дзвонарство
У місті Львові немає жодного свята, коли б не лунали дзвони, особливістю є ще й те, що саме традиція дзвонарства об’єднує різні релігійні громади міста, створюючи особливий дух спільності. Дзвонарство – це прояв, який історично побутував та побутує у м. Львові, представляючи живу спадщину міста, існує тісний взаємозв’язок між невід’ємними складовими - дзвіницею, дзвоном та мистецтвом дзвонаря.
Бойківська писанка булавкою
Традиція бойківської писанки булавкою ввібрала у себе не тільки технологію, пов’язаною з написанням писанки, накладанням кольорів, а більшою мірою зі звичаями, обрядами, уявленнями про світ, мовою як окремою складовою традиції. Орнаменти були різними, однак в основі писанки був хрест - основа з основ, з нього все починається. Бойківська писанка є важливою частиною місцевої та регіональної ідентичності.
Таким чином уже дев'ять елементів зі Львівщини внесли до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини.
Раніше у цей перелік увійшли:
- мистецтво виготовлення Яворівської дерев’яної забавки;
- традиція приготування Яворівського пирога;
- створення об’ємної сферичної різдвяної звізди села Мацьковичі;
- Надсянська говірка на Мостищині;
- мистецтво виготовлення глинянського візерункового текстилю.
Внесення елементів до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини – це своєрідна гарантія, що держава докладе усіх зусиль, аби зберегти, популяризувати та захистити ці традиції нашого краю, тому ми у Львівській ОВА із величезним ентузіазмом надаємо весь необхідний супровід для подання елементів у перелік, який формує профільне міністерство. Вболіваємо за те, щоб культура та традиції Львівщини нічого не втрачали, а лише збагачувалися.
Читайте також: У Львові відновили історичну браму - ФОТО