5 травня в Україні святкуватимуть Великдень. Традиційно головною стравою Великодня є паски – дріжджовий хліб із декоруванням. Початково їх готували несолодкими, а прикрашали фігурками з тіста. Причому ця традиція сягає ще язичницьких часів. Пізніше зʼявилися й інші декорування з глазурʼю, посипками, кремами, білковими прикрасами тощо.
Хтось полюбляє святкову випічку із магазину, а хтось не зраджує перевіреним рецептам. Журналістка 032.ua підготувала ТОП-5 унікальних рецептів паски.
Інгредієнти:
- 0,5 кг борошна
- 0,5 палички (50 г) дріжджів
- 0,5 склянки цукру
- 60 г вершкового масла
- 150 мл 20% вершків
- 5 жовтків
- 0,5 чайної ложки солі
- 7-8 тичинок шафрану – замочити в ложці рому
- 0,5 склянки родзинок (можна суміш світлих і темних)
- 0,25 склянки сушеної журавлини
- 0,5 склянки цукатів
- 0,5 склянки січених горіхів
- «на кінчику ножа» тертої кориці, гвоздички і кардамону
Розчин готуємо на вершках. Накриваємо рушничком і даємо забродити. Жовтки розтираємо з цукром. Масло розтоплюємо і вистуджуємо. Родзинки і цукати заздалегідь намочуємо в коньяку або ромі.
У розчин додаємо втерті жовтки з цукром, масло, сіль та шафранову настоянку. Все вимішуємо. Просіваємо по ложці борошна, також вимішуємо і потім замішуємо гладке тісто. Намащеною розтопленим маслом долонею змащуємо кульку тіста, накриваємо рушничком і ставимо рости години на півтори.
Додаємо в тісто родзинки, цукати, горіхи і вимішуємо. Викладаємо тісто у форми (на половину висоти) і даємо підрости ще до години. Випікаємо 40 хвилин при 180°C. Паска добре росте саме при випіканні. Вистиглу паску люкруємо або лишаємо «голою».
Інгредієнти розраховані на п'ять пасок діаметром 13 см
- око — пів літра,
- дріжджі — 10 г сухих або 30 г пресованих,
- цукор — 150 г,
- жовтки — 5
- масло — 200 г
- борошно — 850 г
- олія — 30 г
- родзинки — 200 г.
Приготування
- Готуємо опару. Змішуємо ледь тепле молоко, 2 ст. л цукру та 8 ст. л борошна від загальної кількості. Додаємо сухі дріжджі та перемішуємо знову. Якщо дріжджі пресовані, розчиняємо їх у молоці, а тоді додаємо цукор і борошно. Накриваємо опару, залишаємо на пів години, щоб опара піднялася.
- З’єднуємо м’яке масло, цукор і жовтки. Додаємо трохи солі та збиваємо міксером.
- З’єднуємо масляну суміш з опарою, поступово додаємо просіяне борошно і замішуємо тісто. Тісто повинно бути липким і тягучим, важливо, щоб не дуже густим.
- Викладаємо суміш на змащену олією поверхню і дуже добре вимішуємо руками протягом 30 хвилин. Тісто має не липнути до рук, бути еластичним та добре розтягуватися. Викладаємо тісто в миску, накриваємо рушником та ставимо в тепле місце підрости на півтори години.
- Після того, як тісто підросло, треба обім’яти його і відділити на прикраси десь четвертину. До решти додаємо пропарені та просушені родзинки та 2 ст. л борошна. Вимішуємо, залишаємо підходити ще одну годину.
- Наповнюємо форми тістом приблизно на третину. З тіста, що відділили, без родзинок робимо прикраси – можна коси, завитки, хрестики. Потрібно пам'ятати, що зроблені з тіста прикраси також підростуть.
- Залишаємо тісто підрости у формах, поки воно не збільшиться втричі. Далі паски змащуємо жовтком і випікаємо в духовці за 160-170°C приблизно 40-50 хвилин.