В Україні 14 березня відзначають День українського добровольця.
14 березня в Україні відбувається вшанування добровольців – людей, які не були військовими за професією, але в критичний для держави момент добровільно «поставили на паузу» своє попереднє життя й взяли до рук зброю, щоб захистити країну.
У Львові пройде кілька заходів до Дня українського добровольця:
Зокрема, у цей день у Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій, що на вулиці Генерала Чупринки, 85, відбудеться вечір пам'яті Юрія Руфа (Дадака). На подію запрошують усіх охочих мешканців міста. Вірші Юрія Руфа читатиме українська поетеса, військова письменниця Ольга Донеччанка. Також під час події виконають декілька пісень. Подія розпочнеться о 15:00.
Початок другої акції «Наповнення» у Львівському обласному центрі служби крові що на вул. Пекарська, 65. У Львові кожному донору крові видаватимуть сертифікати на безкоштовний візит до будь-якого театру або музею в області. Акція розпочнеться з 14 березня та діятиме до 14 квітня.
Історія свята
Цей день започатковано 17 січня 2017 року Верховною Радою з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості.
Ця дата вибрана не випадково: 14 березня 2014 року з Майдану перші добровольці відправилися на тренувальну базу в Нових Петрівцях, що під Києвом. Внесок першої хвилі добровольців важко переоцінити. Добровольчі батальйони дали змогу провести мобілізацію і підготувати професійну заміну добробатам.
Навесні 2014 року була зафіксована рекордна явка у військкомати країни. Саме завдяки добровольцям – їхній мужності, відданості національним інтересам і щирому патріотизму вдалося зупинити російського агресора, дати змогу мобілізувати сили в тилу й озброїти армію.
Загалом у воєнному конфлікті на сході України брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. Переважна більшість із них згодом перетворилася на військові частини силових структур.
Сьогодні також Україна переживає найбільше випробування у своїй новітній історії – збройну боротьбу з російським агресором за власну незалежність і територіальну цілісність.
Оборонці, які сьогодні гідно дають відсіч ворогові, стоять в одному ряду з цілими поколіннями борців за волю і державну самостійність. Воїни Русі-України, лицарі Костянтина Острозького, козаки Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Івана Виговського та Івана Мазепи, воїни Армії Української Народної Республіки та Галицької армії Західно-Української Народної Республіки, Антигітлерівської коаліції часів Другої світової війни, Української Повстанської Армії мужньо здобували героїчні перемоги й віддавали свої життя за українську землю. Серед добровольчих формувань, котрі гідно долучалися до відсічі ворогу в XX столітті, слід згадати загони Вільного козацтва та Гайдамацький кіш Слобідської України в часи Української революції 1917–1921 років, січовиків Карпатської Січі в 1938–1939 роках, воїнів УПА та партизан у часи Другої світової війни.
У найважчі часи нашої історії, завжди знаходилися відважні, які добровільно брали зброю до рук і ставали на захист своєї Батьківщини.
Нині добровольцем став увесь Український народ - ті, хто прийшов до центрів комплектування та поповнив ряди Збройних Сил України чи ті, хто став до лав територіальної оборони.
Варто зазначити, що до українських добровольців, які зголосилися захищати свою державу, доєдналися іноземці.
Головнокомандувач Збройних сил України генерал-полковник Олександр Сирський привітав добровольців, які захищають Україну, з Днем українського добровольця.
Сирський наголосив, що, плануючи свій напад на Україну, росіяни чітко бачили свою перевагу, але не врахували одного – духу і волі українських добровольців, які піднялися на захист України. Адже вчорашні вчителі, лікарі, студенти, підприємці, спортсмени, айтівці зробили свій вибір та пішли боронити незалежність України.
Зокрема генерал пригадав довжелезні черги до територіальних центрів комплектації у Києві в лютому 2022 року, коли наплив був такий, що всіх охочих не встигали мобілізовувати.
"Дивлячись на ті черги, я остаточно зрозумів, що росіянам не вдасться пройти парадом у Києві. Ні за три дні, ні за три місяці. Ніколи. Вони прорахувались знову, затягнувши себе і весь світ у страшну війну, яка неодмінно завершиться поразкою агресора, поразкою росії. Я дякую всім добровольцям! Із важким серцем я вклоняюсь полеглим добровольцям. Ми не пробачимо ворогу жодну смерть.
А ще я дякую усім майбутнім добровольцям. Дякую тим, хто прийде до війська завтра, післязавтра, за місяць. Дякую, що дивитесь вакансії у війську, що шукаєте для себе посаду, що переймаєтесь тим, як долучитись до оборони України. Ми зробимо все, щоб для кожного і кожної з вас знайшлось місце відповідне до ваших навичок, умінь і можливостей. Памʼятаймо, що Україна існує доти, доки є кому її захищати”, - зазначив Сирський.
Читайте також: За місяць до центру рекрутингу української армії у Львові звернулося майже 300 людей